گروه سیاسی- عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی تا کنون 2 بار در معرض استیضاح قرار گرفت. یک بار در مجلس نهم و این بار در مجلس دهم. سه شنبه 14 مهر 94 و یکشنبه دوم اسفند 95. این 2 روز هیچ وقت از ذهن آخوندی نخواهد رفت.

 

به گزارش افکارنیوز، آخوندی اولین وزیر دولت روحانی است که 2 بار زیر تیغ استیضاح رفت.

 

طرح استیضاح آخوندی برای اولین بار  در روز یکشنبه پنجم  مهر سال گذشته در صحن مجلس اعلام وصول و آخوندی روز سه شنبه 14 مهر در صحن مجلس حاضر شد و به موارد استیضاح پاسخ گفت.

اما این بار استیضاح آخوندی روز جمعه پنجم آذر ماه مطرح شد. روزی که قطار سمنان - مشهد با قطار تبریز - مشهد در ایستگاه هفت خوان سمنان تصادف کرده و 49 مسافر زائر امام رضا(ع) در آتش سوختند.اما بعد از 72 روز از تحویل استیضاح به هیئت رئیسه، این استیضاح روز گذشته در صحن مجلس اعلاوم وصول شد که در دستور کار روز یکشنبه آینده مجلس قرار دارد.

15 نماینده مجلس نهم پای استیضاح آخوندی را امضا کردند.

رحماندوست، کوچک‌زاده، حاجی، بیرانوند، ثروتی، نبویان، کریمی قدوسی، حسینیان، رسایی، سامری، موسوی لارگانی، اخوان، آلیا و طبیب‌زاده از امضا کنندگان این استیضاح بودند.

اما این بار استیضاح در ابتدا 84 امضا داشت. ولی 50 نماینده امضای خود را پس گرفته و در حال حاضر این استیضاح با 34 امضا اعلام وصول شد. نادر قاضی پور و بهادری نمایندگان ارومیه، حسن نوروزی نماینده رباط کریم، حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان، 11 نماینده استان آذربایجان شرقی همچون علیرضا بیگی نماینده تبریز، و برخی دیگر از نمایندگان خواهان استیضاح این وزیر هستند.

اجرا نکردن تعهدات زمان اخذ رای اعتماد، مشکلات حوزه عمومی وزارت راه و شهرسازی، مشکلات حوزه زمین و مسکن شهری و روستایی، مشکلات حوزه حمل و نقل کشور و مشکلات حوزه مالی وزارت خانه پنج محور استیضاح بود.

عدم عمل به تعهد وزیر مبنی بر تاسیس و فعالیت سازمان ایمنی جاده‌ها، بدون اقدام و بدون پاسخ ماندن ایرادات عملکردی و برنامه‌ای مندرج در گزارش ماده 49 کمیسیون عمران، عزل و نصب‌های بدون دلیل و حذف نیروهای مومن، عدم اعلام موضع شفاف نسبت به موضوع فتنه و سران آن، عدم اجرای احکام قانون برنامه پنجم توسعه، عدم توجه به سیاست‌های اقتصادی مقاومتی و عدم توجه به اجرای قوانین ایثارگران،  خریدهای خارجی بالاخص در حوزه‌های ریلی و دریایی علی‌رغم وجود تولیدات مشابه داخلی، عقد قراردادهای مبهم و غیر شفاف با قیمت‌های غیرواقعی، بروکراسی شدید، ناتوانی در شناسایی و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و بکارگیری نقدیندگی جامعه در عمران کشور، عدم موفقیت در جذب تسهیلات خارجی، و تبعیض در توزیع و تخصیص اعتبارات به طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌تمام در استان‌ها از از اشکالاتی بود که نمایندگان بر این وزیر وارد می دانستند.

