به گزارش افکارنیوز،

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود با نهایی شدن بسته اشتغال، ۸۷ هزار شغل برای جوانان ایجاد شود، گفت: پارک توسعه دیجیتال تا هفته دولت سال آینده در ۱۰ استان کشور ایجاد می‌شود.

محمدجواد آذری‌جهرمی دقایقی قبل در حاشیه حضور در صدا و سیمای مرکز سمنان اظهار کرد: استان سمنان پهناور است که کویر و جنگل را دل خود جای داده و گذرگاه عبور مردم ایران به مشهد مقدس است.

وی با بیان اینکه وجود کاروانسراها، صنایع‌دستی و ... نشان‌دهنده تاریخ غنی و مردم متدین و متمدن استان سمنان است، افزود: این استان با ظرفیت‌های بسیار مطلوب و مردمی باتمدن و بافرهنگ است که یادگار تاریخ کهن ایران اسلامی را به‌خوبی می‌توان در این استان ملاحظه کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: سمنان به لطف سواد بالای مردم آن، استانی بسیار ممتاز در شاخص فناوری اطلاعات است و در بخش زیرساخت‌های فناوری اطلاعات رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

آذری‌جهرمی بیان کرد: در یک سال گذشته در این حوزه سرمایه‌گذاری خوبی صورت گرفته و ۵۲۱ میلیارد ریال توسط دولت و بخش خصوصی در استان سمنان سرمایه‌گذاری شده است.

وی با بیان اینکه ۱۳۲ سایت نسل سه و چهار در استان سمنان وجود دارد و در ۲۷۶ روستای این استان اینترنت پرسرعت دایر شده است، تصریح کرد: مسیر جاده‌های استان سمنان این ظرفیت را دارد که تا پایان سال ۱۳۹۸ زیرپوشش اینترنت نسل چهار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در حوزه اینترنت پرسرعت هم درون‌گرایی شده و تمام شهر‌های استان سمنان از خدمات اینترنت پرسرعت برخوردارند، تأکید کرد: اقدامات قابل‌توجهی در نمایشگاه توانمندی‌های استان سمنان در معرض دید عموم قرار گرفته بود که جای قدردانی دارد.

جوان‌گرایی هنوز در کشور محقق نشده است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه هیچ‌گاه از اعتماد به جوانان ضرر نکرده‌ایم، گفت: با وجود تصویب قانون مبنی بر جوان‌گرایی، اما هنوز این اتفاق به‌صورت کامل در کشور اجرایی نشده است.

آذری‌جهرمی با تأکید بر اینکه باید به این باور برسیم که به جوانان اعتماد کنیم، اظهار کرد: باید در کشور نهضت جوان‌گرایی را ایجاد کنیم؛ جوان‌گرایی فرآیندی است که برای تحقق اهداف آن باید برنامه و راهبرد داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ درصد دانش‌آموختگان دانشگاهی کشور در حوزه آی. سی. تی هستند، افزود: یک برنامه کشوری در زمینه اشتغال داریم و تصمیم بر آن است تا با بهره‌گیری از تیم‌های فناور این مهم را به انجام برسانیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: نخستین پارک توسعه دیجیتال روز گذشته در مشهد افتتاح شد و تا هفته دولت سال آینده در ۱۰ استان دیگر ایجاد می‌شود.

آذری‌جهرمی گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که با بسته اشتغال که در هفته آینده با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نهایی خواهد شد، ۸۷ هزار شغل برای جوانان ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: در مشاغل جدیدی که ایجاد خواهد شد، مبنا بر اساس بهره‌مندی از توان فکری و خلاقیت جوانان است و مبنای کار ما استفاده از منابع زیرزمینی و معدنی نیست.

۶۶ درصد روستا‌های کشور مجهز به اینترنت پرسرعت هستند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: یک‌هزار و ۲۴۲ شهر ایران اینترنت ۳G و ۴G دارند و ۶۶ درصد از روستا‌های کشور نیز مجهز به اینترنت پرسرعت هستند.

آذری‌جهرمی با بیان اینکه در سرعت و کیفیت ارتباطات به نسبت کشور‌های منطقه در وضع مطلوبی قرار داریم، تصریح کرد: تا سال ۱۳۹۷ تعداد ۲۵۰ هزار اپلیکیشن موبایل ایرانی تولید شده است.

وی با بیان اینکه نرخ رشد ترافیک اینترنت داخلی تا پایان آذرماه امسال ۳۱۷ درصد بوده است، اظهار کرد: مجموع ترافیک داخلی کشور یک‌هزار گیگابیت در ثانیه است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تحولات بسیاری در حوزه تکنولوژی و فناوری ایجاد شده که کاملاً برای مردم مشهود و قابل‌لمس است، گفت: امروز ارتباط پزشک و بیمار، آنالیز فعالیت‌های کشاورزی و بسیاری دیگر از خدمات توسط تکنولوژی‌های نوین فناوری به مردم ارائه می‌شود.

آذری‌جهرمی بیان کرد: تحولات انجام‌شده در کشور ما با وجود همه پیشرفت‌ها همچنان در مرحله پایه قرار دارد و بدون تردید همچنان راه درازی در این مسیر در پیش است.

وی با اشاره به اینکه از مجموع ۶۴ هزار روستای کشور فقط سه درصد آن‌ها فاقد اینترنت است، افزود: ۳۶ درصد روستا‌های کشور در زمان تصدی مسؤولیت توسط اینجانب امکانات ارتباطی داشتند که هم‌اینک این عدد به ۶۶ درصد رسیده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: یک‌هزار و ۱۰۰ روستا در کشور ازجمله دو روستا در استان سمنان که فاقد هرگونه پوشش ارتباطی بودند، به‌صورت هم‌زمان در ایام‌الله دهه فجر دارای پوشش ارتباطی مناسب از دو اپراتور کشور شدند.

آذری‌جهرمی خاطرنشان کرد: در سراسر کشور ثبت‌نام تلفن ثابت از سر گرفته شده است که حداکثر تا مدت ۶ ماه واگذار خواهد شد.