به گزارش افکارنیوز،

یورونیوز در گزارشی به بررسی لباس‌هایی پرداخت که در سال 2018، جنجالی و سیاسی شدند.

کت و شلوار سفید هیلاری کلینتون

https://www.afkarnews.com/

حدود ۱۰۰ سال قبل گروهی از زنان انگلیسی، جنبشی برای برابری حق رأی زنان (suffragettes) آغاز کردند و در تظاهرات لباس‌هایی به رنگ‌های مختلف (سبز نماد امید، بنفش نماد وقار) و از جمله سفید به عنوان نمادی از خلوص و پاکی پوشیدند. هیلاری کلینتون (نامزد دموکرات‌ها در انتخابات 2016 آمریکا) هم دو سال قبل در رقابت‌های انتخاباتی‌اش و پیش از مناظره با دونالد ترامپ، با پوشیدن کت و شلواری سفید ادای دِینی به این گروه کرد و پیام سیاسی مشخصی را برای ببیندگان فرستاد: «شاید امروز بعد سال‌ها رسیدن به حق رأی برای زنان، وقت آن رسیده که رییس جمهوری زن داشته باشیم.»

لباس‌ جنجالی ملانیا ترامپ

https://www.afkarnews.com/

در اوج انتقادها به سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا درباره جداسازی کودکان از والدین در مرز مکزیک و شرایط بد نگهداری آن‌ها، ملانیا ترامپ (همسر رئیس‌جمهور آمریکا) ماموریت پیدا کرد که در نقش بانوی اول آمریکا به محل نگهداری کودکان سفر و از آن‌ها دلجویی کند. در زمان بازگشت از ماموریت، کت ملانیا جنجال‌برانگیز شد، پشت این کت با حروف خیلی بزرگ نوشته شده بود «من واقعا اهمیت نمی‌دهم شما چطور؟» نوشته‌ای که به گفته مشاوران ملانیا در واقع خطاب به رسانه‌های منتقد و «اخبار جعلی» بود اما دیگران برداشت کاملا متفاوتی داشتند؛ اینکه بانوی اول آمریکا در این سفر خاص چنین کُتی بر تن می‌کند برای برخی چاره‌ای جز این باقی نگذاشت که منظور ملانیا ترامپ را بی‌تفاوتی او به وضعیت سخت کودکان مهاجر تفسیر کنند.

زنان سیاه پوش کنگره آمریکا

https://www.afkarnews.com/

اوایل سال ۲۰۱۸ و در جلسه سالانه ایالاتی دونالد ترامپ، زنان و تعدادی از مردان عضو حزب دموکرات حاضر در کنگره آمریکا، همگی به نشانه همدردی با قربانیان آزارهای جنسی در دنیای سیاست، یک دست لباس سیاه بر تن کردند، این لباس‌های سیاه یادآور مراسم گلدن گلوب امسال هم بود که چندی پیش از آن برگزار شد و در آن بازیگران زن به همین دلیل (با این تفاوت که این بار معترض به صنعت سینما بودند) یک دست لباس سیاه پوشیدند، لباس سیاه زنان حزب دموکرات البته در ملاقات با ترامپ که خود به آزارهای جنسی متهم است معنای خاص خود را به مخاطبان انتقال می‌کرد.

جلیقه زردها

https://www.afkarnews.com/

فرانسوی‌ها بارها از لباس به‌عنوان نماد اعتراض‌های سیاسی استفاده کرده اند، چه در زمان انقلاب کبیر که نداشتن نوعی از لباس (پاپوش/شلوار) در اعتراض به اختلاف معیشت فقرا با اشراف به نمادی از فقر بدل شد و معترضان به بدون پاپوش‌ها (sans-culottes- کولُت Culotte نوعی پاپوش ابریشمی مربوط به طبقه اشراف) معروف شدند و چه امروز که جلیقه‌ زرد به نماد کارگران و اعتراض به سیاست‌های اقتصادی بدل شده است. جلیقه زرد که پوشیدن آن بنا به قانون مصوب ۲۰۰۸ در مواقع سوانح و اضطراری اجباری است، امروز برای معترضان فرانسوی نمادی است از موقعیت بحرانی معیشتی آنها. این لباس یا تکه پارچه نه تنها یادآور سال ۲۰۱۸ است بلکه به قول نیویورک تایمز جلیقه زرد روزی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین لباس‌های همه ادوار تاریخ به موزه‌ها خواهد پیوست.

لباس عروسی سلطنتی مگان مارکل

https://www.afkarnews.com/

گفته می شود خاندان سلطنتی انگلیس در فعالیت‌های سیاسی دخالت نمی‌کنند اما ملکه در هرحال در راس مقام‌های سیاسی کشور قرار دارد و نماینده دولت انگلیس و کشورهای مشترک المنافع محسوب می شود به همین دلیل شاید نتوان لباس عروسی مگان مارکل در عروسی سلطنتی امسال را که از محبوبترین و پربیننده ترین لباس‌های سال بود، از گروه لباس‌های مذکور مستثنی کرد. لباسی که کلر وایت طراح انگلیسیِ ژیوانشی برای مگان مارکل طراحی کرده بود.

https://www.afkarnews.com/

این لباس عروس با الهام از تاریخ ژیوانشی و هم طبق نظر مگان مارکل طراحی شده بود. دوخت تور پنج متری عروس بیشتر از خود لباس عروس زمان برده بود و به گلدوزی خاصی آراسته بود. حاشیه تور منقش به انواع گل‌هایی بود که هر کدام نماینده محل تولد هری و مگان و ۵۳ کشور مشترک المنافع بودند. این لباس هم اکنون در موزه کاخ وینزور برای نمایش عموم قرار دارد.