وزارت دفاع روسیه امروز (یکشنبه) اعلام کرد که حمله نیروی دریایی روسیه به بندر «اودسا» به تخریب یک کشتی جنگی اوکراینی لنگرانداخته و همچنین انباری منجر شد که در آن جا موشک‌های هارپون نیروی دریایی آمریکا یی ذخیره شده بود.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای روسیه از موشک‌‌های نقطه‌زن دوربرد کشتی پایه برای حمله به مواضع اوکراین استفاده کرده است.

وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد که نیروهای نظامی روسیه علاوه بر تخریب یک کشتی نظامی و یک انبار مهمات، یک کارخانه مستقر در بندر را نیز تخریب کرد که اوکراین از آن برای اصلاح و تعمیر کشتی‌های جنگی خود استفاده می‌کرد.

ادعای مشکو درباره انهدام ناو اوکراینی و انبار تسلیحات آمریکایی

علی‌رغم آن که وزارت دفاع روسیه نوع کشتی جنگی که در حمله نیروهای روسیه تخریب شد را مشخص نکرد اما «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که یک کشتی حمله سریع بوده است.

موشک‌های هارپون که در انبار ذخیره شده بود و در حمله نیروهای روسیه تخریب شد، ساخت شرکت آمریکایی بوئینگ بود و واشنگتن به همراه سلاح‌های دیگر به اوکراین عرضه کرده بود. این موشک‌ها می‌توانند کلاهکی به وزن 225 کیلوگرم را حمل کند و اهدافی در فاصله 280 کیلومتری را هدف قرار دهد.

مسکو دائماً از غرب خواسته است تا عرضه تسلیحات به اوکراین را متوقف کند و هشدار داده است که این تسلیحات می‌تواند به اشتباه اهداف غیرنظامی را هدف قرار دهد یا به دست تروریست‌ها بیافتد. کرملین عرضه این تسلیحات را محکوم می‌کند و آن را دلیلی برای طولانی شدن جنگ اوکراین می‌داند و تصریح کرده است که کشورهای غربی اهمیتی به نجات زندگی مردم اوکراین نمی‌دهند. روسیه به کمک‌های نظامی غرب به عنوان یکی از دلایلی اشاره کرد که کی‌یف را ترغیب به ترک مذاکرات با هیأت روس کرد.