به گزارش افکارنیوز،

از جمله سفارشات خداوند متعال و ائمه اطهار (ع) در آیات و روایات مختلف، دعا کردن است. طبق آن چه در قرآن کریم و احادیث آمده است، دعا کردن جایگاه بالایی نزد معبود دارد. هر شخص با وجودگناهان فراوان می‌تواند دعا کند و جالب اینجاست که این کار مستحب است. شیوه‌ی دعا کردن نیز خود مفهوم مهم است. خداوند زمان‌هایی را برای دعا کردن، مهم می‌دانند و همچنین شرایط و آدابی برای این کار در نظر گرفته شده است که نشان از اهمیت آن دارد.

یکی از نکاتی که در موضوع دعا به آن سفارش شده است، دعا کردن برای دیگران است. حتی گفته شده است که ابتدا برای دیگران دعا کنید و بعد برای خود. همین دعا برای دیگران باعث استجابت دعای خود شخص می‌شود.

سوالی که ممکن است در ذهن انسان شکل بگیرد این است که آیا در آیات و روایات به این نکته اشاره شده است که برای افرادی دعا نکنید یا اینکه کسی را از دعا کردن نهی کرده باشد.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضی ادیب یزدی کارشناس مذهبی و سخنران مشهور با اشاره به فضل بی اندازه‌ی حضرت حق، گفت: در هیچ یک از روایات چنین محدودیتی وجود ندارد که برای فلان افراد دعا نکنید. حتی منعی نسبت به دعا برای کفار هم نشده است. در روایات، سفارش شده است که در شب قدر  برای بازگشت کفار به سوی خدا دعا کنید. این یکی از بهترین دعاهای شب قدر است. وقتی خداوند می گوید، کفار را هم مد نظر داشته باشیم، برای چه کسانی محدودیت قائل خواهد بود؟

وی افزود: این که خداوند هم منعی برای دعا کردن  نگذاشته است، خود نشان از فضل و بخشایندگی والای حضرت حق تعالی دارد.

این کارشناس مذهبی در خصوص سفارش به دعا کردن برخی افراد بیان کرد: بر عکس آن که خدا اجازه‌ی دعا کردن برای برخی را بگیرد، سفارش کرده است که برای عده‌ای بیشتر دعا کنید. مثلا در روایات ما آمده است که برای معلمان و کسانی که به شما چیزی یاد داده اند، دعا کنید. در جایی دیگر آمده است، در حق پدر و مادر، همسر، برادر و خواهر، مظلومان و ... دعا کنید. هیچگاه منعی از دعا کردن افراد نشده است، اما سفارش شده که برخی را ویژه دعا کنید.