گروه سیاسی- دکتر محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که همزمان با آغاز ایام الله دهه فجر پنج شنبه برای دیدار با مراجع و علمای حوزه علمیه به شهر قم سفر کرده بود، به دعوت شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم، در مسجد چهارمردان (پایگاه انقلاب اسلامی)‌به سخنرانی پرداخت.

به گزارش افکارنیوز، شهردار سابق تهران در این سخنرانی همچون گذشته و به مانند ایامی که ردای خدمت شبانه روزی بر مردم را بر تن داشت، این بار نیز از مردم سخن گفت و در آستانه چهل سالگی انقلاب با یادآوری شعارهای اصیل و اصلی این نهضت بزرگ، به  لزوم توجه مجدد به آرمانهای انقلاب اشاره کرد. قالیباف در این میان البته نیم نگاهی نیز به سخنانی داشت که پیشتر در ایام مناظرات انتخاباتی مطرح کرده بود یعنی همان شعار معروف 4 درصدی و تلاش کرد تا بار دیگر نقد خود بر مدیریت کلان کنونی کشور را به گوش مردمی که حالا  و در شرایط کنوی اقتصادی بهتر معنای سخنان او را درک میکردند برساند.

وفاداری  به سنت­ها، تحول در روش­ها

محمد باقر قالیباف در ابتدای سخنان خود با اشاره به لزوم بازخوانی آرمانها و دستاوردهای انقلاب گفت: «هر پدیده‌ انسانی و طبیعی با خطر فرسودگی روبروست و انقلاب اسلامی ایران هم از این قاعده مستثنی نیست. برای جلوگیری از خطر، نیازمند شناخت وضع موجود و ترسیم نقشه راه آینده هستیم و برای این دوکار لازم است بدانیم که ارزشها و مبانی در طول زمان ثابت هستند و تغییری در آنها راه ندارد و معامله‌پذیر نیستند. اینها منطبق بر سنتهای الهی هستند. اما روشها و ابزارها در طول زمان و بسته به شرایط تغییر میکند.» 

اشاره محمد باقر قالیباف را باید اشاره ای دقیق و عمیق دانست. تغییر در روشها و ابزارها همان چیزی است که دغدغه چندین ساله قالیباف است و تجلی این دغدغه را میتوان در گفتمان «نواصولگرایی» مطرح شده از سوی او دانست. گفتمانی که با نگاه به آرمان­ها، تاکید بر اصول و تکیه بر سنتهای دینی و انقلابی سودای تغییر در راهبردها، تاکتیک­ها و روش­های اندیشه ورزی و کنش گری سیاسی را در چهل سالگی انقلاب دارد. در رویکرد قالیباف، تغییر، جزو طبیعت هر نوع فعالیتی است که مردم در آن مشارکت دارند. اکنون با گذشت 4 دهه از انقلاب و روی کار آمدن نسل جدید جوانان انقلابی بدیهی است که لزوم تغییر در ابزارها وروشهای فعالیت، اندیشه و اقناع یک اصل ضروری و غیر قابل انکار است.

 

لزوم احیای ارکان ثلاثه­ی انقلاب

استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را در حقیقت باید ارکان سه گانه ­ای انقلاب اسلامی دانست، ارکانی که اکنون با گذشت 40 سال، تمام حیات انقلاب را باید دراین سه رکن اساسی جستجو کرد. قالیباف نیز به درستی ببان میکند که اهداف انقلاب را باید در همین سه شعار اصلی انقلاب دید و از همین رو «روی پای خود بودن» و «با اراده خود عمل کردن» را دو مصداق بزرگ استقلال  و آزادی میداند.

در این میان در زمانه ای که با  کلیدواژه مقدس «برجام» و در مصافی نا برابر استقلال جمهوری اسلامی ایران به حراج گذاشته میشود طبیعی است که باید بازگشتی دوباره به آرمان های اصیل انقلاب داشت و البته آنچه که نیاز امروز کشور را میسازد نه سخن گفتن از مفاهیم نظری استقلال و آزادی که همانا تدقیق مصادیق این مفاهیم متعالی در حیات سیاسی اقتصادی کنونی مردم در جمهوری اسلامی است .

