به گزارش افکارنیوز،

وزارت کشور فرانسه اعلام کرده است که در تظاهرات روز شنبه بیش از 106 هزار نفر شرکت کرده اند. این تظاهرات در اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت ماکرون و افزایش مالیات سوخت برپا شده است.

بر اساس این گزارش شبکه تلویزیونی بی اف ام از زخمی شدن حداقل 8 نفر در جریان اعتراضات روز شنبه در شهر پاریس خبر داده است. امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه اقدامات خشونت آمیز در جریان تظاهرات روز گذشته را محکوم کرده است.

ماکرون با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: از ماموران اجرای قانون و نیروهای امنیتی و پلیس به خاطر فعالیت حرفه ای آنها تشکر می کنم. شرم بر کسانی باد که به آنها حمله کردند. شرم بر کسانی که علیه شهروندان عادی و خبرنگاران خشونت اعمال کردند. شرم بر کسانی که سعی کردند مقام های منتخب را تهدید کنند. هیچ جایی برای این گونه اقدامات خشونت آمیز در جمهوری فرانسه وجود ندارد.

معترضان با پرتاب وسایل آتش بازی به سوی پلیس، شعارسر داده و خواستار استعفای امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه شده اند.

در پاریس نیروهای پلیس با شلیک گاز اشک آور و استفاده از ماشین آب پاش سعی در متفرق کردن تظاهرات کنندگانی کردند که برای دومین آخرهفته متوالی به خیابان ها ریخته اند.

درگیری ها در خیابان معروف شانزه لیزه پاریس در حالی اوج گرفت که معترضان تلاش کردند تا از حفاط های پلیس که برای جلوگیری از ورود معترضان به محوطه مکان های دولتی از جمله دفتر نخست وزیری کار گذاشته شده بود، عبور کنند.

شنبه هفته قبل نیز بیش از 300 هزار نفر در نخستین موج از تظاهرات اعتراض آمیز علیه دولت ماکرون در سراسر فرانسه شرکت کردند.

اواخر 2017 میلادی بود که قانونی برای افزایش مالیات بر سوخت تصویب شد تا از این راه رانندگان برای استفاده از خودروهایی که مصرف بهینه مصرف انرژی دارند، تشویق شوند ولی افزایش چشمگیر قیمت نفت در ماه اکتبر فشار زیادی را بر بودجه خانوارهای فرانسوی وارد کرده است.