به گزارش افکارنیوز،

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در نشست خبری پایان سفر هیئت دولت به آذربایجان غربی با تبریک اعیاد و میلاد‌های ماه ربیع الاول و با تشکر از مردم این استان به‌ویژه مردم شهر خوی اظهار داشت: امیدوارم در سفر‌های استانی بتوانم به خدمت مردم سایر شهر‌های این استان مرزدار برسم.

وی افزود: اتصال ارومیه به شبکه ریلی بسیار اهمیت داشت و باید در ادامه به ترکیه و مرز‌ها نیز متصل شود و به مراکز بار در شهر‌های اطراف نیز باید متصل شود.

روحانی گفت: در این سفر طرح‌های خوبی افتتاح شد و قول‌هایی داده شد تا پایان ۹۹ به بهره‌برداری خواهند رسید و دولت تمام تلاشش را برای تحقق آن‌ها انجام خواهد داد.

وی تصریح کرد: بار مسئولیت رسانه‌ها امروز بیشتر است و کنار هم تلاش خواهیم کرد که دشمنان ما را بفهمانیم که نخواهند توانست با فشار و ارعاب مردم ایران را بترسانند بلکه با وحدت و یکپارچگی مسیر رشدمان را ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور گفت: آذربایجان غربی نماد همزیستی مسالمت‌آمیز اقوام و مذاهب اسلامی و پیروان ادیان آسمانی است.

وی افزود: ظرفیت معادن آذربایجان غربی قابل‌توجه است و، چون یک استان مرزی است می‌تواند تولیداتش را به‌سادگی صادر هم بکند، با وزیر جدید صحبت می‌کنیم تا معادن استان به بخش خصوصی واگذار شود تا تحرک بیشتری در اقتصاد و اشتغال استان اتفاق بیفتد و دولت نیز جذب سرمایه بخش خصوصی ایرانی و خارجی را تسهیل خواهد کرد.

روحانی گفت: هم‌اینک ایرانی‌ها برای سرمایه‌گذاری بزرگ در کشور و از جمله آذربایجان غربی اعلام کرده‌اند که مقدمات آن فراهم آورده می‌شود.

وی اظهار داشت: برخی شاخص‌های توسعه در آذربایجان غربی به متوسط کشوری رسیده که یکی از آن‌ها شاخص بهداشت است که این مسیر ادامه خواهد یافت و کنار آن گازرسانی روستایی ادامه می‌یابد و در عرصه گردشگری نیز بودجه اضافه‌تری تخصیص داده می‌شود تا در این بخش هم که بسیار مهم است اتفاقات خوبی بیفتد.

رئیس‌جمهور گفت: اتصال مرکز استان به شبکه ریلی هم سبب خواهد شد تا دیگر شاخص‌های توسعه هم با شتاب بیشتری ارتقا پیدا کنند.

روحانی افزود: اختیارات بیشتری باید به استانداران مرزی داده شود تا متکی به مرکز نباشند و آذربایجان غربی نیز باید بیش از این‌ها از مزایای مرزی برخوردار باشد و نباید در آن قاچاق صورت گیرد، مشکلات بازارچه‌های مرزی نیز باید برطرف شود و وزارت کشور متولی رسیدگی به این موضوع است و هدف دولت استفاده قانونی و مطلوب مرزنشینان از فرصت‌های مرزی است.

وی گفت: احیای دریاچه ارومیه جزو اهداف دولت یازدهم و دوازدهم بوده و هست و اگر اقدامات دولت نبود این دریاچه الآن وجود نداشت و خشک شده بود و امروز وضعیت آن تثبیت شده و برای احیای آن اقدامات بیشتر انجام شود و دولت آنچه را تصویب کرده اجرا می‌کند هم‌چنان که در قدم اول و در تثبیت آن موفق بوده است.

روحانی اظهار داشت: یکی از جاذبه‌های مهم آذربایجان غربی بحث گردشگری است و می‌تواند سالانه بسیاری از شهروندان کشور‌های همسایه را جذب خود کند و دولت گردشگری را اولویت توسعه این استان می‌داند و بر آن تأکید دارد.

وی گفت: دولت توان خود را برای افزایش گردشگر در آذربایجان غربی به‌کار می‌گیرد و دریاچه ارومیه بستر خوبی برای گردشگری است و راه‌آهن هم خواهد توانست جذابیت گردشگری این استان را اضافه کند و احداث جاده مرزی در خوی به قطور نیز می‌تواند به گردشگری آذربایجان غربی کمک کند.

روحانی گفت: صنعت توریسم می‌تواند مشکل اشتغال را حل کند و صنایع‌دستی را احیا کند بنابراین دولت مصمم به حمایت از این بخش است.