مقام‌های دیپلماتیک یونان به اظهارات اخیر « مولود چاووش اوغلو » وزیر امور خارجه ترکیه که روز دوشنبه یونان را متهم کرد که به دنبال جلب حمایت بین‌المللی علیه آتن است،  واکنش نشان دادند و آن را محکوم کردند.

به نوشته روزنامه «اکاثیمرینی» منابع دیپلماتیک یونان گفتند که کشورشان به رویارویی بی حاصل با ترکیه کشیده نخواهد شد. این منابع دیپلماتیک اظهار داشتند که یونان به ادعاهای بی‌اساس ترکیه با نقشه و به صورت مکتوب پاسخ داده و آتن با آرامش و با شواهد به ادعاهای ترکیه پاسخ می‌دهد.

به رویارویی بی حاصل با ترکیه کشیده نخواهیم شد

سخنگوی دولت یونان نیز روز شنبه بر آمادگی کشورش برای هرگونه احتمالی در خصوص اقدامات تحریک آمیز ترکیه تاکید کرد.

سخنگوی دولت یونان در گفت‌وگو با شبکه خبری «اسکای نیوز» گفت: «باید برای هر احتمالی با ترکیه آماده باشیم. کارت برنده یونان روابطش با متحدان و تقویت دفاع این کشور است.»

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه  پنجشنبه گذشته درباره نظامی کردن جزایر واقع در دریای اژه هشدار داد. اردوغان گفت، درباره درخواست از یونان برای غیرنظامی کردن این جزایر «شوخی نداریم.»

رئیس جمهور ترکیه بار دیگر از دولت یونان درخواست کرد ارسال نیروهای مسلح به جزایر دارای وضعیت غیرنظامی را متوقف کرده و از توافقات بین‌المللی تبعیت کند.

اردوغان تاکید کرد: «از یونان می‌خواهم از رویا پردازی، اقدامات و اظهاراتی که موجب پشیمانی است خودداری کند. سر عقل بیایید.»

او در ادامه اظهاراتش گفت: «ترکیه هرگز از حقوق خود در دریای اژه صرف نظر نمی‌کند و از استفاده از حقوق خود که در توافقات بین‌المللی درخصوص نظامی کردن جزایر درج شده، عقب‌نشینی نخواهد کرد.»

یونان و ترکیه مدت‌هاست که در زمینه حق بهره برداری از منابع انرژی در دریای اژه و مدیترانه اختلاف دارند. یونان و ترکیه بابت اکتشاف گاز در شرق مدیترانه به تقابل نظامی نزدیک شدند.  این دو کشور بارها همدیگر را به نقض حریم هوایی و دریایی هم متهم کرده‌اند.

یک اندیشکده آمریکایی نیز در تحلیلی در خصوص تجاوزات تازه ترکیه در منطقه نوشت، اهداف توسعه طلبانه نئوعثمانی ترکیه در منطقه انگیزه اصلی سیاست‌های تهاجمی این کشور در منطقه است.

اندیشکده آمریکایی «گیت استون» نوشت، ترکیه به یک نیروی بی‌ثبات‌کننده فزاینده در منطقه تبدیل شده  و تا زمانی که متوقف نشود، بی‌ثباتی ادامه خواهد داد.  رئیس جمهور ترکیه در حال حاضر دوباره منطقه را مختل کرده  و  این بار او نه تنها علیه جزایر یونانی، بلکه در واقع به کردها در شمال سوریه و عراق حمله می‌کند.