به گزارش افکارنیوز،

 طی هفته گذشته دو اظهارنظر رسمی در خصوص دو آمار مهم اقتصادی کشور مطرح شد که شائبه سیاسی شدن مرکز آمار ایران به ویژه رئیس این مرکز یعنی عادل آذر را تشدید کرده است.

حسن روحانی رئیس جمهور هفته گذشته در جمعی رسماً اعلام کرد که در این دولت طی سه سال گذشته یک میلیون و 340 هزار اشتغال خالص ایجاد شده است که با آمارهای رسمی مرکز آمار ایران تناقض آشکار داشت ولی متاسفانه رئیس مرکز آمار ایران هیچ واکنشی در خصوص تحریف آمار رسمی کشور نداشته و چه بسا آمار غلط نقل قول شده از سوی رئیس جمهوری هم توسط مسئولان مرکز آمار ایران به وی منتقل شده باشد.

در حالی رئیس جمهور اعلام کرده، طی سه سال گذشته یک میلیون و 340 هزار اشتغال خالص ایجاد شده است، که گزارش رسمی مرکز آمار ایران می‌گوید، طی این مدت 615 هزار و 107 نفر از جمعیت شاغل کشور کم شد و 323 هزار و 409 نفر هم به جمعیت بیکار کشور افزوده شده است.

دومین آمار مهم اقتصادی که طی هفته گذشته از سوی مسئولان اعلام شده است، تک رقمی شدن نرخ تورم است که با کمال تعجب شاهد بودیم عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران به همراه محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سخنگوی دولت اعلام کردند، برای اولین بار طی 25 سال گذشته نرخ تورم تک رقمی شده است.

اعلام غلط  بی سابقه بودن تورم تک رقمی در 25 سال گذشته از سوی نوبخت چندان دور از انتظار نیست چرا که وی معمولاً اطلاعات و آمار را از منابع دیگری دریافت کرده و نقل می کند، ولی رئیس مرکز آمار ایران که خود مسئول تولید آمارهای اقتصادی کشور است، و به عنوان یک چهره دانشگاهی مطرح است، اشتباه فاحش این چنینی از وی بعید است، ضمن اینکه با گذشت چند روز از این اعلام غلط و تصریح این اشتباه از سوی رسانه ها،  وی هنوز گفته خود را اصلاح نکرده است که شائبه سیاسی شدن مرکز آمار ایران و رئیس این مرکز را بیش از پیش در اذهان متبادر می سازد.

 عادل آذر هفته گذشته با تاکید بر اینکه نرخ تورم بعد از 25 سال تک رقمی شده است گفت:" نرخ تورم بعد از 25 سال به 9.5 درصد رسیده است. با سیاست های دولت نرخ تورم بعد از سالها و در حالی که زمانی به 40 درصد هم رسیده بود تک رقمی شده است. اگر سیاست هایی که دولت پیگیری می کند و رئیس جمهور نظارت مستقیم بر آنها دارد، ادامه داشته باشد سیر کاهش تورم نیز ادامه خواهد داشت."

اظهارات عادل آذر در حالی است که آمارهای مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، از اسفند ماه 88 نرخ تورم تک رقمی شده به طوری که در ماه مذکور تورم به 8.8 درصد رسید. این تورم تک رقمی تا آبان 89 ادامه یافت و رقم 9.4 درصد را به ثبت رساند. در واقع نرخ تورم پیش از این طی 9 ماه از اسفند 88 تا ابان 89 هم تک رقمی شده بود.

برخورد سیاسی عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران در دولت یازدهم مسبوق به سابقه است، جایی که حسن روحانی رئیس جمهور پیش از این اعلام کرده بود که در هشت سال دولت قبل 81 هزار شغل ایجاد شده یا در جای دیگری مدعی شده بود که در دولت قبل سالانه کمتر از 15 هزار شغل ایجاد شده ، ولی عادل آذر که در دولت قبل هم رئیس مرکز آمار و در جریان جزئیات آمار اشتغالزایی دولت قبل بود، هیچ واکنشی به تحریف آمار رسمی دولت نداشت.

این در حالی است که عادل آذر در دولت قبل که ریاست مرکز امار ایران را برعهده داشت، در موارد متعدد از اشتغالزایی میلیونی آن دولت خبر داده بود.

در ادامه بر برخی اظهارنظرهای رسمی عادل آذر در مسند ریاست مرکز آمار ایران در دولت قبل اشاره می کنیم.

29 خرداد 90 ــ صحن مجلس

کاهش 2درصدی نرخ بیکاری در سال 90 مستند و قابل دفاع است

رئیس مرکز آمار با حضور در مجلس برای دفاع از آمار کاهش نرخ بیکاری درباره آماری که در مورد نرخ بیکاری در کشور ارائه می‌شود، گفت:‌ این آمار رسمی صرف‌نظر از عقاید و دیدگاه‌های شخصی محاسبه می‌شود، به‌عبارت دیگر آماری که از نرخ بیکاری در کشور وجود دارد، تعریف بین‌المللی است که 130 کشور جهان طبق آن عمل می‌کنند. کارشناسان نظام حرفه‌ای آمار کشور تلاششان این است که اطلاعات و داده‌های ناب به جامعه ارائه و از حیثیت حرفه‌ای جامعه آمار کشور دفاع کنند.

