به گزارش افکارنیوز،

یافته‌های یک پژوهش جدید در آمریکا نشان می‌دهد تیراندازی‌های مرگبار پلیس این کشور به سمت سیاه‌‌پوستان از نژادپرستی ساختاری نهادینه‌شده در این کشور سرچشمه می‌گیرد.

داده‌هایی که مرکز «Mapping Police Violence» (رصد خشونت پلیس) در سال‌های گذشته جمع‌آوری کرده حاکی است احتمال کشته شدن افراد سیاه‌پوست توسط پلیس سه برابر بیشتر از افراد سفیدپوست است. 

در سال‌های گذشته کشته شدن چندین جوان غیرمسلح سیاه‌پوست توسط پلیس آمریکا، تظاهرات‌ها و اعتراضات سراسری در این کشور را به همراه داشته و به بحث‌هایی در میان فعالان درباره احتمال وجود ارتباط میان خشونت پلیس با نژادپرستی ساختاری منجر شده است. 

 

اکنون، پژوهشگران می‌گویند در یک تحقیق ابتکاری موفق شده‌اند اختلافات نژادی و تیراندازی‌های پلیس به سمت قربانیان غیرمسلح را به نژادپرستی ساختاری ربط دهند. 

محققان دانشکده سلامت عمومی دانشگاه بوستون می‌گویند یافته‌های آنها نشان می‌دهد ایالت‌هایی با سطوح بالاتری نژادپرستی ساختاری از لحاظ میزان اختلاف‌های نژادی در تیراندازی‌های پلیس به سمت قربانیان غیرمسلح هم در سطوح بالاتری قرار می‌گیرند. 

برای این پژوهش از داده‌های مرکز «Mapping Police Violence» درباره تیراندازی‌های پلیس به سمت قربانیان غیرمسلح از ۱ ژانویه ۲۰۱۳ تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۷ استفاده شده است. 

 

محققان سپس برای بررسی سوالات این تحقیق، برای اولین بار شاخصی که نشانگر نژادپرستی ساختاری در سطح ایالت‌هاست را ابداع کردند. 

برای تهیه این شاخص عوامل گوناگونی نظیر وضعیت جداسازی‌های مناطق مسکونی سیاه‌پوستان و سفیدپوستان در هر ایالت و تفاوت‌های آنها از لحاظ وضعیت اقتصادی، اشتغال، سطح تحصیلی و عوامل اجتماعی در نظر گرفته شد. این داده‌ها با داده‌های مربوط به تیراندازی‌های مرگباز پلیس مورد مقایسه قرار گرفت. 

محققان می‌گویند نتایج بررسی‌های آنها نشان می‌دهد برای هر ۱۰ واحد افزایش در شاخص نژادپرستی هر ایالت شاهد افزایش ۲۴ درصدی در نسبت تیراندازی‌های پلیس به سمت قربانیان غیرمسلح هستیم. 

این تحقیق که در «نشریه انجمن پزشکی آمریکا» منتشر شده اولین تحقیق علمی است که رابطه میان نژادپرستی ساختاری و تفاوت‌های نژادی در تیراندازی‌های پلیس به سمت قربانیان غیرمسلح را نشان می‌دهد. 

«مایکل سیگل»، استاد دانشگاه بوستون می‌گوید این پژوهش نشان می‌دهد تیراندازی‌های مرگبار پلیس به سمت قربانیان سیاه‌پوست را باید نتیجه نژادپرستی ساختاری بدانیم.