به گزارش افکارنیوز،

محمدرضا مسجدی روز یکشنبه افزود: زمان طلایی برای پیشگیری از بیماری ها غیر واگیر، 2 تا 5 سال اول زندگی است و همه جای دنیا مهمترین علت مرگ و میر، بیماری های غیرواگیر اعلام شده است و بیماری قلبی و مغزی، فشار خون، بیماری های مزمن تنفسی، اختلالات روان و سوانح رانندگی از جمله بیماری های غیر واگیر در جهان و از جمله ایران است.

وی گفت: چاقی ارتباط مستقیمی با بیماری های غیر واگیر دارد بنابراین ترویج سبک زندگی سالم و آموزش فرهنگ خودمراقبتی روند شیوع بیماری های غیر واگیر را کاهش می دهد.

مسجدی افزود: سازمان بهداشت جهانی مرگ و میرهای زیر سن 70 سال را مرگ های نارس نامیده است که بیشتر آنها به دلیل بیماری های غیر واگیر است؛ البته می توان با آموزش و پیشگیری البته در سنین پایین از آن پیشگیری کرد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مصرف دخانیات و الکل، رژیم غذایی نامناسب، تحرک کم و آلودگی هوا از جمله دلایل اصلی بیماری های غیر واگیر است؛ باید مردم آگاه باشند که دوری از دخانیات امکان ابتلا به بیماری های غیر واگیر را کاهش می دهد.
این پزشک متخصص افزود: در حال حاضر بیش از نیمی از مردم کشور به اضافه وزن مبتلا هستند و باید آموزش ببینند که با ورزش و تغذیه مناسب می توانند از ابتلا به مرگ های زودهنگام جلوگیری کنند.

مسجدی گفت: بهبود سبک زندگی فقط به درآمد فرد مربوط نمی شود؛ زیرا افراد می توانند با انجام ورزش های که هزینه ندارد مانند پیاده روی، کوهپیمایی و داشتن رژیم غذایی سالم از ابتلا به بیماری های غیر واگیر جلوگیری کنند.
وی با بیان اینکه مردم باید از خطرات این عوامل آگاه باشند، اضافه کرد: دولتها به تنهایی در هیچ کشوری به دلیل محدودیت منابع مالی و نداشتن دسترسی به همه مردم نمی تواند در حوزه آموزش و پیشگری از ابتلا به این نوع بیماری ها ورود کنند بنابراین تشکل های مردم نهاد باید در این حوزه ورود کردند.

این فوق تخصص ریه افزود: 42 تشکل مردم نهاد که در حوزه بیماری های غیر واگیر فعال هستند، به تاسیس شبکه ملی پیشگیری از بیماری های غیر واگیر را کرده اند و قرار است نخستین همایش ملی شبکه پیشگری از بیماری های غیر واگیر با حضور نمایندگانی از سازمان بهداشت جهانی در دی ماه سال جاری برگزار شود.