به گزارش افکارنیوز،

 سیدکاظم دلخوش اباتری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به در دستورکار قرار گرفتنحذف 4 صفر از پول ملی، گفت: اجرای این اقدام از سوی دولت مشکل اساسی کشور یعنی نقدینگی و پایه پولی را حل نمی کند بلکه تنها حجم کاغذ یا تولید پول را کاهش می دهد.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی، افزود: حذف 4 صفر از پول ملی در اقتصاد کشور، مبادلات ارزی، قیمت دلار و سکه و  بازارهای موازی تاثیری ندارد و تنها از لحاظ روانی می تواند فضای اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

حذف 4 صفر از پول ملی حجم تولید اسکناس را کاهش می دهد

وی در این خصوص که آیا حذف 4 صفر می تواند نرخ تورم را کاهش دهد یا خیر، ادامه داد:  اگر قرار باشد با حذف صفر از پول ملی نرخ تورم کاهش یابد تمام کشورهای دنیا از این طریق تورم را کاهش می دادند.

دلخوش با بیان اینکه حذف 4 صفر از پول ملی حجم تولید اسکناس را کاهش می دهد، تاکید کرد: اگر پیش از این برای حمل یک میلیارد تومان یک زنبیل نیاز بود، با حذف 4 صفر می توان در قالب یک دسته پول را جابجا کرد که بر این اساس شاید بر فضای روانی جامعه تاثیر مثبت داشته باشد.

حذف 4 صفر هزینه زیادی بر روی دوش دولت نمی گذارد

وی با تاکید بر اینکه با حذف 4 صفر  ارزش پول هیچ تغییری نمی یابد، افزود: این اقدام هزینه زیادی بر روی دوش دولت نمی گذارد که به اقتصاد کشور در شرایط کنونی آسیب بزند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با حذف 4 صفر در واقع ریال به تومان تبدیل می شود و فقط ساده سازی عددها صورت گرفته  و  با این اقدام، محاسبه های بخش حسابداری تغییر می یابد.