به گزارش افکارنیوز،

محمد حسن نژاد در گفتگو با خبرنگاران، بابیان اینکه تاریخ نشان داده که مَحرم و حامی نظام جمهوری اسلامی مردم هستند لذا ما نیز معتقدیم مردم بایستی از هر چیزی اطلاع داشته باشند، اظهار داشت: متأسفانه در کشور برخی اشتباهات و اشکالاتی را که به وجود می‌آید مسئولان به مردم نمی‌گویند و وقتی مردم احساس می‌کنند مسئولان پشت پرده کار‌هایی را انجام می‌دهند به‌تبع آن اعتمادسوزی شده و بدبین می‌شوند.

وی افزود: در گردنه‌ای تند و خطرناکی همچون آشفته بازار ارز و سکه قرار گرفته‌ایم، اما به دلیل اینکه از ابتدا مردم را در جریان امور قرار نداده‌ایم و آن‌ها به مسئولان بدبین شده‌اند در این برهه پشت هیچ‌کسی نمی‌ایستند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر در بازار نوسان وجود دارد تا زمانی که این نوسانات تداوم یابد نمی‌توانیم تصمیم بگیریم به طوری که مدیریت بازار ارز ابتدا باید از نوسان خارج شود. یعنی اینکه مردم بدانند اجناسی که امروز خریداری می‌کنند روز‌های بعد هم با همان قیمت عرضه می‌شود.

حسن نژاد، نوسانات قیمت ارز خارجی اعم از دلار، یورو و ... را تأثیرگذار بر قیمت کالای داخلی دانست و گفت: شاید این‌گونه گفته شود که اجناسی که در داخل کشور تولید می‌شود چه ارتباطی به ارز خارجی دارد؟ در حالی که ارتباط بسیاری دارد.

قدرت خرید مردم ۵۰ درصد کاهش یافته است

وی با اشاره به اینکه نوسانات قیمت اجناس و ارز به بازار داخلی لطمه زیانباری وارد می‌کند، گفت: تا دیروز که بر سر افزایش ۱۰ درصدی حقوق در مجلس جنجال به پا می‌شد، اما الآن به خاطر نوسانات قیمت که در بازار شاهد آن هستیم باعث شده تا قدرت خرید مردم ۵۰ درصد افت کند به طوری که دخل و خرج مردم دیگر باهم همخوانی ندارد.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: نوسان قیمت اجناس و ارز شرایطی به وجود آورده که واردکنندگان، کالای مورد نیاز را نمی‌توانند وارد کنند و از طرفی هم تولیدکنندگان به جهت اینکه قیمت‌ها ثابت نمی‌ماند کالای تولیدی را به بازار عرضه نمی‌کنند همین امر باعث می‌شود تا بازار آشفته شود.

حسن نژاد ابراز داشت: در این آشفته‌بازار وقتی تولیدکنندگان نمی‌توانند تولیدکنند، به‌تبع آن، رکود عرضه نیز بر رکود واردات اضافه می‌شود و حال که از سرمایه‌های سرگردان سخن گفته می‌شود آن‌هم به برخی سرمایه‌داران باز می‌گردد وقتی سرمایه‌داران در این نوسانات به دلیل آن‌که سرمایه‌شان از دست نرود مجبوراً سرمایه خود را به ارز و سکه تبدیل می‌کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه خروج یکجانبه و یکطرفانه آمریکا از برجام اثر روانی بر بازار گذاشته است، گفت: حال اگر می‌بینیم با وجود خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها بر حفظ برجام پایبندی نشان می‌دهند باید قبول کنیم که اروپا در برجام با آمریکا دعوا نمی‌کند اگر کسی غیر این تصور کند یقیناً خوش‌خیال و خوش‌باور است و همچنین خروج آمریکا از طرفی و از سوی دیگر سوءمدیریت‌ها نابسامانی‌های بازار ارز و سکه را به وجود آورد.

پشتوانه پول ۸۱ میلیون ایرانی در اختیار یک‌صد هزار نفر است

وی در ادامه از فروش ۶۶ تن سکه به یک‌صد هزار نفر خبر داد و گفت: از روزی که سکه حراج کرده‌اند تاکنون ۱۰۰ هزار نفر ۶۶ تن سکه خریداری کرده‌اند این آمار واقعاً وحشتناک است به طوری که پشتوانه پول ۸۱ میلیون ایرانی در اختیار یک‌صد هزار نفر است.

حسن نژاد با اشاره به اینکه در هر جایی از دنیا خریدار و فروشنده ارز در سیستم ثبت می‌شود، افزود: اکنون در مجلس شورای اسلامی بحثی وجود دارد که آیا مجدداً به دوران کوپن بازگردیم یا خیر و برخی‌ها بازگشت به این دوران را خوب نمی‌دانند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ایجاد حساب‌های سپرده‌گذاری ارزی را راهکاری برای مدیریت بازار ملتهب ارز در کشور دانست و گفت: دولت می‌تواند با ایجاد حساب‌های سپرده‌گذاری ارزی، مردم را برای سپرده‌گذاری ارزی تشویق و به ازای سپرده‌ها سود ارزی پرداخت کند منتهی به ازای سپرده‌های ارزی، سود به‌صورت ریالی پرداخت می‌شود.

وی با طرح این موضوع که بنده شریک جرم دولت در سوءمدیریت بازار سکه، ارز و مسکن نمی‌شوم، گفت: برخی از نمایندگان مجلس طرح دوفوریتی را پیشنهاد دادند در حالی که ما در حال حاضر نیازی به تصویب قانون جدید نداریم اگر دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی که خود مصوب کرده عمل که نمی‌کند دیگر نیازی به تصویب قانون جدید نیست، چون دولت حتی نسبت به مصوبه خود تعصبی نشان نمی‌دهد.

حسن نژاد افزود: ۱۶۵ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به شخص رئیس‌جمهور نامه‌ای دادند و در آن نامه خواستار برکناری رئیس‌کل بانک مرکزی شدند تا شاید مردم دلگرم شوند که دولت برای مدیریت بازار آشفته ارز دست به تغییرات زده است، اما متأسفانه تاکنون پاسخی به نامه نمایندگان مردم نداده‌اند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: ما که نمی‌توانیم سیف را برکنار کنیم و با استیضاح رئیس‌جمهور از بابت دلار که مملکت داری نیست لذا همچنان منتظر اقدامات عملی برای مدیریت بازار ارز و سکه از سوی رئیس‌جمهور هستیم.