به گزارش افکارنیوز،

فریدون اصفهانیان درباره عملکرد داوران در هفته دوم لیگ برتر گفت‌: ما بعد از  پایان مسابقات جام جهانی برجسته‌ترین مدرس فیفا را برای برگزاری کلاس پیش فصل داوران آوردیم و به عنوان کمیته داوران وظایف خود را به خوبی انجام دادیم بنابراین داوران باید تمرکز خودشان را حفظ کنند تا بتوانند به خوبی از  عهده وظایف خود برآیند. در کل عملکرد داوران نسبت به هفته اول بهتر بود و این نشان می‌دهد که رفته‌رفته قضاوت خوبی از داوران را در آینده شاهد خواهیم بود. تاکید کمیته داوران بر این است که با توجه به دوره‌ای که برای آن‌ها برگزار شد و به گفته خود داوران از  سطح بالایی نیز برخوردار بود، به همان اندازه انتظار می‌رود که داوران قضاوت بهتری از خود در زمین مسابقه به نمایش بگذارند. تمام مطالبی که در کلاس‌های قبل از  شروع جام جهانی توسط مدرسان فیفا از  جمله ایوانف تدریس شده  بود، توسط این مدرس در کلاس آموزش داده شد.

اصفهانیان همچنین گفت‌: اشتباهی که در نتیجه بازی تاثیر گذار باشد، وجود نداشت. فقط در بازی ذوب آهن و استقلال در صحنه به ثمر رساندن گل اول تیم ذوب آهن، وریا غفوری، مدافع استقلال باید به دلیل خطای شدید از زمین مسابقه اخراج می‌شد. ضمن این که کمک داور این دیدار نیز در دو صحنه، تخلف آفساید مهاجم استقلال را به اشتباه اعلام کرد.

عضو هیات رئیسه فدراسیون در ادامه اظهار کرد: برای شفاف سازی دلیل اخراج مدافع استقلال به چند نکته باید توجه شود. یکی این که هرگاه خطای شدید با برخورد شدید اتفاق بیفتد، داور نباید اعلام آونتاژ کند، باید بازی را قطع و بازیکن خاطی را از  زمین مسابقه اخراج نماید. فقط در یک حالت داور می‌تواند آونتاژ دهد. آن هم زمانی است که پس از خطای شدید یا برخورد شدید، بلافاصله گل به ثمر برسد که در بازی ذوب آهن و استقلال همین صحنه که در بازی فوتبال نیز نادر هم است، اتفاق افتاد.

اصفهانیان اضافه کرد: دومین مورد تعریف خطای شدید این است که زمانی که بازیکن هنگام جدال برای توپ با حریف، از نیروی بیش از حد یا بی رحمانه استفاده کند و سلامتی حریف را به خطر بیندازد مرتکب خطای شدید شده است که در بازی ذوب آهن و استقلال در آن صحنه بازیکن مهاجم با سر در حال به ثمر رساندن گل بود که مدافع طبق وظیفه ذاتی خود به جهت دفع توپ (جدال برای توپ) با لگد به صورت حریف با نیروی بیش از  حد ضربه می‌زند که این مصداق یک خطای شدید است.

وی تاکید کرد: هر چه از طرف کمیته داوران منتشر می‌شود، معتبر بوده و ملاک تعیین عملکرد داوران در مسابقات است.

عضو هیات رئیسه در پایان خاطر نشان کرد: اگر در فرصت آشکار گلزنی داور آونتاژ دهد و گل به ثمر برسد، بازیکن خاطی باید اخطار بگیرد، اما این در شرایطی است که نوع خطا بی احتیاطی یا بی پروایی بوده یا استفاده از نیروی بیش از حد (خطای شدید یا برخورد شدید) نباشد که در صحنه دیدار ذوب آهن و استقلال تهران، بازیکن مدافع از نیروی بیش از حد استفاده کرد که به همین دلیل پس از به ثمر رسیدن گل باید با کارت قرمز جریمه می‌شد.