به گزارش افکارنیوز،

عمر عبدالرحمن معروف به «شیخ نابینا» که به خاطر طراحی زنجیره ای حملات تروریستی در آمریکا در دهه نود میلادی دستگیر شده بود، روز شنبه ۳۰ بهمن در زندان فدرال ایالت کارولینای شمالی در آمریکا درگذشت. بنا به گزارش آسوشیتدپرس، عمر عبدالرحمن که به حبس ابد محکوم شده بود، در اثر دیابت و بیماری سرخرگ کرونری جان خود را از دست داد.

عمر عبدالرحمن برای یک نسل از شبه نظامیان افراط گرا، یک پدر معنوی محسوب می شده و طی دو دهه حبس در زندان نیز به سمبلی برای افراط ‌گرایی در زندان های آمریکا تبدیل شده بود.

درپی مرگ عمر عبدالرحمن، گروهی از اعضای جماعت اسلامی مصر برایش نماز غائب در شهر استانبول ترکیه برگزار کردند. به نوشته پایگاه الجزیره، اقامه نماز غائب توسط هواداران گروه موسوم به "جماعت اسلامی مصر" در مسجد الفاتح شهر استانبول برگزار و سخنانی درخصوص اقدامات عمرعبدالرحمن و تایید او از انقلاب در مصر و حمایتش از داخل زندان از خط مشی محمد مرسی رئیس جمهور معزول مصر ایراد شد.

جسد عمر عبدالرحمن دو روز پیش از آمریکا وارد فرودگاه قاهره شد و طرفدارانش جسد او را از فرودگاه برای دفن به زادگاهش شهر الجمالیه در استان الدقهلیه بردند.

این شیخ نابینای مصری در اثر بیماری دیابت، بینایی خود را در نوزادی از دست داد. او همچنین زمانی رهبر گروه شبه نظامی جماعت اسلامی مصر بود که با استفاده از خشونت به دنبال برکنار کردن حسنی مبارک، رئیس جمهوری اسبق مصر بودند.

 

 

عمر عبدالرحمن در سال ۱۹۹۰ از مصر گریخت و به آمریکا پناه آورد و در مسجدی در ایالت نیوجرسی آمریکا به تدریس پرداخت. گروهی از پیروان او در سال ۱۹۹۳ به اتهام بمب گذاری در برج های دوقلوی نیویورک که ۶ کشته و بیش از هزار زخمی بر جای گذاشت دستگیر و محکوم شدند.

عبدالرحمن نیز در همان سال به خاطر دست داشتن در طراحی بمبگذاری هایی که سازمان ملل و چند ساختمان دیگر در نیویورک را هدف قرار داده بودند دستگیر و به حبس ابد محکوم شد.