دیروز در اقدامی انقلابی در مجلس یازدهم بحث مالیات بر درآمد اقشار و اصناف و افرادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصویب شد که مدتها محل سوال و بازخواست مردمی بود که از بی عدالتی ناشی از عدم مالیات دادن مرفهین بی درد شاکی و نالان بودند .

مالیات بر حسب تعریف سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) پرداختی است الزامی و بلاعوض. مالیات، به مثابه یک نوع هزینه اجتماعی است که آحاد یک ملت در راستای بهره‌برداری از امکانات و منابع یک کشور موظفند آن را پرداخت نمایند تا توانایی‌های جایگزینی این امکانات و منابع فراهم شود.

مالیات در واقع انتقال بخشی از درآمد‌های جامعه به دولت یا بخشی از سود فعالیت‌های اقتصادی است که نصیب دولت می‌شود، زیرا ابزار و امکانات دست یابی به درآمد و سود‌ها را دولت فراهم ساخته‌است.

اقتصاددانان معمولاً از مالیات بر مصرف در مقابل مالیات بر درآمد حمایت می‌کنند، به عنوان مثال سیگار از جمله کالا‌هایی است که دولت‌ها برای جلوگیری از مصرف آن مالیات‌های سنگین بر آن وضع می‌کنند، یا مالیات بر مصرف گازوئیل.

مالیات در ایران به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

الف) مالیات‌های مستقیم

ب) مالیات‌های غیرمستقیم

انواع مالیات‌های مستقیم:

۱. مالیات بر دارایی

مهم­‌ترین نوع مالیات بر دارایی که حتما شما هم نام آن را شنیده‌اید، مالیات بر ارث است.

۲.مالیات بر درآمد

در این نوع از مالیات، درآمد افراد و شرکت‌ها (و نه ثروت آنها) مبنای مالیات است.

مالیات بر درآمد کشاورزی، مالیات بر درآمد حقوق، مالیات بر درآمد مشاغل، مالیات بر درآمد املاک، مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی، مالیات بر درآمد اتفاقی(مانند جایزه و معاملات بلاعوض) از این جمله اند.

انواع مالیات‌های غیرمستقیم:

۱. حقوق و عوارض گمرکی

۲. مالیات بر مصرف

۳. مالیات بر ارزش افزوده

و حالا براساس مصوبه مجلس، سال آینده مالکان خودروهای بالای ۱ میلیارد و خانه‎های لوکس بالای ۱۰ میلیارد تومان باید مالیات بدهند و در صورت عدم پرداخت مالیات، خرید و فروش و اجاره ملک و خودروی آن‎ها ممنوع می‎شود.

از طرفی اینفلوئنسرها هم مشمول پرداخت مالیات شدند و درآمدهای کاربران دارای بیش از 500 هزار دنبال کننده رسانه های کاربر محور از محل تبلیغات، مشمول مالیات بر درآمد خواهند بود.

همچنین در راستای رفع تبعیض و برقراری عدالت، نمایندگان مردم در خانه ملت، مقرر کردند که  موسسات کنکوری و بازیگران با درآمد سالانه بالای 200 میلیون تومان که تاکنون دارای معافیت مالیاتی بودند، در سال 1400 مالیات پرداخت کنند. ( در جریان رسیدگی به این بند، نزدیک به 170 نماینده به اخذ مالیات از بازیگران سلبریتی رأی دادند که واقعا قابل تقدیر است. چرا باید آن کارفرما و کارآفرینی که باری از دوش جامعه و کشور بر میدارد و با اشتغال زایی و خدمات رسانی به آحاد مردم، به زندگی واقعی مردم رونق میبخشد با پرداخت مالیات‌های کمرشکن بعضا به زمین گرم بخورد تا جور مالیات ندادن سلبریتی ها و اینفلوئنسرهای مرفه بی دردی را بکشد که نه تنها سودی برای جامعه ندارند، بلکه عمدتا از منادیان شکاف طبقاتی و تجمل‌اند و در مواقع حساس نیز همیشه مقابل جریان قاطبه مردم ایستاده و با اشاعه اکاذیب در جامعه و تحلیل و تفسیرهای دروغین و بی پایه و اساس، تنها بر درد و رنج مردم بیشتر می افزایند)

بحث دیگری که لازم است حتما مورد توجه قرار گیرد این است که یکی از منابع درآمدی دولت، دریافت مالیات در قالب حق امتیاز شبکه از اپراتورهای تلفن همراه است و در کشور ما هم 28 درصد از درآمد اپراتورها تحت عنوان عوارض از سوی دولت دریافت می‌شد.

دولت در لایحه بودجه، پیش بینی کرده بود که 7 هزار میلیارد تومان بابت 28 درصد حق شبکه خود از اپراتورها دریافت کند؛ اما بررسی اولیه مجلس نشان داد که این درامد 10 هزار میلیارد تومان است نه 7 هزار میلیارد تومان!! و به نظر می رسد دولت با 3 هزار میلیارد تومان کم اظهاری، قصد داشته تا این رقم را درجای دیگر هزینه کند که البته مجلس این را اصلاح، و برای آن محل هزینه مشخصی تعیین کرد، تا این رقم صرف حمایت از تولید محتوا در فضای مجازی توسط دستگاه ها و شرکت های خصوصی یعنی استارتاپ ها شود. 

براساس پیشنهاد نمایندگان 28 درصدی که به عنوان عوارض از سوی اپراتورها به دولت پرداخت می‌شد، به 38 درصد افزایش پیدا کرد و قرار است این درآمد مازاد صرف توسعه اینترنت در روستاها و مناطق محرومی که پوشش اینترنتی ضعیفی دارند بشود.

مجلس همچنین مصوب کرد که قیمت اینترنت در سال 1400 به هیچ وجه افزایش نیابد و این اجازه را به وزارت ارتباطات نداد و در حقیقت مجلس از افزایش قیمت اینترنت جلوگیری کرد. در حالیکه به خاطر نشر اکاذیب و شایعاتی که با چراغ سبز ذی نفعان !! در فضای مجازی به وجود آمد تا جایی که گفته شد با تصویب مجلس، اینترنت به طور چشمگیر گران و درآمد آن به صداوسیما تعلق خواهد گرفت!!

امیدواریم در مجلس دوازدهم در راستای اجرای عدالت اجتماعی شاهد مصوبات بهتر و بیشتری در حمایت از اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه باشیم و نمایندگان مجلس بتوانند با وجود گرانیهایی که دولت (به عمد یا سهو با تدبیر یا بدون تدبیر) بر وضعیت معیشتی حاکم کرده است، باری را از دوش مردم بردارد .

صفورا ترقی