سنگِ‌بنای بنیانگذاری‌ باشگاه فوتبال پاس تهران در سال ۱۳۳۲ در تهران گذاشته شد و این باشگاه تا سال ۱۳۴۲ شهربانی نام داشت. تیم پاس تهران یکی از تیم‌های ریشه‌دار لیگ ایران بود که افتخارات زیادی داشت و حتی به قهرمانی آسیا هم رسید ولی در تصمیمی عجیب در سال ۱۳۸۶ به همدان انتقال یافت و هم‌اکنون در لیگ دسته دو ایران به مصاف رقبا می‌رود.

نکته قابل توجه این است که از آن تیم پاس، حالا بعضی از بازیکنان در مدیریت بخش‌های مختلف باشگاه استقلال نقش دارند. با روی کار آمدن مصطفی آجرلو به عنوان مدیرعامل باشگاه استقلال، او سعی کرده از بازیکنان سابق استقلال که در زمان خودش در تیم پاس حضور داشتند، استفاده کند.

شکست مدیرعامل استقلال برای تشکیل ضلع پنجم تیم قهرمان!

 

بر این اساس، میثم منیعی که در پاس تهران بازیکن آجورلو بود، مدیر کمپ ناصر حجازی است. خسرو حیدری که از پاس به فوتبال ایران معرفی شد و به کاپیتانی استقلال هم رسید، به عنوان مشاور ورزشی باشگاه مشغول به فعالیت است. آرش برهانی، گلزن تیم پاس در آن دوران و بهترین گلزن تاریخ باشگاه استقلال هم سرمربیگری امیدها را برعهده دارد. این در شرایطی بود که جواد نکونام به عنوان جانشین فرهاد مجیدی، گزینه اصلی سرمربیگری باشگاه استقلال محسوب می‌شد و شاید در صورت پذیرش این سمت، دیگر بازیکن دوران طلایی تیم پاس، به کادرفنی آبی‌پوشان اضافه می‌شد اما ضلع پنجم پاس در استقلال تکمیل نشد!