آکسفورد اعلام کرد که تست واکسن  کرونا ویروس که بر پایه پروتئین‌های تنباکو است مرحله تست انسانی را با موفقیت طی کرد. تیم پژوهش آکسفورد و محققان موسسه ملی سلامت انگلستان، در هند مستقر شده و آزمایشات مربوط به واکسن کرونا ویروس را در کشورهای آفریقایی و برزیل تست کردند.

اخبار اجتماعی- این واکسن تا به حال نتیجه منفی نداشته است. پیش از مرحله آزمایشات انسانی، این گروه واکسن ساخته شده را بر روی ۶ میمون آلوده به کرونا ویروس تست کردند و خوشبختانه هر ۶ تا میمون نتایج خوبی را نشان دادند. آکسفور تاکید می‌کند نتیجه خوبی را که از سیستم ایمنی بدن حیوانات گرفتیم را از سیستم ایمنی بدن انسان نیز خواهیم گرفت.


بیشتر بخوانید:

علائم کرونای خفیف چیست؟

واکسن کرونا در ایران ساخته شد؟

علائم جدید کرونا چیست؟

درمان کرونا با زهر زنبورعسل واقعیت دارد؟


عملکرد واکسن ظاهرا به این گونه است که از تکثیر بیشتر ویروس در بدن جلوگیری می‌کند. واکسن در بخش کوچکی به نام «اسپایک» از ویروس متمایز است. این واکسن با عملکرد مخصوص به خود، بدن را به رسمیت شناخته و تمام تلاش خود را برای تولید آنتی ویروس در بدن می‌کند تا ویروس را ریشه کن کند.

واکسن کرونا آکسفورد

آکسفورد اعلام کرده است که این واکسن تا حدود ماه آبان یا آذر در دسترس همگان قرار می‌گیرد و قیمت تقریبی آن حدود ۱۳ دلار است که از نظر آکسفورد این قیمت بسیار منطقی و ارزان است. قیمت تقریبی به تومان، حدود ۲۹۰ هزار تومان است. این واکسن در واقع برای بیماری مرس ساخته شده است که در سال ۲۰۱۲ رواج داشت. حالا این واکسن بهترین گزینه پیش رو برای مهار کردن بیماری کرونا است. برای مرحله اول تولید، کسفورد در تدارک تولید ۱۷ میلیون دوز از این واکسن است.

واکسن کرونا آکسفورد ازچه زمانی در دسترس است؟

بی بی سی اعلام کرده که این احتمال هست که تا آخر سال ۲۰۲۰ ثابت شود این واکسن موثر است اما در سطح وسیع در دسترس نخواهد بود.

احتمالا کارکنان بهداشت و درمان و گروه‌های آسیب پذیر در مقابل کرونا در اولویت خواهند بود.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، در زودترین زمان ممکن، واکسن در سال آینده میلادی در سطح وسیع در دسترس قرار خواهد گرفت.