به گزارش افکارنیوز،

مهدی کدخدازاده در نشست خبری که در ارتباط با برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ششمین همایش ملی قرآن و عترت و اهدای جایزه ویژه هنری دانشگاه در بخش تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر برگزار شد، اظهار داشت: معتقد هستیم که هر روز روز دانشجو و هر هفته، هفته خوابگاه است. و بر همین اساس پرورش استعداد و توجه به همه سلائق دانشجویان مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه تمرکز بر فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی و روانشناختی را جزو اولویت‌های کاری خود می‌دانیم،‌ افزود: مشارکت دانشجویان در فرآیند تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و اجرای برنامه‌ها حائز اهمیت است و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی این استراتژی را مدنظر قرار داده است.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: طی یکسال و دو ماه گذشته اولین مرکز قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دایر شده و انجمن‌های علمی را در 5 عرصه فرهنگ‌سازی، مهارت‌افزایی، دانش‌افزایی، فناوری و کارآفرینی تدوین کرده‌ایم و بیش از 1700 دانشجو جذب این انجمن‌ها شده‌اند.

وی از راه‌اندازی 5 کانون فرهنگی دانشجویی در این دانشگاه خبر داد و اعلام کرد: 20 نشریه جدیدالتأسیس نیز مجوز فعالیت به آنها داده شده است و تلاش کرده‌ایم اقدامات مؤثری را در معاونت فرهنگی دانشجویی انجام دهیم.

کدخدازاده گفت: در بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت دانشجویان علوم پزشکی شهید بهشتی فعالیت پررنگی داشتند و رشد 140 درصدی را در تعداد برگزیدگان از این دانشگاه شاهد بودیم. همچنین بزرگ‌ترین مراکز دانش‌آموختگی در این دانشگاه با مشارکت 2300 دانش‌آموخته و خانواده آنها برگزار شد.

*راه‌اندازی هسته‌های مشاوره و روانشناسی در خوابگا‌ه‌ها

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ارتباط با ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی به دانشجویان گفت: پایش دانشجویان به صورت آکادمی در حوزه روانشناختی انجام می‌گیرد و برگزاری 100 کارگاه در همین زمینه در جهت ارتقاء مهارت زندگی در دانشجویان در نظر گرفته شده است.

وی بیان داشت:‌دانشجویانی که در دانشگاه‌هایی با رنک بالا قبول می‌شوند ممکن است توجه به ابعاد شخصیتی را کمتر مدنظر قرار دهند و برای رشد همه‌جانبه شخصیتی این افراد ما برنامه‌های زیادی را در نظر گرفته‌ایم.

کدخدازاده در ادامه بیان داشت: کتابخانه تخصصی در خوابگاه‌ها و دانشکده‌ها مجهز به کتاب‌های خودیاری و روانشناسی شده و هسته‌های مشاوره در خوابگاه‌ها و دانشگاه‌ها جهت پیشگیری از آسیب‌های احتمالی به دانشجویان مدنظر قرار گرفته است.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: پایش افت تحصیلی و غربالگری جسمی و روانی دانشجویان مدنظر قرار داشته و در میان غربالگری‌های انجام شده افسردگی و اضطراب در صدر مشکلات روانی دانشجویان بود.

کدخدازاده عنوان کرد: دانشجویانی که از لحاظ روانشناختی دچار مشکل باشند به صورت کامل پیگیری‌های لازم برای آنها انجام می‌گیرد و در صورت نیاز به دارودرمانی، ارجاع به روانپزشکی برای آنها خواهیم داشت.

* استقبال دانشجویان از ارائه غذای نیم‌پرس

وی در ارتباط با وضعیت خوابگاه و تغذیه دانشجویان گفت:‌جهت جلوگیری از  اسراف مواد غذایی مدتی است که نیم‌پرس را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه‌اندازی کرده‌ایم و این مسئله با استقبال دانشجویان مواجه شده را که علاوه بر کاهش هزینه‌های آنها مانع از اسراف می‌شود.البته هزینه پرس کامل افزوده نشده و ارائه نیم‌پرس نیز بنا به تمایل خود دانشجو است. همچنین در فصل امتحانات نهار برای دانشجویان توزیع نمی‌شد ولی اکنون این مسئله محقق شده است.

وی گفت:‌خوابگاه ویژه نودانشجویان امسال مدنظر قرار گرفته تا برنامه‌های اختصاصی برای این افراد داشته باشیم البته نوسازی و اضافه شدن خوابگاه‌های جدید نیاز به بودجه دارد و در صورتی که بودجه لازم ارائه شود این موضوع انجام می‌گیرد.

کدخدازاده گفت:‌خوابگاه دانشجویان در حال حاضر پراکنده است و امیدواریم بتوانیم اقدامات لازم را انجام دهیم در مورد راه‌اندازی پردیس خوابگاهی نیز باید توجه داشت که این مسئله به اعتبار ویژه نیاز دارد.

*اهدای جایزه زنده‌یاد افشین یداللهی به پزشکان فاضل

کدخدازاده با اشاره به برگزاری ششمین همایش ملی قرآن و عترت 11 تا 12 بهمن ماه گفت: یادمان 40 سال پیروزی انقلاب اسلامی جشنواره امید حرکت و اهدای جایزه زنده‌یاد افشین یداللهی از دیگر برنامه‌هایی است که در دانشگاه به زودی انجام می‌شود.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: جایزه زنده‌یاد افشین یداللهی جایزه آکادمیک ویژه پزشکان فاضل و دانشجویان علوم پزشکی است که فعالیت فرهنگی و هنری داشته باشند.

وی گفت:  جایزه سیب نقره‌ای نیز برای جشنواره فیلم فجر در نظر گرفته شده و در بخشی که دانشجویان بتوانند تجلی اراده ملی را در حوزه سلامت نشان دهند، اهدا خواهد شد.

* استفاده از موزه و سینمای رایگان برای دانشجویان

کدخدازاده از انجام دو تفاهم‌نامه در راستای رفاه حال دانشجویان علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد و گفت:‌با سازمان فرهنگی هنری شهرداری تفاهم‌نامه‌ای منعقد می‌شود که بر اساس آن استفاده از موزه و سینما برای دانشجویان و موضوع تهران‌گردی ویژه خوابگاهیان به صورت رایگان انجام می‌گیرد. همچنین تفاهم‌نامه‌ای را با دانشگاه هنر برای فعالیت‌های مشترک خواهیم داشت.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین به برگزاری کارگاه‌های پیشگیری از اعتیاد در تمام دانشکده‌های این دانشگاه خبر داد و گفت: برگزاری آموزش‌ توانایی نه گفتن در میان دانشجویان مدنظر قرار داشته و امیدواریم بتوانیم در این حوزه موفقیت‌های زیادی را داشته باشیم.

وی در پایان از رشد 18 درصدی مشارکت دانشجویان در حوزه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی خبر داد و خاطرنشان کرد: 14 هزار دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی داریم که قبلا مشارکت دانشجویان در حوزه‌های فرهنگی،‌هنری و ورزشی 8 درصد بود ولی اکنون به بیش از 24 درصد رسیده است.