به گزارش افکارنیوز،

تعدادی از شهروندان عنوان کردند«با عنایت به شلوغی شهرهای بزرگ و آلودگی های طول هفته و ... مردم دوست دارند همراه خانواده و آشنایان خود آخر هفته چند ساعتی در پارک محل زندگی خود به تفریح بپردازند ولی متاسفانه برخی با نادیده گرفتن این حق خانواده ها و بی توجه به فرامین دین اسلام که سگ را نجس تلقی می کند و به پیروی از ماهواره ها و به سبک زندگی غربی اقدام به آوردن سگ به پارک ها می کنند و این مساله باعث شده خیلی از مردم از امدن به پارک خوداری کنند لذا از مسئولین شهرداری و مجلس شورای اسلامی می خواهیم که با شدت با این مساله برخورد کنند.»

در این راستا با علی محمد مختاری مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران گفت‌وگو کردیم.

مختاری معتقد است: سگ‌ها نباید وارد پارک شوند البته ورود حیوانات خانگی مانند گربه ایرادی ندارد. وی تعریف می کند که چند وقت پیش سگی در پارک به طرف کودکی دویده بود و باعث ترس کودک شد.

وی با بیان اینکه تابلوهای ورود سگ به پارک ممنوع را در ورودی پارک‌ها نصب کرده ایم، گفت: در تمامی پارک‌ها این تابلوها نصب شده است چرا که خدایی ناکرده برخی مواقع این سگ‌ها بیماری دارند.

وی با بیان اینکه برخی از شهروندان سگ‌های خود را برای بازی به پارک می‌آورند،‌گفت:بسیاری از شهروندان از ورود سگ به پارک ناراضی هستند.مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران به پارک‌های 2 هزار متری (پارک همسایه‌ای) اشاره کرد و گفت:‌ این پارک‌ها نگهبان دارند و به افرادی که می‌خواهند سگ‌ را وارد پارک کنند تذکر می‌دهند؛ اما ما نمی‌توانیم با شهروندان درگیر شویم.

مختاری با بیان اینکه 2238 پارک در تهران داریم، گفت: ما به کسانی که سگ را وارد پارک می‌کنند تذکر می‌دهیم اما این را هم بگویم که پارک‌ها حصار ندارند و افراد می‌توانند از نقاط باز که در آن محل نگهبان هم وجود ندارد؛ سگ‌هایشان را وارد کنند.

مدیر عامل سازمان پارک‌های شهرداری تهران گفت:  تاکنون موردی گزارش نشده است؛ ما خادم مردم هستیم و نمی‌توانیم با مردم درگیر شویم و دستور داده‌ایم که با مردم به بهترین شکل برخورد شود.

***قانونی برای جلوگیری از ورود حیوانات به پارک نداریم

همچنین محمد هادی حیدرزاده مشاور معاون خدمات شهری شهرداری تهران در گفت‌وگو با فارس در خصوص ورود سگ‌ها به پارک، گفت: در قانون  آمده است که  ورود حیوانات در اماکن عمومی که باعث سلب آسایش می‌شود، ممنوع است.

وی با بیان اینکه در عمدتاً در  تمام پارک‌ها تابلوی  "ورود سگ ممنوع" را زده‌ایم، گفت:  نگهبانان پارک از ورود حیوانات  جلوگیری می‌کنند اما در برخی از پارک‌ها برای ورود سگ‌ها محدودیتی وجود ندارد.

حیدرزاده در پاسخ به این پرسش که با افرادی که سگ‌هایشان را به پارک می‌آورند چه برخوردی می‌شود، گفت: قانون مشخصی برای ورود حیوانات به پارک نداریم، فقط گفته‌اند در اماکن عمومی ورود این حیوانات ممنوع است حتی نگفته‌اند جرم است؛ نگهبان پارک فقط این افراد را به بیرون پارک مشایعت می‌کند.

حیدرزاده با بیان اینکه شهروندان باید در این زمینه همکاری کنند، گفت:‌در حال حاضر فرهنگ استفاده از سگ‌های تزئینی  مخصوصا در مناطق شمال شهرزیاد شده است و عمدتاً افراد سگ‌ها را بعدازظهرها برای پیاده‌روی به پارک می‌برند.

وی با بیان اینکه پارک فضایی است که مردم باید در‌ آن آرامش داشته باشند، گفت:‌از شهروندان می‌خواهیم که حیوانات خود را به پارک نبرند.

پارک‌ها پاتوق گربه‌ها شده است/غذا دادن به حیوانات مد شده است

وی با بیان اینکه جلوی ورود گربه‌ها را به پارک نمی‌توانیم بگیریم، گفت: برخی پارک‌ها پاتوق گربه‌ها شده است، مد شده مردم به گربه‌ها غذا می‌دهند؛ مانند پارک قیطریه و خانه هنرمندان، کمپین گربه زده‌اند و این گربه‌ها چون می‌دانند در این مکان‌ها به آنها غذا می‌دهند حضور می‌یابند.

همچنین زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، درخصوص ورود حیوانات به پارک‌ها گفت: طبق ضوابط  ورود حیوانات مانند سگ به پارک ممنوع است. 

وی با بیان اینکه شهروندان نباید حیوانات خانگی خود را به پارک بیاورند، گفت: هم از لحاظ بهداشتی این کار درست نیست و هم امکان دارد موجب رعب و وحشت سایر شهروندان شود. 

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر با بیان اینکه تعدادی از شهروندان در منازل خود از حیواناتی مانند سگ و گربه نگهداری می‌کنند، گفت: در حال حاضر بیشتر شهروندان در آپارتمان زندگی می‌کنند و ناگزیر هستند این حیوانات را به فضای باز ببرند به همین دلیل از پارک‌ها استفاده می‌کنند.

صدراعظم نوری با بیان اینکه نوع فرهنگ ما به گونه‌ای است که باید حیوانات را در فضای باز ببریم و در محدوده آپارتمان خیلی نمی‌توانیم  از آنها نگهداری کنیم، گفت: این در حالی است که در گذشته خانه‌ها بزرگ و حیاط داشت و از سگ‌ها به عنوان نگهبان استفاده می‌کردند همچنین در کنارش مرغ، خروس و گاو نگه می‌داشتند اما امروزه با زندگی شهرنشینی مشکلات عدیده‌ای بوجود آمده است. 

وی اضافه کرد: همانطور که باید در سطح شهر حقوق حیوانات رعایت شود باید حقوق شهروندان هم رعایت شود یاد بگیریم به حقوق همدیگر احترام بگذاریم و توصیه می‌کنیم شهروندان حیوانات خود را به پارک‌ها نیاورند. 

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر ادامه داد: شهرداری نمی‌تواند کاری کند تعداد پارک‌ها بسیار زیاد است و نمی‌توانیم افرادی را بگذاریم که از ورود سگ‌ها جلوگیری کند. شهروندان باید خودشان رعایت کنند و حیواناتشان را به اماکن عمومی نیاورند.