گروه اجتماعی- کنکور مانند یکی از مهم‌ترین رویدادهای جوانان به شمار می‌آید، با این وجود به گفته برخی از روانشناسان ٤٠درصد از جوانانی که دچار افسردگی شده‌اند، ریشه در کنکور دارند. همین امر موجب شده فشارهای روانی که جامعه، خانواده و محیط به دانش‌آموزان وارد می‌کند، مانع از این شود که جوان تمام قوای خود را برای رسیدن به موفقیت به کار گیرد. دغدغه اصلی جوانانی که از دیرباز و ابتدای تحصیل در دوره متوسطه به همراه آنهاست. اما آنچه مسلم است علت افسردگی در جوانان از یکسو فشار والدین و از سوی دیگر گرفتن مدرکی دهان پرکن است. حال شاید این سوال به اذهان متبادر شود که آیا نیازی به کنکور داریم؟

به گزارش افکارنیوز، داستان حذف کنکور برای امروز و دیروز نیست. قانون نظام پذیرش دانشجو در سال ۸۶ به تصویب رسید و طبق آن دولت موظف شد تا حداکثر در سال ۹۰ کنکور را به‌طور کامل حذف و سوابق تحصیلی را جایگزین نمرات کنکور در پذیرش دانشجویان کند. این قانون اما اجرایی نشد. از سال 92، حرف‌وحدیث‌ها درباره حذف کنکور، مناسب نبودن و غیر کارشناسی بودن سوابق تحصیلی بالا گرفت. اتفاقی که درنهایت به دوقطبی شدن مسأله کنکور انجامید، حال کنکور سراسری مخالفان و موافقان زیادی دارد و باوجود قانون حذف و پافشاری موافقان حذف، تیرماه هرسال داوطلبان به سر جلسه‌ها می‌روند و گزینه‌های درست را تیک می‌زنند.

سال 96 بود که خدایی رئیس سازمان سنجش کشور درباره حذف کنکور گفت: بنده با حذف کنکور موافقم. سال 86 قانون حذف کنکور تصویب شد و قرار شد در برنامه پنجم حذف شود . قرار شد سوابق دانش اموزان که بر اساس کشوری برگزار می شود جایگزین کنکور شود اما اتفاق نیفتاد.

اما اکبری قائم مقام وزارت بهداشت اکبری در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت: کنکور مهم است و 70 درصد شرکت کنندگان در رشته علوم تجربی و رشته های پزشکی شرکت کرده اند که سوابق تحصیلی به راحتی نمی تواند تفکیک دانش آموزان را داشته باشد. تغییرات در روند حرکتی و داوطلبان پیش بینی نشده بود که این عامل موجب شده هنوز مسئله حذف کنکور به سرانجام نرسیده باشد. بیشتر کار وظیفه اموزش و پرورش است.

در ادامه خوب است نگاهی به اظهارات و نظرات برخی مسئولین در سال جاری درباره حذف کنکرو بیاندازیم:

وزیر علوم: شرایط برای حذف کنکور آماده نیست

منصور غلامی درباره حذف کنکور گفت: حذف کنکور یک مصوبه قانونی دارد که این مصوبه زمان مشخص کرده و دراین مصوبه آمده بود که کنکور باید تا سال ۹۷ حذف شود.

وزیر آموزش و پرورش: حذف کنکور در آینده‌ای نزدیک به سرانجام می‌رسد

وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت طرح حذف کنکور در کشور نیز تصریح کرد: به نظر می‌رسد طرح حذف کنکور در آینده‌ای نزدیک به سرانجام برسد و ما در حال رسیدن به نقطه مشترکی بین دستگاه‌های دخیل در این موضوع هستیم. با این وجود برای دانش آموزان مقطع پیش دانشگاهی حاضر هیچ تغییری در کنکور ۹۸ به غیر از آنچه در سال جاری اتفاق می‌افتد به وجود نخواهد آمد و کنکور ۹۸ هیچ تفاوتی با کنکور ۹۷ نخواهد داشت.

