به گزارش افکارنیوز،

محسن هاشمی در جلسه علنی امروز شورای شهر، گفت: ابتدا سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها را گرامی می‌داریم، ایشان از پاک‌ترین و والاترین فرزندان ائمه محسوب می‌شوند و تنها غیرمعصومی هستند که امام معصوم زیارت‌نامه ایشان را انشاء کرده‌اند. برکات حضور حضرت فاطمه معصومه (س) در قم، موجب مرکزیت یافتن این شهر به عنوان حرم اهل بیت، گردید و انقلاب اسلامی و حوزه‌های علمیه حاصل این حضور پربرکت است.

وی ادامه داد: همچنین امروز به مناسبت سالروز شهادت دکتر مفتح روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است، امروز روز بازگشایی دانشگاه‌ها پس از انقلاب فرهنگی است که مصادف با روز جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری است.

هاشمی گفت: انقلاب اسلامی به عنوان انقلابی نرم و فرهنگی، با کمترین خشونت و خونریزی در مقایسه با انقلاب‌های مشابه در قرن بیستم به پیروزی رسید، اما جریانات افراطی رهبران این انقلاب را هدف حملات تروریستی و اقدامات خشونت‌آمیز قرار دادند.

وی بیان کرد: ترور شهید مفتح، که یک صاحبنظر برجسته علوم اسلامی و انسانی بود در دانشکده الهیات دانشگاه تهران، توسط گروهک فرقان که تحت تأثیر برداشتهای التقاطی و انحرافی و افراطی از اسلام بودند و متأسفانه توسط برخی از چهره‌های انقلابی نیز ارائه می‌شد، موجب آسیب دیدن سرمایه‌های انقلاب و دامن زدن به خشونت و افراطی‌گری در جامعه شد.

عضو شورای شهر گفت: درس بزرگ حوادث تلخ اوایل انقلاب، لزوم حفظ مدارا، همدلی و وحدت در جامعه به رغم تفاوت در دیدگاه‌ها و سلایق است و اگر اجازه دهیم افراطی‌گری و خشونت جایگزین میانه‌روی و مدارا گردد، در خطر تکرار شدن آسیب‌هایی سنگینی هستیم که در سال‌های نخست انقلاب به جامعه وارد گردید.

هاشمی گفت: به همین جهت، این روز به عنوان نماد وحدت، نزدیکی، گفت‌وگو و تفاهم حوزه و دانشگاه نامگذاری شد و مسأله وحدت حوزه و دانشگاه، که به معنای همگرایی، هم‌افزایی و روابط علمی میان این دو نهاد تأثیرگذار جامعه است بارها از سوی امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب مورد تأکید قرار گرفت.

وی افزود: نخستین مقدمه وحدت، حفظ حرمت و احترام بزرگان حوزه و دانشگاه است و باید مراقب بود جریانات افراطی به بهانه شعارهای انقلابی، نسبت به مخدوش کردن احترام مراجع معظم تقلید، علما و اساتید حوزه علمیه و همچنین اساتید و پیشکسوتان دانشگاه اقدام نکنند و همچنین کرامت و احترام طلاب و دانشجویان جهت ایجاد فضای وحدت و همدلی تقویت گردد.