عادل آذر افزود: این طرح و آماری که ارائه می‌شود به دولت نهم و دهم هیچ ربطی ندارد و این روش نمونه‌گیری در سال 81 و 82 مطالعه و در سال 83 اجرایی شد.

وی درباره جمعیت فعال کشور در سال 89 افزود: جمعیت فعال در این سال ، نزدیک به 25 میلیون نفر و نرخ بیکاری در این سال 13و نیم درصد بوده که در بهار سال 90 به 11 و نیم درصد رسیده و چیزی حدود دو درصد کاهش داشته است و این آمار وجود دارد و مستند است و جزئیات آن را می‌توان در بخش‌های کشاورزی، صنعت و غیره مشاهده کرد.

28 مهر 90 ــ مصاحبه مطبوعاتی

تأیید ایجاد یک میلیون و 750 هزار شغل از سوی رئیس مرکز آمار

عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران سرانجام تأیید کرد که از تابستان سال 89 تا 90 بیش از یک میلیون و 750 هزار شغل در کشور ایجاد شده است که نرخ بیکاری را با کاهش 2.5 درصدی به 11.1 درصد رساند.

عادل آذر ظهر در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران اظهار کرد: طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن از دوم آبان ماه در سراسر کشور آغاز می‌شود و تا 22 آبان ادامه خواهد داشت. آخرین میزان جمعیت کشور برمبنای سرشماری سال 85 است که جمعیت کشور 70 میلیون نفر اعلام شده و در سال 90، جمعیت ایران به 75 میلیون و 500 هزار نفر رسیده است. 27 درصد از این میزان جمعیت روستایی و مابقی شهری هستند.

عادل آذر از کاهش نرخ بیکاری در کشور خبر داد و گفت: از تابستان 89 تا 90 یک میلیون و 750 هزار شغل در سطح کشور ایجاد شده و نرخ بیکاری با 2.5 درصد کاهش به 11.1 رسیده است.

25 اردیبهشت 91 ــ گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا

عادل آذر: 2.5 میلیون شغل در سالهای 89 و 90 ایجاد شد که موفقیت قابل توجهی است

رئیس مرکز آمار ایران با بیان این‌که آمار این مرکز متأثر از گرایشات سیاسی نیست، از ایجاد یک میلیون و 375 هزار شغل در سال گذشته خبر داد و گفت: نرخ بیکاری در سال 90 با کاهش 1.2 درصدی نسبت به سال 89 به 12.3 درصد رسیده است.

عادل آذر در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که عمده آمار و ارقامی که درباره اشتغال اعلام می‌شود، مبتنی بر طرح نیروی کار مرکز آمار ایران است، اظهار کرد: ما به‌عنوان یک مرجع حرفه‌ای و رسمی با استدلال‌هایی که مراجع و افراد مختلف اعلام می‌کنند، کاری نداریم و مبنای اطلاع‌رسانی آمار دقیقی است که از طرح نیروی کار مرکز آمار ایران که به‌صورت فصلی انجام می‌گیرد، به دست می‌آید.

آذر با اشاره به این‌که در پایان سال 1390، تعداد بیکاران به دو میلیون و 800 هزار نفر رسیده است، افزود: این آمار نشان از کاهش 400 هزار نفری تعداد بیکاران در پایان سال 90 نسبت به پایان سال 89 دارد. البته از ابتدا تا پایان سال 90، تعداد یک میلیون و 200 هزار نفر نیروی جدید وارد بازار کار شده‌اند که از این تعداد یک میلیون نفر به کار مشغول شده‌اند، بنابراین می‌توان گفت دولت در سال 90 حدود یک میلیون و 400 هزار شغل ایجاد کرده است.

آذر ادامه داد: ناگفته نماند اعتقاد داریم که با همین محاسبه و استدلال، اعتقاد داریم دولت در سال 1389 موفق به ایجاد یک میلیون و 100 هزار شغل شد که موفقیت قابل توجهی است و باید روی آن تمرکز صورت بگیرد.

27 اردیبهشت 91 ــ همایش رونمایی برنامه ملی آمار ایران

در سال 89 حدود 1.1 میلیون و در سال 90 حدود 1.4 میلیون شغل در کشور ایجاد شده است

رئیس مرکز آمار در همایش رونمایی برنامه ملی آمار ایران با بیان اینکه در سال 89 حدود 1.1 میلیون و در سال 90 حدود 1.4 میلیون شغل در کشور ایجاد شده است، بر لزوم اطمینان به آمارهای رسمی کشور تأکید کرد.

عادل آذر، رئیس مرکز آمار ایران نرخ بیکاری را همواره تابعی از نرخ "رشد اقتصادی" دانست و افزود: زمانی که رشد اقتصادی افزایش می‌یابد، نرخ بیکاری به‌تدریج روند نزولی را طی می‌کند.