وزیر آموزش و پرورش: وزیر آموزش و پرورشحذف کنکور از اختیارات وزارت علوم است

وزیر آموزش و پرورش درباره حذف کنکور و آمادگی وزارت آموزش و پرورش در این باره اظهار داشت: حذف کنکور از اختیارات وزارت علوم است، اما ما آمادگی لازم را به عنوان وزارت آموزش و پرورش داریم تا اطلاعات مورد نیاز وزارت علوم درباره دانش‌آموزان را در اختیارشان قرار دهیم.

تأکید لاریجانی بر لزوم حذف کنکور

رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم حذف کنکور سراسری تأکید کرد.

بطحایی: فعلا نمی توان از حذف کنکور صحبت کرد

وزیر آموزش‌وپرورش با تاکید بر اینکه اعتماد جامعه به آموزش و پرورش، معلمان و مدیران نباید کاهش پیدا کند، گفت: فعلاً نمی توان از حذف کنکور صحبت کرد.

وزیر علوم: حذف مرحله ای کنکور از امسال

حذف مرحله‌ای کنکور جزو مصوبات قانونی است که در شورای سنجش و پذیرش اتفاق افتاده ما در سال های گذشته هم سابقه تحصیلی دانشجویان را به صورت مثبت اعمال می‌کردیم.

معاون آموزشی وزارت علوم: کنکور چه زمانی حذف می شود؟

معاون آموزشی وزارت علوم از تشکیل کمیته کارشناسی برای تصمیم‌گیری در خصوص حذف کنکور در این وزارتخانه خبر داد و گفت: هر تصمیمی که در این زمینه صورت بگیرد، تا چهار سال آینده اجرایی نخواهد شد.

نماینده مجلس: مافیای «کنکور» و «مشق شب» به هم گره خورده‌اند

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «پشت پرده حواشی پیش آمده از حذف کنکور و حذف مشق شب با یکدیگر مرتبط است»، گفت که موسسات تولیدکننده کتب درسی خودشان را به هر دری می‌زنند تا به خانواده‌ها القا کنند که کتب درسی از نماز واجب‌تر است. احتمالا در آینده نزدیک به جایی می‌رسیم که از دوران بیمارستان کتبی برای بچه‌ها تهیه کنند با این القاء که نوزادان با دیدن این کتب دکتر یا مهندس می‌شوند.


بیشتر بخوانید:

جزییاتی از حذف کنکور و نحوه ورود به دانشگاه


ساداتی نژاد : کنکور 85 درصد رشته محل های دانشگاهی حذف می شود

حذف کنکور از این میزان رشته محل های دانشگاهی سال تحصیلی آینده است و تمامی زیرساخت های آن نیز پیش بینی شده است.

بطحایی: خداحافظ کنکور!

وزیر آموزش و پرورش بعد از برگزاری جلسه تعیین‌تکلیف نهایی درباره کنکور سال ۱۳۹۸، از خداحافظی با برگزاری آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی یا همان "کنکور سراسری" خبر داده است.

چند روز پیش بود که بطحایی با انتشار توئیتی از به ثمر نشستن تلاش های برای حذف کنکور خبر داد.

وزیر آموزش و پرورش در توئیتی درباره کنکور ۹۸ گفت: ورود به ۸۵درصد ظرفیت دانشگاه‌ها نیاز به کنکور ندارد.

 

وزیر آموزش و پرورش بعد از برگزاری جلسه تعیین‌تکلیف نهایی درباره کنکور سال ۱۳۹۸، از خداحافظی با برگزاری آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی یا همان "کنکور سراسری" خبر داده است.

سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در صفحه توئیتر خود در فضای مجازی نوشته است:

«امروز چهارشنبه، ساعت ۶:۳۰ صبح جلسه تعیین‌تکلیف نهایی کنکور سال آینده برگزار شد. ورود به ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها نیازی به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب‌های طاقت‌فرسا ندارد و صرفا سوابق تحصیلی ملاک عمل است. از همراهی وزارت علوم برای این موفقیت متشکرم. خداحافظ کنکور!»

 

حال باید منتظر ماند تا ببینیم که این وعده وزیر آموزش و پرورش چه زمانی اجرایی می شود و مخالفلان و موافقان هر کدام برای به ثمر نشستن نظر خود چه کوششی می کنند و نتیجه آن چه می شود؟