به گزارش افکارنیوز،

مردم بوسنی و هرزگوین روز یکشنبه برای شرکت در انتخابات سراسری که نتیجه آن در تعیین دولت آتی این کشور اهمیت دارد،  پای صندوق‌های رای رفتند. منابع رسمی اعلام کردند که بیش از ۸۵ درصد آرا، شمارش شده است و «میلوراد دودیک» رهبر ملی‌گرای صرب بوسنی اعلام کرد که در شورای سه‌نفره ریاست‌جمهوری بیشترین آرا را کسب کرده است.

بنابر گزارش شبکه خبری بی. بی. سی، نتایج رسمی انتخابات هنوز اعلام نشده است .دودیک می‌گوید که 56 درصد رای و در مقابل «ملادن ایوانیچ» نامزد رقیب وی 44 درصد رای کسب کرده‌اند. دودیک ارتباط نزدیکی با روسیه دارد.

وی گفت: «اولویت من جایگاه مردم صرب و جمهوری صربسکا خواهد بود. من معتقدم که بوسنی و هزرگوین در صورتی پیشرفت می‌کند که به همه احترام گذاشته شود.» انتظار می‌رود پیروزی دودیک نقش مهمی در یکپارچه شدن کشور به دنبال جنگ قومیتی داشته باشد که این کشور در دهه ۱۹۹۰ میلادی تجربه کرد. با این حال حزب مخالف دودیک اعلام کرده است که هنوز برای اعلام پیروزی زود است.

همچنین حزب SDA به عنوان مهمترین حزب مسلمانان هم گفت که «سفیک دزافروویچ» نامزد این حزب، نماینده مسلمانان خواهد بود.

«زلیکو کومزیک» سوسیال‌دموکرات‌ هم نماینده کروات‌ها خواهد بود.

میزان مشارکت در انتخابات یکشنبه، ۵۳ درصد اعلام شده است. اگر چه مواردی از تخلفات در برخی نواحی گزارش شده اما در مجموع سلامت انتخابات تائید شده است.

کشوربوسنی و هرزگوین متشکل از دو بخش فدراسیون بوسنی- هزرگوین و جمهوری صربسکاست. بخش اول شامل بوسنیایی‌ها و کروات‌ها می‌شود و مسلمانان را هم در برمی‌گیرد و بخش دوم متشکل از صرب‌هاست. که انتخابات دیروز، به منظور انتخابات رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس هر بخش برگزار شد.

دولت بوسنی یکی از پیچیده‌ترین ساختارهای سیاسی را در جهان دارد.این کشور دارای  ۱۰ کانتن است و مسایلی مانند بحران اقتصادی، بیکاری و پیامدهای جنگ در این کشور باعث شده که روند انتخابات پیچیده‌تر هم بشود. تمامی ۳.۳۵ میلیون نفر تبعه این کشور واجد شرایط شرکت در انتخابات محسوب می‌شوند.

حدود هفت هزار نفر نامزد شرکت در این انتخابات بودند که برای تصدی ۵۱۸ سمت در سراسر کشور مبارزه کردند. رای‌دهندگان با حضور در این انتخابات، اعضای پارلمان ملی، شورای سه نفره ریاست‌جمهوری ملی، پارلمان کشور و چند نهاد دیگر را انتخاب کردند. شورای سه نفره ریاست‌جمهوری جایگزین رئیس‌جمهور است و  هرکدام از اعضای آن نماینده یکی از قومیت‌ها یعنی کروات‌ها، صرب‌ها و بوسنیایی‌ها هستند.

این انتخابات در سراسر کشور در پنج هزار و ۷۹۴ حوزه رای‌گیری برگزار شد. ۳۱۴ گروه سیار در سراسر کشور مسئولیت داشتند که امکان رای دادن برای هزار نفر را که برای شرکت در انتخابات مشکل داشتند، شرایط رای دادن را فراهم کنند.

در انتخابات امسال حدود ۷۸ هزار نفر که خارج از این کشور به سر می‌برند  برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کردند و برای آنها امکان رای دادن در کنسولگری‌ها و مقرهای دیپلماتیک واقع در وین، اوسلو، بلگراد، شیکاگو، مونیخ، فرانکفورت و گراتس فراهم شده بود.