به گزارش افکارنیوز،

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز شنبه در سخنانی گفت: ایالات متحده خط لوله انتقال گاز نورد استریم 2 بین روسیه و آلمان را یک تهدید برای امنیت انرژی اروپا می داند.

لهستان، اوکراین و کشورهای بالتیک نگران آن هستند که این خط لوله انتقال گاز موجب افزایش وابستگی اروپا به گاز روسیه شود و میلیاردها دلار درآمد گازی را در اختیار مسکو قرار دهد.

تیلرسون در سخنانی در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه لهستان در شهر ورشو گفت: آمریکا نیز مثل لهستان مخالف پروژه خط لوله نورد استریم 2 است. ما این پروژه را به ضرر امنیت و ثبات انرژی کل اروپا می دانیم. مخالفت ما بر اساس منافع راهبردی مشترک و دوجانبه با اروپا است.

آمریکا پیش از این شرکت های روسی را به بهانه دخالت مسکو در بحران شرق اوکراین تحریم کرده است. لهستان که از سال 2004 میلادی به اتحادیه اروپا ملحق شده است، روسیه را بزرگترین تهدید بالقوه علیه خود می داند، به خصوص پس از اقدام روسیه در ملحق کردن شبه جزیره کریمه به خاک خود در مارس 2014 میلادی.

علی رغم نگرانی های اعلام شده از سوی کشورهای بالتیک ، آلمان و اتریش بیشتر بر روی منافع تجاری این پروژه و دسترسی به گاز ارزان قیمت تمرکز دارند.

سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان در این باره تاکید کرد: هرگونه زیر ساخت گازی بیشتر می تواند موجب افزایش امنیت عرضه انرژی در اروپا شود. موضع برلین این است که پروژه نورد استریم 2 یک قرارداد تجاری است که باید مطابق با قوانین مربوط باشد.

شرکت های آلمانی، اتریشی و فرانسوی در این پروژه 1225 کیلومتری سرمایه گذاری کرده اند. لهستان که پس از جنگ جهانی دوم به مدت 4 دهه زیر نفوذ و سیطره شوروی سابق بوده، هنوز دو سوم گاز مورد نیاز خود را از روسیه تامین می کند.

لهستان که متحد اصلی تجاری اش آلمان و متحد امنیتی اش آمریکا است، در ماه نوامبر قراردادی بلندمدت برای خرید گاز مایع طبیعی از آمریکا امضا کرده است.