به گزارش افکارنیوز،

کسری بودجه فدرال آمریکا در سال مالی 2018 به بالاترین حد خود در شش سال گذشته رسید.

طبق بیانیه استیون مانچین ، وزیر خزانه داری آمریکا و میک مولوانی، مدیر دفتر برنامه ریزی و بودجه ، کسری بودجه آمریکا به 779 میلیارد دلار افزایش یافته است یعنی 113 میلیارد دلار معادل 17 درصد بالاتر از سال مالی گذشته. این مقدار بیشتر از هر سال دیگری از 2012 تا حالا بوده است یعنی زمانی که به یک تریلیون دلار رسیده بود. کسری بودجه 3.9 درصد تولید ناخالص ملی آمریکاست.

طبق نظر این دو مقام آمریکایی ، این کسری بودجه 70 میلیارد دلار کمتر از آن مقداری است که در گزارش ماه جولای اعلام شده بود.

جمهوریخواهان نرخ مالیات را برای شرکتها و افراد پایین آوردند. درآمد فدرال تنها 14 میلیارد دلار افزایش یافت. هزینه های دولت آمریکا در سال مالی 2018 بالغ بر127 میلیارد دلار معادل 3.2 درصد بالا رفتند. جهش در هزینه‌های دفاعی ، بعلاوه افزایش هزینه‌های پزشکی، امنیت اجتماعی و سازمان های امداد رسانی در این افزایش دخیل بودند.

دولت ترامپ و جمهوریخواهان کنگره تعهد خود را به دستورالعمل مالی نشان دادند، گرچه تصویب قانون مالیات توسط آنها ، کسری بودجه را تا حد زیادی افزایش داد و هزینه ها را بالا برد. مولوانی در بیانیه ای ادعا کرد:« اقتصاد رو به رشد آمریکا درآمدهای دولت را بالا خواهد برد».

وی اضافه کرد:« این شرایط مالی اخطاری است به کنگره برای پیامدهای وحشتناک هزینه‌های غیر مسئولانه و غیرضروری. رئیس‌جمهور ترامپ و دولتش با کنگره کار خواهند کرد و تصمیمات سخت لازم برای کنترل اوضاع مالی را خواهند گرفت. این تصمیمات به همراه افزایش درآمدها ، کسری بودجه را کاهش میدهد».

چندین تحلیلگر مستقل تخمین زده اند که طرح مالیاتی جمهوری خواهان حتی با وجود رشد اقتصادی باعث افزایش کسری بودجه می‌شود.

دولت ترامپ برای کاهش این کسری پیشنهاد داد هزینه‌های چند آژانس دولتی را پایین بیاورند. خزانه‌داری اشاره کرد که رسید های مربوط به « مالیات، معامله ها و سایر موارد» در سپتامبر 2018 تا 35 میلیارد دلار افزایش داشته است یعنی 35 درصد افزایش از سال گذشت تا حالا. مشخص نیست چقدر از این درآمدها مربوط به عوارض ترامپ بر واردات شرکای تجاری اصلیش می باشد.