به گزارش افکارنیوز،

متن بیانیه ی جنبش نجباء عراق که ریاست آنرا اکرم الکعبی برعهده دارد به شرح ذیل است:

با قلبی مومن به قضا و قدر الهی ضایعه دردناک درگذشت عالم علم و عمل، آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی را به حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه، مراجع عالی قدر دین و رهبر فداکار ما امام خامنه ای تسلیت می گوییم.

ایشان عالم بزرگ و کم نظیری است که خداوند متعال در قرآن کریم در رابطه با آنها می فرماید:"مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَی نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا".

ایشان چراغ روشن علم و پناهگاه شاگردان و طلابش بود ، وی همچنین پدری مهربان برای جنبش نجباء بود که از زمان تاسیس این جنبش با نصیحت ها و راهنمایی هایش ما را همراهی کرد و راه مان را روشن می کرد.

به گزارش ایسنا، پیش از این نیز سید عمار حکیم، رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی عراق در پیامی با تسلیت درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی گفت:جامعه اسلامی شخصیت بزرگی که در تمام دوره‌های زندگی‌اش برای گسترش و علو دین اسلامی از هیچ تلاشی دریغ نکرد را از دست داد.

همچنین همام حمودی، رئیس مجلس اعلای عراق در پیامی با تسلیت درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی گفت:وی بارزترین شاگرد شهید صدر بود که فقه مدرسه او را فراگرفت و در راه دفاع از استاد و مربی خود شدیدترین انواع شکنجه را از سوی نظام بعث صدامی متحمل شد و به تلاش و جهاد خود برای دفاع از مظلومیت ملت عراق ادامه داد.

از سوی دیگر، حزب دعوت اسلامی عراق در بیانیه ای جداگانه با تسلیت درگذشت آیت الله شاهرودی اعلام کرد: آیت الله شاهرودی از بزرگترین اساتید بحث خارج در حوزه های علمیه ، حامی حزب دعوت اسلامی، شخصیت مورد اعتماد شهید سید محمدباقر صدر و از برجسته ترین شاگردان وی بود که در جهاد علیه نظام بعث مشارکت داشت و شدیدترین شکنجه ها را در سلول های نظام سابق عراق متحمل شد. مرحوم شاهرودی، اولین رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق بود سپس سخنگوی رسانه ای این مجلس شد و بعد از آن مسولیت های بزرگی در جمهوری اسلامی ایران را برعهده گرفت.

وی انسان و عالم بزرگی است که برای دین خود و جهان اسلام خدمات ارزنده ای انجام داد.

جنبش عصائب اهل الحق عراق نیز با تسلیت درگذشت آیت الله شاهرودی اعلام کرد:ایشان استاد، پژوهشگر و راهنمای بزرگی است که بسیاری از افراد از علم او بهرمند شدند. وی در سرزمین علم و حوزه های علمیه یعنی نجف اشرف به دنیا آمد، بزرگ شد و دانش آموخت و از راهنمایی های شهید آیت الله سید محمدباقر صدر و دیگر علمای بزرگ بهره برد.

براساس این گزارش، مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام که به‌دلیل بیماری در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود، شامگاه دوشنبه دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.