به گزارش افکارنیوز،

سید آرش حسینی میلانی در هفتاد و سومین جلسه کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با موضوع وضعیت رود-دره‌ها، با بیان اینکه بحث احیای رود-دره‌ها بحث مهمی از نظر محیط زیست شهری تهران است، گفت: براساس برنامه دوم توسعه شهر تهران، شهرداری تهران قرار بود مطالعاتی برای حفظ و احیای تهران انجام دهد که مطالعات مذکور انجام گرفت اما اقدام عملیاتی قابل توجهی در این باره انجام نشد.

وی به تغییر رویکرد شهرداری تهران در مسائل محیط زیستی اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به رویکرد شهرداری تهران نسبت به موضوع مسائل محیط زیستی و تدوین برنامه سوم، باید جهت‌گیری‌ها درخصوص رود-دره‌ها و سیاست‌های آبی تهران مشخص و شفاف شود.

این عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه حفظ محیط زیست در شهر تهران هزینه دارد، تصریح کرد: احیا رود-دره‌ها در شهر تهران نیازمند ۶۰۰ میلیارد تومان طی مدت پنج سال است و همین مسئله ضروری می‌سازد اقداماتی برای توجیه‌پذیری انجام این طرح‌ها صورت گیرد چون انجام آن از نظر محیط زیستی برای شهر تهران ضروری است.

حسینی میلانی با بیان اینکه ایمن‌سازی و رویکردهای فنی - عمرانی محور غالب سال‌های گذشته نسبت به موضوع رود-دره‌ها بوده است، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون این رود-دره‌ها ایمن شده اما این ایمنی به بهای از بین رفتن ویژگی‌های اکولوژیکی و زیست محیطی آنها بوده است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون که احیای رود-دره‌ها مورد توجه قرار گرفته، این مسئله باید با ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی پیوند زده شود. رسیدن به نقطه یا نقاط مشترک با حوزه‌های دیگر، موجب همگرایی و همراهی سایر برنامه های شهری نیز می‌شود که نمونه این نقطه مشترک را می‌توان گردشگری سبز مثال زد.

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با بیان اینکه مطالعات صورت گرفته درباره وضعیت رود-دره‌ها امکان پذیری تغذیه قابل تحقق در سفره‌های آب‌های زیرزمینی را روشن نکرده است، ابراز داشت: مسئله کیفیت آب اگر در قسمت‌های بالادستی رودخانه حل شود، آنگاه ما با آسیب‌ها و مشکلات کمتری در قسمت‌های پایین‌دستی، واقع در دشت تهران روبه‌رو خواهیم بود لذا رفع و کنترل آلودگی‌های رود-دره‌ها دارای بالاترین اولویت است.