به گزارش افکارنیوز،

کورش صمدپور متخصص تغذیه و رژیم درمانی،گفت: اگر به نکات توصیه شده در ماه مبارک رمضان توجه کنیم، می‌توانیم هم از فیض معنوی این ماه بهره‌مند شویم و هم تا پایان ماه مبارک، شادابی و سلامت تغذیه و گوارشی بدن را حفظ کرده باشیم؛ بنابراین باید برنامه غذایی مناسب را در نظر بگیریم. توصیه می‌کنیم برای وعده غذایی سحر حتما از مواد پروتئین دار مانند گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ استفاده کنید. همچنین حتما قسمتی از بشقاب غذایی خود را به غلات مانند برنج و نان سبوس دار اختصاص دهید.

اخبار اجتماعی - او در ادامه افزود: از مصرف سبزیجات و سالاد در وعده سحر غافل نشوید؛ زیرا باعث می‌شود در طول روز احساس تشنگی کمتری داشته باشید و حتی به سلامت دستگاه و لوله‌های گوارشی بدن کمک خواهد کرد. در خصوص افطار توصیه می‌ شود میزان حجم این وعده کم و مفید باشد و از گروه سرخ کردنی‌ها نباشد. برای افطار در ابتدا می‌توانید از شیر و خرما استفاده کنید. در بازه زمانی بین افطار تا خواب، حتما سه الی ۴ وعده مصرف میوه را در نظر بگیرید و مایعات مناسب استفاده کنید.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی بیان کرد: سوال‌های فراوانی مبنی بر روزه گرفتن یا نگرفتن با توجه به شیوع  ویروس کرونا  مطرح است؛ در واقع فرد سالمی که هیچ منعی برای روزه داری ندارد، می‌تواند روزه داری را انجام دهد و برای سلامتی سیستم ایمنی بدن باید از تمام گروه‌های غذایی توصیه شده سالم و مفید، استفاده کند.

صمدپور گفت: توصیه می‌شود افرادی که در حالت شدید به بیماری کرونا مبتلا شده بودند، تا ۴ هفته بعد از بهبودی کامل اقدام به روزه داری نکنند و برای تقویت سیستم ایمنی؛ غذای مناسب و کافی استفاده کنند. همچنین افرادی که بیماری‌ها خاص مانند دیابت، قلبی و کلیوی دارند حتما با پزشک معالج خود مشورت کنند تا بتوانند اقدام به روزه داری کنند و از قطع و کم کردن دارو‌های مصرفی بدون نظر پزشک به طور جدی پرهیز کنید.