به گزارش افکارخبر، به نیشابور اولین همایش ملی اقتصاد انرژی با رویکرد انرژی‌های تجدیدپذیر صبح امروز با حضور جمعی از مسئولان کشوری و نمایندگان مجلس در شهر نیشابور برگزار شد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیامی را به مناسبت برگزاری این همایش صادر کرد که این پیام در ابتدای همایش ملی اقتصاد انرژی قرائت شد.

در پیام رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان به همایش ملی اقتصاد انرژی آمده است: 

بسم‌ الله الرحمن الرحیم

انرژی از منابع ارزشمند طبیعت است و بشر به شیوه‌های گوناگون پیوسته کوشیده با بکارگیری انرژی‌های در دسترس، فعالیت‌های خود را به آسانی با کمترین هزینه و با بالاترین سرعت به انجام رساند. جمعیت جهان رو به افزایش است و اگر الگوی جاری با بکارگیری انرژی تغییر نکند، مصرف انرژی نیز رو به افزایش خواهد بود.

طبیعت منبع انرژی است اما در نحوه کسب انرژی از آن، حفظ محیط زیست به الزامی جهانی تبدیل شده است. به هر حال تامین منابع انرژی پاک تجدیدپذیر و اقتصادی از ضروریات نظام‌های اقتصادی جهان است.

با توجه به مصرف زیاد و فزاینده سوخت‌های فسیلی همچون زغال‌سنگ، نفت، گاز و مانند آنها در طی سال‌های گذشته و محدود بودن منابع این نوع سوخت‌ها، توجه به جایگزینی انرژی‌های تجدیدپذیر امری اجتناب‌ناپذیر است.

پایان‌پذیری منابع سوخت‌های فسیلی و محدودیت‌های آن در تامین انرژی و نیز آسیب‌های محیط زیستی، آلاینده‌های ناشی از بهره‌برداری از منابع فسیلی انرژی، استفاده و توسعه کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر را به عنوان یک منبع انرژی پاک و عاری از آلودگی زیست محیطی ضروری می‌کند.

استفاده از انرژی تجدیدپذیر نه تنها سبب تنوع در سبد انرژی کشورها می‌شود بلکه با استفاده از این نوع انرژی و یا حداقل‌سازی مصرف سوخت‌های فسیلی می‌توان آنها را صادر کرد و یا در صنایع پتروشیمی به انواع کالاهای با ارزش افزوده بالا تبدیل کرد.

از این رو در برنامه‌ها و سیاست‌های بین‌المللی در راستای توسعه پایدار جهانی نقش ویژه‌ای به منابع تجدیدپذیر انرژی محول شده است. در حال حاضر کشور ما هزینه سنگین اعتقاد به اقتصاد نفتی را پرداخت می‌کند، هزینه‌هایی مانند یارانه سوخت، دارو و درمان، مواد غذایی، حمایت از صنایع زیان‌ده دولتی و بخش خصوصی شبه‌دولتی و ...، بدیهی است که ادامه این روش منطقی نیست. 

ما امروز در اقتصاد جدیدی به سر می‌بریم که توسط فناوری اطلاعات رو به رشد بوجود آمده که در آن قدرت نرم کشورها و جایگزین قدرت نظامی سخت‌افزاری و حتی دیپلماسی کلاسیک شده است.

سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدید‌پذیر می‌تواند تکمیل‌کننده این پروسه باشد و با اقتصاد جدید، افزایش ثروت عمومی از طریق ایجاد کسب و کار بوجود خواهد آمد. کشور ما از نظر شرایط جغرافیایی در منطقه‌ای است که می‌تواند با خلاقیت و کمک گرفتن از مدیریت مدرن جهانی، سهم قابل توجهی را در بازار انرژی‌های پاک به دست آورد. فقط کمی اعتماد به نفس لازم داریم که زمینه بوجود آمدن هم کسب سهم تولید و خدمات فنی، مهندسی در بازار جهانی است.

جمهوری اسلامی ایران در یکی از مناطق استراتژیک جهان بویژه از نقطه‌نظر انرژی واقع شده، استفاده بهینه از منابع انرژی‌های فسیلی و ارتقاء میزان بهره‌برداری از منابع متنوع انرژی‌های تجدیدپذیر جهت تامین بخشی از نیاز روزافزون انرژی کشور می‌بایست مورد توجه قرار گیرد زیرا کشور ایران از لحاظ برخورداری منابع مختلف انرژی یکی از غنی‌ترین کشورهای دنیا محسوب می‌گردد و علاوه بر وجود منابع گسترده سوخت‌های فسیلی و تجدیدناپذیر نظیر نفت و گاز، دارای پتانسیل فراوان انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله باد، خورشید، زیست توده و زمین گرمایی نیز می‌باشد که ضرورت دارد بررسی راه‌های مصرف آنها که در اقتصاد کشور نیز تاثیر فراوان دارد بیش از پیش احساس شود.

یکی از اهداف مهم برگزاری اولین همایش ملی اقتصاد انرژی، تبیین و بررسی چگونگی استفاده و مدیریت توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و ارائه راهکارهایی در جهت بهینه‌سازی در صرفه‌جویی و کاهش آلودگی هوا و محیط زیست، استفاده از این انرژی‌های نو می‌باشد که امید است به این اهداف دست یابد.

در پایان ضمن تقدیر و تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این همایش علمی و اقتصادی امیدوارم دستاوردهای حاصل از اندیشه و نظرات صاحب‌نظران و متخصصان سبب تقویت این حوزه ارزشمند در کشور شود.