گروه سیاسی- نماینده مردم بندرعباس در خانه ملت با بیان اینکه دشمن تلاش دارد تا تمام دنیا را در مقابل ما قرار دهد، به هشت سال جنگ دفاع مقدس اشاره کرد که با عبور از این جنگ، در ورود دولت یازدهم به جنگ دیپلماسی، مجلس به حمایت از دولت به رغم انتقادات موجود پرداخت و برجام را به تصویب رساند.

به گزارش افکارنیوز، حسین هاشمی تختی‌نژاد با توجه به بدعهدی امریکا در خروج ترامپ از برجام، شرایط کنونی را جنگ اقتصادی توصیف کرد که در این جنگ، دشمنان بسیار جدی تر وارد شده و می خواهند با ایجاد مشکل، نظام را دچار تزلزل کنند.

وی معتقد است که تهدیدهای انجام شده در خصوص جنگ نظامی عملی نبوده و اتفاق نخواهد افتاد. چرا که شروع جنگ برای آمریکا موفقیتی در پی نخواهد داشت.

وی با اشاره به سردرگمی کشور در بحث اقتصاد، به مقایسه عملکرد اقتصادی دولت های احمدی نژاد و روحانی پرداخت و اظهارداشت: در حوزه اقتصادی در دولت احمدی نژاد تورم وجود داشت اما رکود نبود. به خصوص در سال های آخر در پی تورم، نرخ ارز از 1200تومان به 3000 تومان رسید. اما رکودی وجود نداشت. کار، اشتغال و جنب و جوش وجود داشت. اما در دولت اول روحانی سیاست اقتصادی جلوگیری از تورم بود که به موجب آن رکود حاکم شد، اما متاسفانه در دولت دوم ضمن وجود رکود، از یک تورم افسار گسیخته هم برخوردار شده ایم.

حسین هاشمی تختی‌نژاد با بیان اینکه تورم افسار گسیخته جامعه را از پای در می آورد، از جهش قیمت ارز ابراز نگرانی کرد که سبب التهاب جامعه شده است. به طوری که مردم برای خرید ارز نقدینگی خود را از بانک ها خارج کرده اند. اگرچه باز هم پس از خرید ارز و طلا، این پول وارد بانک می شود.

وی تاکید مجلس بر تغییر تیم اقتصادی دولت را مورد اشاره قرار داد که در گام اول رییس بانک مرکزی تغییر یافت. اما از آنجایی که این تغییر به تنهایی مورد تایید مجلس شورای اسلامی نبود، مجلس طی نامه دوم به رییس دولت دوازدهم، بر شکل گیری تیم قوی تر در دولت برای حل بحران اقتصادی تصریح کرد.

نماینده بندر عباس در خانه ملت با اشاره به تغییر رییس بانک مرکزی و استیضاح وزیر کار، اهمیت سازمان برنامه ریزی و بودجه، وزارت خانه های اقتصاد و صنعت را نیز مورد تاکید قرار داد که مورد نظر مجلس شورای اسلامی برای تغییر می باشند.

وی ادامه داد: همچنین در بسیاری از حوزه ها مانند کشاورزی مشکلاتی داریم اگرچه کم رنگ است ولی در نهایت در معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود. کشاورزان با تلاش 9 ماهه نتایج مثبتی را شاهد نیستند و در نهایت مقروض هستند. در حالیکه بانک ها برای بازپرداخت مطالبات فشار مضاعف تحمل می کنند. بسیاری از کشاورزان مقروض برای رفع مشکلات خود به شهرها مهاجرت می کنند که معضلات خاصی را به وجود می آورند. لذا وزارت خانه های اقتصادی و تولیدی به هماهنگی بیشتری احتیاج دارند. بر این اساس با توجه به سوال مجلس از آقای رئیس جمهور خیلی به شرایط بهتر امیدوار هستیم.

وی با اشاره به عدم موفقیت تیم فعلی دولت در کنترل تورم و گرانی، عنوان کرد: در این میان مجلس برای رفع مشکلات اخیر به کار کارشناسی پرداخت و در نظر داشت تا نتیجه این بررسی ها را به صورت طرح تصویب کند، اما از آنجایی که معتقد است چنین کاری مربوط به دولت بوده و بهتر است دولت خود لایحه دهد، از این تصمیم منصرف شد. اما در مقابل پیگیر موضوع از دولت شد.

به گفته حسین هاشمی تختی‌نژاد؛ مجلس با استفاده از مرکز پژوهش های مجلس و تعدادی خُبرگان اقتصادی مجلس در حال بررسی شرایط کشور است، همچنین با بهره گیری از تجربه کشورهای بحران زده اقدامات هماهنگی را شروع کرده است، به گونه ای که تمام فراکسیون های مجلس اعم از فراکسیون نمایندگان ولایی مستقلین و امید و غیره نیز درگیر این ماجرا شده اند.

وی معتقد است: به موجب جمع بندی میان مجلس و دولت، بازار ارز باید به بورس داده شود تا مدیریت آن را به عهده گیرد و ارز را دولتی نکنند.

به گفته این نماینده مجلس؛ بخشی از مشکلات اقتصادی به تحریم ها و موضوعات خارجی باز می گردد، بخش دیگر هم مربوط به بحث مدیریت داخلی است. تصمیماتی که در کشور در موضوعات داخلی مانند دلار 4200 تومان گرفته شد به اعتقاد خیلی از کارشناسان و اقتصاددانان درست نبود. بر این اساس اگر امر تعیین نرخ ارز به بازار سرمایه واگذاره شده بود نرخ ارز بیشتر از 6 الی 7 هزار تومان افزایش نمی یافت. لذا باید دولت و مجلس طی اجماعی نقدینگی را به سمت بازار سرمایه و کالا های تولیدی به خصوص نفت، گاز و پتروشیمی هدایت کنند.

حسین هاشمی تختی‌نژاد تصریح کرد: در واقع باید رویکرد دولت به سمت هدایت نقدینگی به بازار سرمایه باشد. در حال حاضر

از طرح های ما از بازار سرمایه تامین مالی می شوند. همانطور که گفته شد امروز بخشی از مشکلات ما باید در بخش مدیریت داخلی کشور حل شود.