اما در حال حاضر، دو سانحه  سیستم ریلی به‌عنوان ایمن‌ترین شیوه حمل و نقل در دو سال گذشته در یک محل، به‌کارگیری نیروی بازنشسته علی‌رغم مخالفت وزارت اطلاعات به ‌عنوان مسئول حراست وزارتخانه، توسعه فعالیت اقتصادی بنگاه‌های وابسته به وزیر در حوزه وزارت راه و شهرسازی ونقش فرزند آخوندی در قراردادهای وزارتخانه، مزخرف دانستن مسکن مهر، توقف طرح جامع مسکن و بلاتکلیفی بخش مسکن و عدم معرفی مسکن اجتماعی که در سال اول وزارت جایگزین مسکن مهر شد، توافقات مخفی خرید هواپیما و ندادن متن توافق حتی به کمیسیون عمران مجلس، دلایل حزب‌سازی در هیئت دولت به‌جای کار وزارتخانه، عدم شفافیت در قراردادهای شرکت فرودگاه‌های کشور و عدم نظارت بر فعالیتهای اقتصادی مدیران این شرکت، توقف بررسی سانحه آنتونوف 149 تهران ــ طبس، چهار سانحه مرگبار هوایی و ریلی، کشته شدن سربازان راکب اتوبوس در فارس و دلایل حمایت از رئیس سازمان هواپیمایی وقت به رغم بروز حوادثی چون سقوط آنتونوف و از دست رفتن فرصت ها برای نسل های آینده به دلیل عدم اقدام به‌موقع برای کریدورهای بین‌المللی عبوری از ایران که در کشورهای مجاور جایگزین شده از محورهای این استیضاح است.

سیدمهدی هاشمی نماینده تهران و رئیس کمیسیون عمران مجلس نهم از موافقان استیضاح آخوندی بود و حتی در روز استیضاح  در موافقت با استیضاح در صحن مجلس صحبت کرد. اما در مجلس دهم استیضاح آخوندی بیش از 2 ماه در کمیسیون عمران مجلس معطل ماند و موضع رئیس کمیسیون عمران در این زمینه چندان مشخص نیست.

البته استیضاح آخوندی در این 2 مرحله شباهت هایی هم دارد.

مخالفت اعضای هیئت رئیسه مجلس با این استیضاح ها از جمله شباهت های آن است.

باهنر بعنوان نائب رئیس مجلس مخالف سر سخت استیضاح آخوندی در مجلس نهم بود. وی حتی بعنوان مخالف در صحن صحبت کرد. در این استیضاح هم مسعود پزشکیان نائب رئیس اول مجلس استیضاح را امضا نکرد. هر چند پزشکیان به صراحت در این خصوص موضع نگرفت و حتی موضع 2 پهلو در این زمینه گرفت.  اما به رغم آنکه کشته های قطار در سمنان که جرقه این استیضاح را زد، همه از مردم حوزه انتخابیه پزشکیان بودند، ولی وی این طرح را امضا نکرد و مواضع 2 پهلویش در این زمینه نشان داد که وی مخالف استیضاح است.

در جلسه استیضاح در مجلس نهم، روحانی رئیس  جمهور حضور نیافت و معلوم نیست که روز یکشنبه این بار برای دفاع از وزیرش به مجلس خواهد رفت یا نه.

 سیدمهدی هاشمی نماینده تهران و رئیس کمیسیون عمران مجلس،مجتبی رحماندوست، مهدی کوچک‌زاده، حمید رسایی، علی اصغر زارعی نمایندگان تهران، موسی‌الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد و سید ناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان بعنوان موافقان استیضاح و محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس و نماینده تهران و منصور آرامی نماینده بندرعباس به عنوان مخالف استیضاح صحبت کردند. همچنین وزیر و معاون اول رئیس جمهور به دفاع پرداختند.

حالا باید صبر کرد و دید که روز یکشنبه کدام نمایندگان در مخالفت و کدام نمایندگان در موافقت وزیر صحبت می کنند.

در مجلس نهم در روز استیضاح 252 نماینده در صحن مجلس حاضر بودند که در نهایت تنها 72 نماینده به استیضاح رای موافق دادند و 175 نماینده هم رای مخالف دادند. پنج نماینده هم رای ممتنع دادند. وزیر مجددا بر سمت خود ابقا شد. حال روز یکشنبه باید منتظر نتیجه آرای نمایندگان بر استیضاح دوم این وزیر بود.


علیرضا تهرانی