به گزارش افکارنیوز،

آرمان حاجیان‌فر با اشاره به نامگذاری سال 97 به عنوان حمایت از کالای داخلی اظهار داشت: تاکنون سخنرانی‌های بسیاری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی با توجه به اهمیت و جایگاه تولید داخلی شنیده شده است و در آن به مسئولان و حتی مردم سرفصل حمایت از تولید ملی و راهبردهای آن گوشزد شد.

وی با اشاره به اینکه دولت مهمترین نقش را در حمایت از تولید داخلی دارد، گفت: دولت با اقدامات و ابزارهای تشویقی برای تولید کنندگان و کارآفرینان بالاترین اثر را در حرکت کشور در راستای رونق اقتصادی دارد.

حاجیان‌فر گفت: دولت با ابزارهای تنبیهی در مورد قاچاق کالا و ارز، واردات بی‌رویه و صادرات مواد خام که موجب نابسامانی و کاهش تولید ملی شده است، می‌تواند فضای کسب و کار را تسهیل کند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه طبق اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز سالانه بیش از 20 میلیارد دلار معادل نزدیک به 80 هزار میلیارد تومان کالا به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، گفت: این رقم حدود یک سوم بودجه عمومی کشور است و اگر این بودجه صرف کالاهای تولیدی می‌شد، شاهد ایجاد دو میلیون شغل در سال‌های گذشته می‌بودیم.

وی معتقد است که تنها تولید ملی و حمایت از کالای ملی می‌تواند چالش‌های پیش روی دولت در زمینه کنترل تورم، بیکاری و فقر را پاسخ دهد و دولت باید با سوق دادن بازار به سمت حمایت از تولید ملی ضمن افزایش تولید ناخالص داخلی، اقتصاد کشور را از بانک محور بودن به تولید محور بودن هدایت کند.

حاجیان‌فر افزایش واسطه‌گری و دلالی را در کشور همانند سمی دانست که ذره ذره اقتصاد کشور را تضعیف می‌کند، گفت: به جای این اقدامات باید در حوزه صنعت و حمایت از کار و اشتغال کشور تلاش شود.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه اغلب دولت‌ها بعد از انقلاب برای تامین مخارج خود به فروش بیشتر نفت خام روی آوردند، گفت: با وجود اینکه ایران جزء ۴ کشور دارنده منابع نفتی در دنیا است، اما تنها یک و نیم درصد از ظرفیت پالایشگاهی دنیا را در اختیار دارد.

وی گفت: کشورهای صنعتی و توسعه یافته با تامین منابع خام و نفت ارزش افزوده بیش از 12 برابری روی آن ایجاد می‌کنند و از نفت خام ارزش افزوده ایجاد کردند و اگر ارزش افزوده 12 برابری نفت خام در داخل کشور ایجاد می‌شد، حدودا 5 میلیون شغل می‌توانست ایجاد کند.

حاجیان‌فر گفت: مهمترین مسئله در شرایط حاضر اهمیت به کسب و کارهای نو و اقتصاد دانش‌بنیان است که با ایجاد بسترهای مناسب برای تولید می‌توانند کیفیت محصولات و خدمات را افزایش دهند.

وی پیشنهاد داد تا برای کاهش هزینه تمام شده کالا از تولیدات داخلی حمایت شده و برای محصولات داخلی رایزنی‌های دیپلماتیک برای ورود به بازارهای خارجی صورت پذیرد.