به گزارش افکارنیوز،

«لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا» رئیس جمهور سابق برزیل در گفتگو با شبکه بی بی سی، «ژائیر بولسونارو» رئیس جمهور راستگرای افراطی برزیل را بیماری دانست که گمان می‌کند مشکلات برزیل با سلاح حل می‌شود.

لولا داسیلوا که با محکومیت ۸ سال و ۱۰ ماه حبس به اتهام فساد مالی رو به روست، می‌گوید مشکل برزیل با کتاب و مدرسه (آموزش) حل می‌شود.

بولسونارو که ماه ژانویه به قدرت رسید و وعده مهار خشونت‌های دائمی در برزیل را داد این هفته حکمی را امضا کرد که به هزاران برزیلی اجازه حمله سلاح در خیابان و در محل کار را می‌دهد.

طبق این حکم نمایندگان پارلمان، مقامات قضایی، رانندگان خودرو‌های سنگین، وکلا و حتی برخی خبرنگاران از جمله افرادی هستند که از این پس اجازه حمل سلاح را خواهند داشت. منتقدان این حکم را مغایر با قانون اساسی و عامل تشدید خشونت می‌دانند.

لولا داسیلوا که از آوریل سال ۲۰۱۸ در زندان به سر می‌برد، ماه گذشته از دستگاه قضایی مجوز گفتگو با رسانه‌ها را دریافت کرد. وی در نخستین گفتگوی خود در بیست و ششم ماه آوریل با روزنامه‌های ال پائیس و فویا سائو پائولو گفت برزیل را یک باند دیوانه اداره می‌کند.

لولا در پی تحقیق در مورد رسوایی بزرگ مربوط به فساد مالی شرکت نفتی دولتی پتروبراس متهم و محکوم شد. وی همچنان خود را بی گناه و قربانی یک بازی سیاسی به منظور ممانعت از بازگشت چپ گرایان به قدرت می‌داند.