اخبار اقتصادیدر طول مدت دولت تدبیر و امید طرح هایی در بخش مسکن اجرا شده است؛ اما این طرح ها آن گونه که باید، نتوانستند تأثیری بر وضعیت خانه دار شدن مردم بگذارند. از جمله این طرح ها می توان بهبازار رهن ثانویه مسکن،  فروش اقساطی مسکن، مسکن اجتماعی و حمایتی، مسکن قسطی کارمندان و طرح مسکن ملی اشاره کرد. که طرح مسکن ملیدر زمستان سال 97 بود که طرح مسکن ملی مطرح شد.

به گزارش افکارنیوز، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه به طور طبیعی تمامی اقدامات از جمله تولید و عرضه مسکن و همچنین اخذ مالیات از خانه‌های خالی در جهت تعادل عرضه در بازار مسکن انجام می‌شود، گفت: هر سیاست و برنامه‌ریزی که تسهیل کننده در عرضه مسکن باشد می‌تواند زمینه ساز بهبود وضعیت این بازار باشد.

تکمیل خانه‌های مسکن مهر

وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه بخش دوم اقدامات وزارت راه و شهرسازی در حوزه کنترل بازار مسکن اجرای طرح اقدام ملی مسکن بوده است، تاکید کرد: تکمیل خانه‌های مسکن مهر حمایت از مستاجران و موجران از جمله سیاست‌هایی بوده که در این بازار اجرایی شد و  طبق زمان بندی تحویل واحد‌ها صورت گرفته است.

میزان پیشرفت مسکن ملی در تهران

محبت‌خواه با بیان اینکه پروژه مسکن مهر استان تهران به پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصدی رسیده است، گفت: این آمار منهای به شهرهای جدید است، ۳۰۶ واحد مسکن مهر در کل استان باقی مانده است که مشکل حقوقی و تعاونی دارد و به زودی این واحدها را تحویل می‌ دهیم.

اجاره نامه‌ها تا سه ماه بعد از پایان کرونا تمدید خواهد شد

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تمدید قرارداد اجاره تا سه ماه بعد از پایان کرونا ادامه خواهد داشت و هیچ موجری حق تخلیه واحد مسکونی مستاجران را ندارد، گفت: بزودی پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن آغاز می‌شود اگر شرایط پرداخت در این بازار فراهم بود پرداخت این تسهیلات در سال آینده هم ادامه خواهد داشت.

 

وام

 

تقابل مسکن ملی و وام ودیعه ؟

اصلانی با اشاره به اینکه دریافت تسهیلات ودیعه مسکن زمینه‌ساز قرمز شدن فرم جیم (ج) افراد می‌شود ادامه داد: تسهیلات خرید مسکن با توجه به مصوبات بانک ها نیاز به سبز بودن فرم جیم (ج) ندارد اما طرح هایی که در قالب مصوبه قانون ساماندهی بازار مسکن است و نیازمند فرم جیم (ج) سبز است با دریافت این تسهیلات هم فرم جیم آنها قرمز می شود و دیگر نمی‌توانند در طرح هایی از جمله  اقدام ملی مسکن  ثبت نام کنند.


بیشتر بخوانید: فرم (ج) متقاضیان مسکن ملی سبز ‌ماند


اما پس از گذشت چند روز خبر خوشی برای دریافت کنندگان وام ودیعه اعلام شد که از این قرار است: «مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی   با بیان اینکه دریافت تسهیلات ودیعه مسکن به هیچ عنوان فرم "ج" متقاضیان را قرمز نمی‌کند گفت: پیش از این اعلام شده بود که دریافت تسهیلات وام ودیعه مسکن فرم "ج" را قرمز می‌کند، اما باید بگویم که متقاضیانی که این تسهیلات را دریافت می‌کنند نگران نباشند.»

آغاز واگذاری اراضی‌ مسکن ملی از هفته جاری

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران بیان کرد: اراضی این بخش ها و واحدها تامین شده و به زودی و در هفته های آتی واگذاری این اراضی آغاز می شود.

محبت خواه تاکید کرد: در صورتی که متقاضیان تا زمان اعلام شده مدارک و آورده خود را تکمیل نکنند، از طرح اقدام ملی مسکن حذف می شوند.

او تصریح کرد: امکان ثبت نام مجدد در مراحل بعدی طرح اقدام ملی مسکن و یا پروژه های بعدی ممکن است برای انصراف دهندگان و یا  حذف  شدگان وجود نداشته باشد.

محمد اسلامی

وزیر راه وشهرسازی نیز در این رابطه بیان کرد: امیدواریم  تا یک الی دو هفته آینده اولین واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن در شهر‌های مختلف به متقاضیان تحویل دهیم.

اسلامی همچنین در مورد بازار اجاره هم گفت: دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا در جهت کاهش التهاب بازار اجاره سیاست‌های مختلفی را تدوین کرده و اجرای آن نقش موثری در این بازار داشته است.

آخرین مهلت واریز وجه تکمیلی متقاضیان مسکن ملی

محبت خواه ادامه داد: متقاضیان باید تا 25 مرداد اطلاعات و مدارک خود را برای طرح اقدام ملی مسکن هرچه سریعتر تکمیل کنند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران اظهار کرد: آورده اولیه که باید برای طرح اقدام ملی مسکن واریز شود، ۴۰ میلیون تومان است و بعد از واریز این مبلغ، ساخت پروژه ها آغاز می شود.


بیشتر بخوانید:  آخرین مهلت متقاضیان مسکن ملی برای تکمیل آورده خود


مسکن مهر

 

تحویل مسکن ملی در برخی از شهر ها

اسلامی در ادامه به تکمیل واحد‌های مسکن مهر در شهر‌های مختلف اشاره کرد، گفت: در بسیاری از شهر‌ها جشن اتمام مسکن مهر را برگزار کرده ایم و همچنین به زودی اولین واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن را در شهر‌های مختلف به متقاضیان تحویل خواهیم داد.