محمد سلیمانی در گفتگو با «افکارنیوز» درباره اولویت‌های مهم دولت سیزدهم ، اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی مردم بحث مسکن است، در حالی که مسکن ۳۳ درصد اقتصاد هر کشوری را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: اگر مسکن راه بیفتد و رونق پیدا کند، پیامدش این است که صنعت فولاد، سیمان، گچ و حمل و نقل توسعه می‌یابد و حدود ۳۰ درصد هم اشتغال ایجاد می‌کند.

وزیر سابق ارتباطات تصریح کرد: بهبود وضعیت اشتغال مهم‌ترین موضوعی است که باید در دولت آینده به آن پرداخته شود و مردم هم حاضر به همکاری با دولت در این زمینه هستند.

سلیمانی ادامه داد: برای مثال، می‌توان سرمایه مردم را در اختیار بخش تولید مسکن قرار داد. دولت باید قیمت زمین را از مسکن جدا کند. بانک‌ها هم برای کمک به عرصه تولید مسکن باید وارد عمل شوند. باید نقدینگی به سمت تولید برود و حتماً باید بخش قابل توجهی از نقدینگی به سمت تولید مسکن برود.

وی با بیان اینکه بحث مهم بعدی مسئله فروش نفت است، گفت: باید مقوله فروش نفت را از وزارت نفت جدا کرد. رئیس جمهور باید یک تیم حرفه‌ای قوی و کارآمد را برای مدیریت بخش نفت در نظر گیرد تا مشکل فروش نفت هم حل شود.

سلیمانی با اشاره به مسائل و معضلات جدی بانک‌ها گفت: نقدینگی نباید در اختیار بانک‌ها باشد. بانک‌ها در حال حاضر بنگاه‌داری می‌کنند و بسیاری از آنان شرکت‌های تو در تو ایجاد کرده‌اند و عملاً مشکلات جدی برای اقتصاد کشور ایجاد شده است.

وزیر سابق ارتباطات تاکید کرد: اگر ما به دنبال کاهش مشکلات اقتصادی هستیم، دولت باید به دنبال نظام‌مند کردن بانک‌ها باشد. به ویژه آنکه بانک‌های خصوصی باید نظام‌مند شوند چرا که خودشان را تابع هیچ قانون و مقررات دولتی نمی‌دانند.