به گزارش افکارنیوز،

هیات دولت عراق در پاسخ به خواسته های تظاهرکنندگان ضمن برگزاری جلسه فوق العاده اولین بسته از مصوبه های مهم خود را اعلام کرد.

اخبار بین‌الملل- اولین بسته از خواسته هایی که قرار است دولت بر اساس مصوبه یاد شده آنها را به اجرا درآورد عبارتند از:  

 – اعطای زمین های مسکونی به افراد کم درآمد و سایر اقشار جامعه در تمامی استان های عراق بر اساس مصوبه نخست وزیری در این خصوص

– تکمیل فرآیند اعطای 17 هزار قطعه زمین به افراد نیازمند در استان بصره طی مدت حداکثر چهار هفته

– تهیه و اجرای برنامه ملی اسکان که شامل 100 هزار واحد مسکونی توزیع شده در استان های عراق و اولویت دادن به استان ها و مناطق محروم تر در این خصوص می شود.

– تمامی استانداران موظفند کمیته های به منظور شمارش خانواده های بسیار محروم در استان های ذیربط خود تشکیل دهند تا زمین های مسکونی در میان آنان توزیع شود . استانداران موظفند ظرف مدت دو هفته اسامی این خانواده ها را در اختیار دبیرخانه دفتر نخست وزیری قرار دهند.

– وزارت دارایی موظف است صندوق مسکن را به منظور افزایش تعداد وام گیرندگان تقویت کند تا بتوانند در زمین های واگذار شده برای خود منزل مسکونی بسازند و هزینه های مربوط به این امر باید در ردیف بودجه سال 2020 در نظر گرفته شود. همچنین وام های پرداختی باید بر اساس قانون صندوق از سود معاف باشند.

– باید به هر یک از 150 هزار بیکاری که توان کار کردن ندارند، به مدت سه ماه ، ماهانه 175 هزار دینار پرداخت شود و به همین منظور به طور کلی بودجه 78 میلیارد و 500 میلیون دینار در نظر گرفته شده است.

– تاسیس مجتمع های بازاریابی مدرن در مناطق تجاری بغداد و استان ها طی مدت سه ماه با هزینه 60 میلیارد دینار به منظور فراهم آمدن 45 هزار فرصت شغلی جدید

– تهیه و تنظیم برنامه ارائه آموزش های حرفه ای به 150 هزار جوان بیکار به مدت سه ماه و اختصاص ماهانه 175 هزار دینار برای هر یک از آنان و اختصاص بودجه 78 میلیارد و 500 میلیون دینار به همین منظور و استخدام آنان پس از پشت سر گذاشته های دوره های آموزشی در شرکت های فعال در عراق 

– پرداخت وام مناسب از سوی وزارت کار و امور اجتماعی و بانک مرکزی به جوانان بیکار یاد شده به منظور راه اندازی طرح های کوتاه مدت و میان مدت و اختصاص یک تریلیون دینار به همین منظور

- اعطای زمین به جوانان بیکار آموزش دیده جهت راه اندازی طرح های صنعتی بر اساس قانون خدمات صنعتی با تمامی امتیازات در نظر گرفته شده در این قانون برای آنان .

– وزارت دفاع موظف است از تاریخ 15/10/2019 توسط شبکه های اینترنتی و یا مراکز پذیرش در استان ها امکان خدمت در مراکز نظامی را برای جوانان 18 تا 25 ساله فراهم آورد.

– دو وزارت خانه دفاع و کشور موظفند با اتخاذ اقدامات اساسی افرادی که قراردادهایشان باطل اعلام شده را در تمامی استان ها بار دیگر به استخدام خود درآورند.

– وزارت آموزش و پرورش موظف است نیروی انسانی مورد نیاز خود را با توجه به هزینه اختصاص یافته به همین منظور در بودجه سال 2020 تامین کند.

– وزارت کشاورزی موظف است با اتخاذ اقدامات لازم روستاییان را تا تاریخ 31/12/2019 از پرداخت مبلغ اجاره زمین های کشاورزی خود معاف کند.

– استانداران با هماهنگی وزارت کار و امور اجتماعی موظفند فهرست 600 هزار خانواده محروم را جهت دریافت یارانه ارائه دهند.

– پرداخت  حقوق و امتیازات در نظر گرفته شده برای خانواده های قربانیان و شهدای نیروهای امنیتی در تظاهرات

– وزارت بهداشت موظف است به مجروحان اعم از شهروندان شرکت کننده در تظاهرات و نیروهای امنیتی خدمات پزشکی ارائه دهد و با هزینه دولت تمامی موارد مورد نیازشان از جمله معالجه در خارج از عراق را برآورده کند.

بر اساس این گزارش، هیات دولت عراق از تمامی وزارت خانه ها و طرف های ذیربط خواست تا تمامی این مصوبه ها را به اجرا درآورند.

دولت عراق همچنین در نظر دارد دومین بسته از مصوبه های مربوط به انجام اصلاحات و تحقق بخشیدن به خواسته های تظاهرکنندگان را در جلسه بعدی مورد بحث و بررسی قرار دهد و اتخاذ تصمیمات لازم را در جلسات آتی ادامه دهد.

برخی از شهرهای عراق از جمله بغداد از سه‌ شنبه گذشته شاهد حضور معترضان و حمایت برخی کشورهای همسایه عراق نظیر عربستان و رژیم صهیونیستی و آمریکا از آن بود که بسرعت این موضوع از سوی دولت عراق مدیریت شد و اکنون آرامش به این کشور بازگشته است.