اعلام میزان خرید محموله نفت در بورس
علی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی با اشاره به همکاری‌های مشترک نهاد بورسی و وزارت نفت اظهار کرد: با حمایت جدی وزیر نفت و همراهی شرکت ملی نفت ایران و براساس ماده ۴ قانون برنامه ششم، از امروز ششم آبان ماه شاهد عرضه نفت خام سبک در بورس انرژی خواهیم بود.

میزان خرید محموله نفت در بورس

وی در ادامه گفت: حداقل محموله‌های خرید ۳۵ هزار بشکه است که ۲۰ درصد از ارزش معاملات ریالی و ۸۰ درصد دیگر آن به صورت ارزی (اعتباری) تسویه خواهد شد.

 
مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه معامله نفت در بورس انرژی فیزیکی است، گفت: حدود ۲ ماه پس از معامله، محموله، تحویل و بارگیری می‌شود و پس از آن ۵۰ روز فرصت دارند تا ارز حاصل از صادرات را به حساب شرکت ملی نفت برگردانند و با این کار ضمانت نامه‌های آن‌ها آزاد می‌شود.

نحوه پرداخت هزینه خرید نفت

حسینی در ادامه در خصوص شرایط پرداخت نیز گفت: درخصوص شرایط پرداخت شاهد انعطاف محسوس شرکت ملی نفت هستیم. یعنی این امکان وجود دارد که به جز ۳ ارز یورو، یوآن و درهم که در اطلاعیه عرضه ذکر شده، خریدار بتواند با سایر ارز‌های معتبر نیز اقدام به تسویه وجوه کند و محدودیت خاصی درخصوص تسویه وجوه وجود ندارد.

وی در خصوص ورود سرمایه گذاران خارجی به این معاملات گفت: افراد بسیار زیادی از عرضه بورس در انرژی استقبال می‌کنند و باید فضا را برای بخش خصوصی در این زمینه فراهم کنیم. شرایطی فراهم شده که سرمایه گذاران خارجی هم می‌توانند، به این بازار وارد شوند.

سرمایه گذاری خارجی چگونه وارد این بازار می شود؟

مدیرعامل بورس انرژی معتقد است خارجی‌ها می‌توانند با دریافت کد معاملاتی از بورس اقدام به خرید محموله‌های نفت خام ایران از طریق بورس انرژی کنند.

 
وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۱۰۰ کد معاملاتی توسط خارجی‌ها در بورس انرژی دریافت شده که می‌توانند از طریق آن اقدام به خرید محموله‌های نفت خام و فرآورده‌های نفتی کنند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه شرکت‌های حقوقی با پرداخت ۱۰ درصد ارزش تقریبی معامله بعنوان پیش پرداخت می‌توانند در این معاملات شرکت کنند، گفت: ماخذ قیمت این عرضه، نفت خام برنت است که از نشریه پلت استخراج می‌شود که این نشریه یک نشریه بین المللی است و مورد استناد بازیگران نفت خام قرار می‌گیرد.

حسینی همچنین اضافه کرد: قیمت پایه براساس اطلاعیه عرضه‌ای که شرکت ملی نفت به ما داده و در سایت منتشر شده ۷۹ دلار و ۱۵ سنت است و این قیمت پایه برای رقابت بوده و می‌تواند قیمت نهایی بالاتر از این رقم هم قرار بگیرد.
 
وی در پایان بیان کرد: انتشار اطلاعیه عرضه نفت خام در بورس انرژی نقطه عطفی در صنعت نفت و بازار سرمایه ایران است.