مردم؛ اکسیر حیات انقلاب

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با برشمردن خدمات صورت گرفته پس از انقلاب در حوزه‌های زیرساختی به این مطلب اشاره میکند که «نگاه ما در خدمت به مردم صرفا یک نگاه اقتصادی صرف نبوده و نیست و نباید خدمت‌رسانی به مردم را صدقه دادن نامید و فهمید که این با نگرش ما در مبنا متقاوت است. این مطلب را ما از امام یاد گرفته‌ایم که افتخار ما در خدمت به مردم است. اگر مردم را از دست دادیم،‌ یعنی همه چیز را از دست داده‌ایم.»

شهردار سابق تهران که 12 سال فعالیت او در ساختمان بهشت تجلی ارتباط حقیقی با مردم بود به درستی بر نقش مردم در انقلاب دست میگذارد. محمد باقر قالیباف که در کسوت شهردار تهران شبهای بسیاری را در میان حاشیه نشینان و اهالی جنوب شهر تهران گذارنده است اکنون نیز در دفاع از حقوق همین مردم که در واقع به بیان امام امت، صاحبان اصلی انقلابند بیان میدارد که «میان مردم و مسئولان نباید فاصله‌ای وجود داشته باشد. وضع کنونی ما از این نظر مطلوب نیست. مسئولی که در میان مردم نباشد،‌ به صورت طبیعی دیگر فشاری را که برخی مردم در خانواده و اجتماع تحمل می‌کنند، نمی‌فهمد.»

مرد نام آشنای جهادی بار دیگر بر استعاره چهار درصدی ­های دست میگذارد و با انتقاد از اقلیتی که با استفاده از رانت و امتیازات نا حق، دائما در جهت پایمال کردن حقوق اکثریت مردم کشور حرکت میکنند، بر لزوم «مردمی کردن» اقتصاد و مدیریت کشور تاکید میکند. قالیباف که سالهاست در مقام نظر و عمل دغدغه مردم و مردمی سازی را برای همگان متجلی ساخته است، اکنون نیز با افتخار از خدمتگزاری به مردم سخن میگوید و از اهمیت اداره مردمی کشور در برابر شیوه چهاردرصدی‌ها، مدیران قجری و ایل‌وتباری به عنوان فوری ترین نیاز کشور سخن می راند.

جوانان غایب، مدیریت کهنسال و «حرف گرایی»

محمد باقر قالیباف چه در کسوت فرمانده نیروی انتظامی و چه در کسوت شهردار کلان شهر تهران در عمل نشان داد که سپردن کار به دست جوانان یعنی شکوفایی، تحرک و آبادانی. او که بارها از رویش نسل جدید انقلاب و لزوم انتقال مدیریت کلان کشور از نسل اول و دوم به نسلهای بعد سخن گفته بود در سوابق کاری خود عملا با این رویکرد، توانست طعم آبادانی را بر همه مردم بچشاند.

قالیباف با همین رویکرد است که از مدیریت کهنسال حاکم بر کشور و به طور خاص دولت انتقاد میکند و معتقد است که بزرگترین آفت غیبت جوانان از عرصه مدیریتی، حاکم شدن «حرف گرایی صرف» بر کشور است. حاج باقر قالیباف که خود روزگاری با سنی کم فرماندهی لشکر 5 نصر را بر عهده داشت به خوبی بر نقش جوانان در مدیریتهای کلان آگاه است و از همین رو بارها بر خسته و بسته بودن مدیریت دولت کنونی در کشور تاکید داشته است.

در اندیشه محمد باقر قالیباف امروز جهاد و مبارزه حقیقی در واقع «کار است و کار است و کار است» و در همین مسیر است که راهبرد حرف گرایی به عمل گرایی بدل میشود و جوانان کشور در این مسیر مشارکت میکنند. اینجاست که باید «رها کنیم مسوولیت ها را و به جوان ها میدان دهیم تا تحول ایجاد شود.»