به گزارش افکارنیوز،

مجلس سنای آمریکا ضمن تصویب لایحه سیاست دفاعی این کشور، کاهش شمار نظامیان آمریکا در کره جنوبی را مشروط اعلام کرد. بر اساس بخش هایی از این لایحه که با 86 رای موافق مجلس سنای آمریکا  به تصویب رسیده است، در صورت تحقق دو شرط،  امکان کاهش نظامیان آمریکا در کره جنوبی امکان پذیر است:

اخبار بین الملل- بر اساس یکی از این شروط کاهش شمار نظامیان آمریکایی نباید منافع آمریکا را به مخاطره بیندازد و به امنیت متحدان آمریکا در منطقه آسیب برساند. و شرط دوم اینکه وزارت دفاع آمریکا باید با متحدان خود شامل کره جنوبی و ژاپن در این زمینه رایزنی کند، افزون بر این باید اطمینان حاصل شود که تهدیدهای کره شمالی نیز کاهش یافته است.

اخیرا گما نه زنی هایی درباره کاهش نیروهای  آمریکایی در شبه جزیره کره مطرح شده است. آمریکا باطرح کاهش نظامیان خود از کره جنوبی به دنبال چه اهدافی است ؟ درپاسخ به این پرسش ذکر چند نکته لازم به نظر می رسد:

اولین نکته در این باره اینکه، این نخستین بار است که گزارشی درباره اقدام آمریکا برای کاهش نظامیان خود در کره جنوبی آنهم پس از چندین دهه از استقرار آنها در این کشور منتشر می شود. این مطلب پس از آن منتشر می شود که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت که برخی از پیشنهادهای کره جنوبی برای افزایش هزینه استقرار نظامیان آمریکایی را رد کرده است.

نکته دوم اینکه، آمریکا و کره جنوبی درباره هزینه حضور نیروهای آمریکایی در کره جنونبی اختلاف نظر دارند  و تاکنون مذاکرات دو کشور در این باره بی نتیجه بوده است. گفته می شود که آمریکا خواستار پرداخت یک میلیارد و 300 میلیون دلار از سوی کره شده است که نزدیک به 40 درصد افزایش را در مقایسه با رقم قبلی نشان می دهد؛ موضوعی که تاکنون سئول از پذیرش درخواست ترامپ خودداری کرده است. به همین دلیل، طرح موضوع کاهش نظامیان آمریکا در کره جنوبی می تواند اقدامی از سوی واشنگتن برای افزایش فشار روانی بر کره جنوبی باشد تا با افزایش هزینه ها به میزان درخواستی آمریکا موافقت کند.

مضاف بر این، برخی ناظران  معتقدند طرح این گمانه زنی ها برای مذاکره با کره شمالی مطرح شده است که برغم سه دور گفتگو هم اکنون در بن بست قراردارد. در برخی محافل نگرانی هایی مطرح شده مبنی بر این که ترامپ ممکن است از خروج احتمالی یا کاهش تعداد نیروهای نظامی به عنوان برگی در مذاکرات غیرهسته ای سازی با پیونگ یانگ استفاده کند.

در کنار این موارد، کره جنوبی و ژاپن به عنوان دو همسایه کره شمالی نیز نگران خروج نیروهای آمریکایی از شبه جزیره هستند و بارها از واشنگتن خواسته اند به نیروهای خود در منطقه دست نزند.

 و در نهایت اینکه، درحال حاضر تصویب این لایحه و قانونی شدن آن به امضای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیاز دارد. افزون بر آن، مشروط کردن کاهش شمار نظامیان آمریکا از کره جنوبی با این دو شرط که اولا خروج نظامیان آمریکا بر خلاف منافع  ملی آمریکا نباشد و ثانیا متحدان آمریکا در منطقه با آن به نوعی موافق باشند در واقع به معنی این است که انتظارات از دولت آمریکا برای کاهش نظامیان این کشور در کره جنوبی را تقلیل دهد.

در مجموع، به نظر می رسد گمانه زنی ها درباره کاهش نظامیان آمریکا در کره جنوبی بیشتر اقدامی از سوی واشنگتن برای افزایش فشار روانی بر کره جنوبی باشد تا با هزینه های درخواستی آمریکا موافقت کند. در حال حاضر ،آمریکا و کره جنوبی درباره هزینه حضور نیروهای آمریکایی در کره جنونبی اختلاف نظر دارند  و تاکنون مذاکرات دو کشور در این باره بی نتیجه بوده است.

البته مقامات سئول نیک می دانند آمریکا به دلیل سیاستهای مداخله گرایانه خود در شرق آسیا در هیچ شرایطی نمی تواند به کاهش نظامیان خود در شبه جزیره کره دست بزند، چرا هر گونه عقب نشینی در این منطقه به معنی چیره شدن چین در شرق آسیا محسوب می شود و این موضوع با سیاستهای دولت آمریکا در مهار پکن در تضاد قرار دارد. به  همین دلیل هم است که در نهایت مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا  در گفتگو با موسسه مطالعات راهبردی بین الملل گفت: "من هیچ دستوری برای خروج نیروهای آمریکایی از شبه جزیره کره نداده ام، ما به تلاش برای اصلاح در هر سطح فرماندهی در هر نقطه ای ادامه می دهیم تا عملکرد نیروهای خود را به بالاترین سطح برسانیم".

 

فرهاد همتی – کارشناس مسائل شرق آسیا