به گزارش افکارنیوز،

مهدی پورقاضی رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران با اشاره به قیمت غیر واقعی ارز در بازار اظهار کرد:قیمت گذاری ارز در کشور سیر طبیعی خود را طی نمی‌کند و دولت سعی دارد با پایین نگه داشتن مصنوعی نرخ ارز از تورم جلوگیری کند که ماحصل این سیاست افزایش واردات و نابودی بخش‌های تولیدی است.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران با اشاره به بی حاصل بودن اقدامات پلیسی برای کنترل نرخ ارز بیان کرد:اقدامات پلیسی در برخورد با صرافان و دلالان ارز تکرار تجربه‌ای غلط است که در گذشته نیز از آن استفاده شده و تاثیرات منفی آن، این روز‌ها قابل مشاهده است و تشکیل صف‌های طولانی ارز جلوی بانک‌ها و صرافی‌ها خروجی این روش غلط است.

وی با بیان اینکه تعادل در بازر ارز نیازمند نگاه اقتصادی است، ابراز کرد:ارز نیز مانند هر کالایی دیگر تابع عرضه و تقاضاست و کنترل ارز به صورت فیزیکی و پلیسی امکان پذیر نیست و باید با استفاده از زبان اقتصاد و ایجاد تعادل در بازار عرضه و تقاضا قیمت آن را مدیریت کرد.

پورقاضی با بیان اینکه افزایش نرخ ارز رونق صادرات را به همراه دارد تصریح کرد:بالا رفتن نرخ ارز در نهایت منجر به افزایش صادرات غیرنفتی و یافتن بازار‌های جدید در دنیا می‌شود.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران با رد این ادعا که دولت برای تامین کسری بودجه اقدام به افزایش نرخ ارز کرده است، اظهار کرد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با کسری بودجه دولت ندارد و دولت در تلاش است با کاهش قیمت ارز از افزایش تورم جلوگیری کند.

پورقاضی در پایان با بیان اینکه تنش های  سیاسی بر افزایش نرخ ارز تاثیر داشته است، گفت:به دلیل فشار‌های بین المللی بر سیستم بانکی دولت در دست یابی به منابع مالی حاصل شده از فروش نفت با مشکل مواجه شده و این امر نوسانات نرخ ارز را به همراه داشته است.