پس از گذشت ده ماه از قتل « جورج فلوید » شهروند سیاهپوست توسط «درک شووین»، اولین دادگاه این پلیس آمریکایی در شهر مینیاپولیس برگزار شد.

به نوشته پایگاه خبری «هیل»، «بن کرامپ» وکیل خانواده جورج فلوید پیش از شروع جلسه دادگاه گفت: «امروز دادگاهی مهم برگزار می‌شود که یک همه‌پرسی در این‌باره است که آمریکا تا چه حد تقاضا برای برابری و برقراری یکسان عدالت را محقق کرده است».

این وکیل حقوق مدنی افزود: «این پرونده قتل دشواری نیست، فقط به ویدئوی شکنجه جورج فلوید نگاهی بیندازید. اگر قربانی سفیدپوست بود این پرونده دشواری محسوب نمی‌شد».

کرامپ با اشاره به مطرح شدن اعتیاد جورج فلوید و تهیه گزارش سم‌شناسی در پزشک قانونی گفت: «وکلای شووین درباره سوابق او (فلوید) صحبت خواهند کرد اما سوابق او مسئله نیست، زیرا این دادگاه محاکمه درک شووین است».

در حال حاضر شووین با اتهام قتل درجه سوم مواجه است و گمان می‌رود دادگاه او یک ماه به طول انجامید. تمام یک ماه گذشته این دادگاه به‌دنبال انتخاب هیأت منصفه بود که نشانه حساسیت این پرونده است.

از اوایل خرداد ماه و پس از اقدام پلیس مینیاپولیس در ایالت «مینه‌سوتا» در قتل جورج فلوید شهروند ۴۶ ساله سیاهپوست از طریق فشردن زانو بر روی گردنش به مدت حدود ۹ دقیقه، اعتراضات سراسری علیه خشونت پلیس آمریکا و تبعیض‌های نژادپرستانه از شهر مینیاپولیس آغاز شد و به دیگر شهرهای آمریکا و حتی کشورهای دیگر سرایت کرد.

 رسانه‌های آمریکا مهرماه سال گذشته گزارش دادند شاوین به قید وثیقه یک میلیون دلاری از بازداشتگاهی در ایالت مینه‌سوتا آزاد شده است.