به گزارش افکارنیوز،

وقتی که اسم خانه سالمندان به میان می‌آید ممکن است خیلی از افراد با شنیدن این اسم حال خوبی بهشان دست ندهد و افکار منفی به سراغشان بیاید.

اما متاسفانه این فکر‌های منفی در مورد خانه سالمندان درست نیست به خصوص که امروزه روز با بالا رفتن علم و آگاهی مردم، این مراکز از خدمات بهتری برخوردار شده اند. حتی می‌توان به جرات گفت که گاهی اوقات نگه داری برخی از افراد سالمند در مراکز سالمندان می‌تواند به مراتب بهتر از منزل خود آن افراد باشد.

اما به راستی خانه سالمندان باید از چه شرایط و مزیت‌هایی برخوردار باشد؟ آیا واقعا افراد سالمند در این مراکز خوشحال هستند؟ به طور کلی نباید فراموش کرد که دوران پیری هم مانند دوران نوزادی، کودکی، نوجوانی و جوانی از اهمیت بسزایی برخوردار است و دوره‌ای از زندگی یک انسان است که به مراتب به مراقبت و نگه داری بیشتری نیاز دارد.

برای انتخاب خانه سالمندان عجله نکنید!

برخی از اوقات ممکن است افراد سالخورده به خواست خود تصمیم بگیرند که درخانه سالمندان باشند، اما گاهی اوقات هم ممکن است شرایط به صورتی باشد که فرزندان به قادر به مراقبت از والدین خود نباشند.

اما دراین مواقع توصیه می‌شود تحت هیچ شرایطی والدین خود را راضی به انجام این کار نکنید. اما شاید از خود بپرسید که شرایط برای نگه داری بهتر مهیا نیست، پس باید چه کار کنیم؟! توصیه اول ما به شما این است که حتما با فرد سالمند خود به صورت منطقی صحبت کنید و او را آگاه کنید که این کار شما از سر بی مهری و بی محبتی نیست. یکی از مشکلتی که ممکناست برای فرد سالمند به وجود بیاید، احتمال زمین خوردن یا حادثه است که اگر فرد سالمند در خانه تنها باشد ممکن است عواقب جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

ولی وقتی که سالمند در یک آسایشگاه استاندارد حضور داشته باشند احتمال وقوع این حوادث به حداقل می‌رسد. در آسایشگاه به طور دائم و شبانه روزی پزشک و کارشناس پرستاری، پرستار، ب. هیار، کمک بهیار و مراقبین حضور دارند.

همچنین گام بعدی توصیه می‌شود حتما از یک مشاور یا روانشناس در این زمینه کمک بگیرید؛ چرا که این کار تا حد زیادی مانع از آسیب پذیری روحی به این دسته از افراد می‌شود. فراموش نکنید که افراد سالخورده از نظر روحی و روانی بسیار آدم‌های حساس تری هستند. پس بهتر است خودخوانه وبدون فکر و تدبیر با این دسته از افراد رفتار نکنید.

باهم خانه سالمندان را انتخاب کنید!

توصیه می‌شود حتما در انتخاب خانه سالمندان، فرد سالمند هم شریک بدانید. به بیان ساده‌تر برای انتخاب مرکز مناسب این افراد را هم همراه خود ببرید و بگذارید در انتخاب خانه سالمندان نظر دهند و انتخاب مرکز با خود فرد باشد. البته این اتفاق زمانی رخ میدهد که این افراد از انجام این کار راضی باشند.

اما نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است تا جایی که امکان پذیر است مرکزی را برای نگه داری فرد سالمند انتخاب کنید که نزدیک به محل زندگی خودتان باشد تا بتوانید زود به زود به والدین خود سر بزنید. چرا که با این کار، به آن‌ها ثابت می‌شود که این تصمیم شما به صلاح این افراد بوده است و چیزی از مسئولیت شما به عنوان یک فرزند در قبال مادر یا پدر کم نکرده است.

به این نکات در انتخاب خانه سالمندان دقت کنید

• مرکزی رابرای نگه داری فرد سالمند خود انتخاب کنید که دارای کادر پزشکی مجرب و متبحری باشد؛ چرا که با افزایش سن ممکن است این دسته از افراد از بیماری‌ها و مشکلاتی برخوردار باشند که بهتر است در خانه سالمندانی نگه داری و مراقبت شوند که از این مزیت برخوردار هستند.

• همچنین با کهولت سن ممکن است برخی از افراد قدرت توانایی جسمی خود را در برخی از اندام‌ها از دست بدهند. پس چه بهتر که این دسته از افراد در مراکز سالمندانی نگه داری شوند که دارای خدمات توانبخشی و کار درمانی باشند. این بخش می‌تواند کمک بسیاری به این افراد کند تا بتوانند دوران بهتری را در این مرکز سپری کنند.

• شاید این نکته عاری از اهمیت باشد، اما توصیه می‌شود تا جایی که امکان پذیر است مرکزی را برای نگه داری سالمندان خود انتخاب کنید که دارای فضای سبز وباز باشد. به این دلیل که در روحیه فرد سالخورده می‌تواند این نکته تاثیر بسزایی داشته باشد.

• برگزاری جشن و فعالیت‌های گروهی می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. اکثر افراد در این مراکز از نظر رنج سنی تا حد زیادی نزدیک به هم هستند و این فعالیت‌های گروهی می‌تواند در بالا بردن روحیه و شادی آفرینی موثر باشد. افراد سالخورده باید به این موضوع فکرکنند که داشتن یک زندگی مستقل و بودن در گروه همسالان وداشتن خاطرات مشترک تا چه حد می‌تواند لذت بخش باشد.

• از نظر نوع تغذیه حتما مطمئن شوید که خانه سالمندانی را انتخاب می‌کنید که در این زمینه خود نظارت بالایی دارد. تغذیه مناسب در این سن و سال از اهمیت بسزایی برخوردار است و نباید این اصل مهم را نادیده بگیریم؛ بنابراین با وجود یک برنامه غذایی منظم و طبق استاندار‌های لازم و تحت نظر پزشک متخصص تغذیه دیگر نگرانی از بابت تغذیه و سلامت باقی نمی‌ماند.

• خانه سالمندان باید از بهداشت و تمیزی بالایی برخوردار باشد و حتما خانه سالمندانی را برای نگه داری انتخاب کنید که در این مورد از حساسیت بالایی برخوردار است و به این موضوع اهمیت ویژه‌ای می‌دهد.

نکته!

توصیه می‌شود حتما مرکزی را که می‌خواهید به عنوان خانه سالمندان برای نگه داری از عزیزانتان انتخاب کنید، حتما آن را از نزدیک بازدید کنید و به سرچ‌های اینترنتی اکتفا نکنید. چرا که گاهی اوقات دیدن خانه سالمندان از نزدیک می‌توان اطمینان خاطر شما را در نگه داری بهتر عزیزانتان بیشتر کند.