به گزراش افکار نیوز، 10 شهریورماه، رئیس جمهور درقالب طرح اقدام ملی، ساخت 110هزار واحدمسکونی از طرح اقدام ملی را کلید زد. بر این اساس طرح وزارت راه و شهرسازی، قرار است ساخت 400هزار واحد مسکونی تا پایان سال 1400ساخته شود.

اخبار اقتصادی- در همین خصوص علی نبیان، مدیر عامل سازمان زمین و مسکن، درباره طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن اظهار داشت: بر اساس دستور وزیر راه و شهرسازی و رئیس‌جمهور، قرار شد تا ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور در دستور کار قرار گیرد که ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید و نیز ۱۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسکن و ۱۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده احداث خواهد شد.[1]

همچنین بر اساس جزئیات اعلام شده، 200هزار واحد مسکونی از طرح اقدام ملی، به شیوۀ مسکن مشارکتی ساخته می‌شود. در این شیوۀ دولت، زمین را در اختیار انبوه‌ساز قرار می‌دهد و انبوه‌ساز نیز عملیات ساخت را برعهده می‌گیرد. در نهایت نیز هر بخش به نسبت آورده اولیه خود، مالک بخشی از واحدهای ساخته شده می‌شوند. مطابق اظهار نظر مسئولان وزارت راه و شهرسازی، شیوۀ مشارکتی به دلیل جذابیت برای انبوه‌ساز مورد استفاده قرار گرفته است. این در حالیست که بسیاری از انبوه‌سازان ضمن وارد کردن ایرادات بسیاری نسبت به قرار دادهای مشارکت، هیچ استقبالی از این طرح به عمل نیاورده‌اند. علاوه بر آن بسیاری از کارشناسان، مالکیت انبوه‌ساز در پروژه را دلیل بروز بسیار از مشکلات تلقی می‌کنند.

در طرح اقدام ملی، مسکن به جامعه هدف نمی‌رسد

در همین راستا 10شهریورماه، مهدی غلامی، کارشناس مسکن، در برنامه رادیویی رهیافت، با اشاره به اینکه بخش اعظمی از واحدهای طرح اقدام ملی در شهرهای جدید ساخته می‌شود و در آن مناطق ارزش زمین نسبت به هزینه ساخت ناچیز است بیان کرد:« در طرح اقدام ملی با توجه به استفاده از شیوۀ مشارکتی، بخش قابل توجهی از واحدها در اختیار انبوه‌ساز قرار می‌گیرد. در نتیجه اصلا مالکیت واحدهای ساخته شده در اختیار دولت نست و مدیریت عرضه و تقاضا هم در اختیار دولت قرار نخواهد گرفت. بنابراین استفاده از شیوۀ مشارکتی، موجب می‌شود، مسکن به دست جامعه هدف نرسد.»

غلامی، دربیان این نکته که برای استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی نیازی به استفاده از پروژه های مشارکتی نیست، گفت:« چرا باید در پروژه بخش خصوصی ریسک بالای سرمایه‌گذاری را بپذیرد، درحالیکه می‌تواند به صورت پیمانکاری و با نظارت دقیق‌تر در تولید انبوه مسکن شرکت کند.»

دولت در طرح اقدام ملی، مسکن ویژه را جایگزین راهکار مشارکتی کند

این کارشناس مسکن، با اشاره به پروژه مسکن ویژه تهرانسر، این پروژه را یکی از تجربیات موفق تولید انبوه مسکن خواند و در بیان جزئیات این پروژه افزود:« در شیوۀ مسکن ویژه، مردم هزینه ساخت را در چهار قسط پرداخت می‌کردند و پس از صاحب‌خانه شدن، قیمت زمین را در اقساط بلند مدت پرداخت کردند.

غلامی، با اشاره طرح تام فاز(تامین مسکن با فروش اقساطی زمین) وزارت راه گفت: طرح تام فاز تقریبا مشابه پروژه مسکن ویژه است، با این تفائت که در تام فاز مردم هزینه ساخت را یک‌جا پرداخت می‌کنند.

مسکن مشارکتی، طرح اقدام ملی را در سامان دادن بازار ناتوان می‌کند

غلامی با اشاره به اینکه، شیوۀ مشارکتی موجب کاهش قیمت در بازار مسکن نمی‌شود، گفت:« با توجه به اینکه انبوه‌ساز، پس از اتمام فرایند ساخت، واحدهای مسکونی را به قیمت روز در اختیار متقاضی قرار می‌دهد، بسیاری از اقشار جامعه در خرید خانه به این شیوۀ ناتوان خواهند شد. بنابراین دولت باید به نحوی برنامه ریزی کند که هم پرداخت هزینه زمین برای اقشار جامعه مدیریت شود، هم اینکه جامعه هدف در این طرح صاحب‌خانه شود.


[1] https://www.mehrnews.com/news/4709081/