به گزارش افکارنیوز،

 ولی ملکی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست امروز(19 اسفند ماه)کمیسیون متبوعش، به حضور مقامی معاون صنعت وزارت صنعت، معدن و تجارت و میراشرفی رییس گمرک کل کشور در این جلسه اشاره کرد.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: در ابتدای این جلسه گزارش کاملی از مسائل و مشکلات گمرک و کالاهای رسوب شده در گمرکات کشور، ارائه شد. براساس این گزارش مشخص شد مکانیزمی خاصی برای ترخیص یک روزه تمامی کالاهای اساسی مانند نهاده‌های دامی، گوشت ، دارو و... از گمرکات کشور طراحی شده است تا نیاز مردم به این کالاها رفع شود.

رسوب 10 هزار کانتینر لوازم یدکی خودرو در گمرک

وی با بیان اینکه براساس گفته‌های آقای میراشرفی 10 هزار کانتینر لوازم یدکی خودرو مدت مدیدی در گمرک رسوب کرده است، اظهار کرد: انتشار این خبرها در جامعه باعث تخریب اذهان عمومی می‌شود چراکه مردم تصور می‌کنند خودروسازان تعمدی و با هدف افزایش قیمت چهارچرخ‌ها کانتینرهای لوازم یدکی را از گمرک ترخیص نمی‌کنند این در حالی است که خودروسازان علیرغم پرداخت هزینه مربوط به خرید این قطعات به دلیل مشکلات موجود در مبادلات بانکی میان ایران و کلن چین تاکنون نتوانستند برگه سبز موردنیاز ترخیص را دریافت کنند.

خودروسازان ناچار به پرداخت هزینه‌های سنگینی بابت کرایه‌ کانتینرهای حاوی قطعات رسوب شده در گمرک هستند

ملکی ادامه داد: خودروسازان ناچارند روزانه بابت کانتینرهای حاوی لوازم یدکی موجود درگمرک هزینه‌های کلانی پرداخت کنند در واقع این شرکت‌ها هزینه‌های بسیاری بابت کرایه کانتینرهای حاوی قطعات می‌پردازند که این هزینه در طول زمان صرفه افتصادی ندارد.

ماندگار شدن لوازم یدکی خودرو در گمرک به نفع خودروسازان نیست

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: به زعم رییس گمرک ماندگار شدن لوازم یدکی خودرو در گمرک به نفع خودروسازان نیست.

براساس گفته‌های آقای مقیمی نماینده شرکت چانگان با خودروسازان به توافق رسیده تا قطعات موردنیاز خودروی چانگان آزاد شود و تولید این خودرو در کشور رونق گیرد

ملکی خاطرنشان کرد: براساس گفته‌های آقای مقیمی، نماینده شرکت چانگان با خودروسازان به توافق رسیده تا قطعات موردنیاز خودروی چانگان آزاد شود و تولید این خودرو در کشور رونق گیرد.

تشکیل کمیته‌ای برای تعیین تکلیف کالاهای رسوب شده در گمرک

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: براساس پیشنهاد بنده مقرر شد با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و دارایی، رییس گمرک کل کشور، بانک مرکزی و اعضای کمیسیون صنایع کمیته‌ای برای تعیین و تکلیف کالاهای رسوب شده در گمرک تشکیل شود.