در شورای حکام بر سر متن قطعنامه ضدایرانی اجماع وجود ندارد

«میخائیل اولیانوف » نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین ، در توییتی خبر داد: شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است درباره پیش‌نویس قطعنامه تحت عنوان «توافقنامه پادمانی ان‌پی‌تی با جمهوری اسلامی ایران » اقدام کند. توافقی رو متن نیست. (لذا) چاره‌ای جز رای‌گیری نیست. 

او پیش‌تر هم با انتشار توییتی از ادامه گفت‌وگوها درباره موضوعات مرتبط با ایران در نشست امروز شورای حکام آژانس خبر داده بود.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) گفت: جمهوری اسلامی ایران اقدام آمریکا و سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در پیشنهاد قطعنامه ضد ایرانی به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محکوم کرده و آن را غیرقابل قبول و مردود می‌داند.

کنعانی تاکید کرد: هیچ تردیدی نیست که آمریکا، انگلستان، فرانسه و آلمان به عنوان بانیان اصلی این قطعنامه ضد ایرانی با سوء استفاده از شرایط اخیر، صرفا با انگیزه و هدف اعمال فشار سیاسی بر ایران، پیشنهاد تصویب این قطعنامه را به شورای حکام داده‌اند، اقدامی که تاثیر منفی بر روند حل و فصل فنی موضوعات مدنظر آژانس خواهد گذاشت.

وی در پایان با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران ضمن پایبندی به اصل وفای به عهد در اجرای تعهدات بین‌المللی خود، در دفاع از منافع و حقوق کشور و مقابله با فشارها و زیاده خواهی‌های آمریکا و کشورهای غربی مصمم و پایدار خواهد بود، گفت: بی‌تردید در صورت تصویب قطعنامه، پاسخ تهران قاطع و موثر خواهد بود.

حسین امیرعبداللهیان هم دیروز در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه آفریقای جنوبی نسبت به اقدام غیرسازنده در آژانس اتمی هشدار داد.

در شورای حکام بر سر متن قطعنامه ضدایرانی اجماع وجود ندارد

پیش‌نو‌یس قطعنامه ضد ایرانی تهیه شده از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی عضو برجام جمعه شب ۲۰ آبان در اختیار شورای حکام آژانس قرار گرفت و قرار است در نشست این شورا بررسی شود. رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم روز گذشته با ادعای معتبر نبودن پاسخ‌های ایران به سوالات آژانس تاکنون درباره «مسائل حل نشده باقیمانده» مورد ادعای این نهاد، خواستار همکاری ایران با آژانس شد.