به گزارش افکارنیوز،

شبکه تلویزیونی الجزیره با اشاره به سخنان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در بلغارستان، از میانجی شدن او برای نجات ولیعهد عربستان خبر داد و ضمن طرح سوالی درباره موفقیت این میانجیگری تصریح کرد، باید منتظر ماند تا مشخص شود اسرائیل در این زمینه تا کجا پیش می‌رود؟

الجزیره که در برنامه ماوراء الخبر به بررسی این موضوع پرداخت در گزارش ابتدایی برنامه سعی کرد دلایلی را که زمینه‌ساز تلاش نخست‌وزیر اسرائیل برای نجات ولیعهد عربستان شده است، بررسی کند و به سوالات دیگری که در این زمینه مطرح است پاسخ دهد.

در گزارش فاطمه التریکی، گزارشگر الجزیره آمده است: در جنایت قتل خاشقجی چه کسی با ولیعهد مغموم سعودی همراه شده است؟ اطراف ولیعهد خالی شد اما این بار دو مرد در کنارش قرار گرفتند، نخست‌وزیر اسرائیل و رئیس جمهور کشور مصر که اسرائیل دوستش دارد. عبدالفتاح السیسی و بنیامین نتانیاهو برای محمد بن سلمان در کاخ سفید میانجی شده‌اند تا او را از جنایتی برهانند که به یک باره به یک رسوایی بزرگ تبدیل شده و او را در برابر موجی از اتهامات جهانی منزوی ساخته است. موجی که در پی رسیدن به پاسخ این سوال است: چه کسی فرمان قتل را صادر کرده است؟

سیاستمداران، چون به تصویر جهانی و قابلیت تداوم چنین اتهاماتی آگاهند چندان جانب ولیعهد سعودی را نگرفتند و تنها تعداد اندکی در کنار بن سلمان باقی ماندند. اما به نظر می رسد این اتفاق چندان برای رئیس جمهور مصر که مردم کشورش را سرکوب کرده است، مهم نیست. به همین دلیل برای نجات ولیعهد، البته در قبال تضمین های مالی و سیاسی از عربستان، واسطه شد اما میانجی شدن نتانیاهو، که ثابت کرد اگر مقتول هر جنایتی اسرائیلی نباشد برایش هیچ اهمیتی ندارد، بر اساس مطلبی که در واشنگتن پست منتشر شد با هدف اثر گذاری سیاسی برای حفاظت از روابط مستحکمی است که با محمد بن سلمان دارد. زیرا او برای رویارویی با ایران به این فرد در عربستان نیاز دارد. همین نیاز موجب شد تا در اظهار نظری سرشار از تناقض بگوید اگر چه جنایتی که رخ داده است جنایت وحشتناکی است، اما ثبات عربستان باید حفظ شود. سپس با دیگر افراد حاضر در کنارش از ضرورت برخورد مناسب با این جنایت گفت زیرا به قول او ایستادگی در برابر ایران برای امنیت اسرائیل، اروپا و جهان در اولویت قرار دارد.

البته در این جا سوالاتی به ذهن خطور می‌کند که برای طرح آن چندان به هوش بالای سیاسی نیاز نیست، سوال این است که نتانیاهو در برابر حمایت از وجهه مخدوش و فاجعه‌بار بن سلمان، چه چیزی دریافت می‌کند و یا انتظار دارد چه چیزی دریافت کند؟ حمایتی که می تواند برای اسرائیل هم تبعاتی به دنبال داشته باشد. همانگونه که حمایت نخست وزیر اسرائیل از بن سلمان برای عربستان تبعاتی خواهد داشت. اما به نظر می رسد از نگاه بن سلمان در چنین شرایطی تلاش های نتانیاهو هم می تواند دستاویزی برای او باشد تا با چنگ زدن به آن، بتواند خود را از غرق شدن در دریایی که خون خاشقجی برایش ایجاد کرده است، نجات دهد. از نگاه بن سلمان کلید نجات این پرونده یا حتی تیر خلاص در این پرونده، به دست واشنگتن است. به همین دلیل سعی داشت برای نجات خود راه دروغ را در پیش بگیرد و در توجیه قتل خاشقجی به جرد کوشنر و جان بولتون بگوید او یک افراطی خطرناک بود. البته این سخن به نوعی اعتراف به قتل خاشقجی است اما هدف بن سلمان این بود که با این اتهام قتل او را از دیدگاه آمریکا توجیه کند، گویا خواست چنین بگوید که این روزنامه نگار سعودی از جمله روزنامه نگارانی است که آمریکا از آنان نفرت دارد.