وام ۷۰ میلیون تومانی ودیعه مستأجران طرحی است که برای حمایت از متاجران در این روزها که قیمت ملک نجومی شده و کرایه خانه کمر مستاجران را شکسته است توسط دولت مطرح شده است و تا کنون گمانه زنی های مختلفی درباره مبلغ و شرایط بازپرداخت آن مطرح شده است. امروز جزئیات بیشتری منتشر شد که در آن مبالغ وام ها و اقساط آن آورده شده است. افکارنیوز جزئیات جدید وام مستاجران را بررسی کرد.

 

اخبار اقتصادیبا جهش قیمت ها در همه بازار ها قیمت مسکن نیز ملتهب شده است و تاثیرات آن به مرور در حال تخلیه در نرخ اجاره و رهن مسکن است که فشار مضاعفی را در شرایط فعلی اقتصاد روی دوش اقشار کم درآمد می گذارد. وزارت راه به دستور رئیسس جمهور برای ساماندهی به شرایط موجود وارد میدان شده و چند بسته سیاستی از جمله وام حمایتی مستاجران، سیاست های مالیاتی و مالیات بر خانه های خالی و الزامی شدن کد رهگیری مستاجران با هدف رصد میزان رشد اجاره بها و ... را در دستور کار قرار داده است. هر چند هنوز مبلغ وام مستاجران و شرایط ثبت نام تسهیلات اجاره به صورت دقیق اعلام نشده آخرین جزییات در ادامه در باره وام مستاجران می اید. همچنین به محض انتشار جزئیات ثبت نام و شرایط وام حمایتی مستاجران، از همین طریق اطلاع رسانی خواهد شد.

 

ام ۷۰ میلیون تومانی ودیعه مستأجران

 

وام حمایتی مستاجران چیست؟

به گزارش افکارنیوز، وام حمایتی مستاجران تسهیلاتی است که وزارت راه و شهرسازی برای مستاجران با درآمد کم طراحی کرده تا بخشی از افزایش نرخ ها را در بازار رهن و اجاره جبران کند و به پیامدهای اجتماعی ناشی از ناتوانی افراد از پرداخت اجاره منجر نشود.

وام مستاجران به صورت کم بهره و کمک هزینه خواهد بود و بخشی از مبلغ رهن مستاجران را تامین می کند که با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی تامین و پرداخت خواهد شد.

به گفته دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه این یک سیاست کوتاه مدت است و در کنار برنامه ها مانند طرح اقدام ملی مسکت یا مسکن ملی اجرا می شود و ادامه آن منوط به شرایط اقتصادی کشور خواهد بود.

 

ام ۷۰ میلیون تومانی ودیعه مستأجران

 

جزئیات مبلغ وام ودیعه مسکن مستأجران از زبان وزیر

 

جزئیات جدیدی از تسهیلات ودیعه مسکن مستأجران اعلام شده که بر اساس آن، بانک‌های عامل به مستأجران تهران نشین و ساکن ۷ کلانشهر تسهیلات ودیعه مسکن (پول پیش) ۷ مدل وام از ۱۰ تا ۷۰ میلیون تومان و به فاصله ۱۰ میلیون تومان در هر طبقه، اعطا کند.

مستأجران قرار است صرفاً سود این تسهیلات را پرداخت کرده و اصل آن را موجر در پایان قرارداد به بانک برمی گرداند؛ نرخ سود انی تسهیلات، ۱۸ درصد تعیین شده است.

این وام صرفاً به دارندگان قرارداد‌های رسمی اجاره میان موجر و مستأجر پرداخت شده و متقاضیان باید کد رهگیری دریافت کرده باشند.

محل شناسایی خانوار‌های مشمول این تسهیلات نیز سامانه‌های اطلاعاتی نهاد‌های حمایتی، بانک اطلاعات رفاه ایرانیان و سامانه دریافت یارانه اعلام شده است.

اقساط تسهیلات ودیعه رهن و اجاره

 

وام ۱۰ میلیون تومانی: ۸۰ هزار تومان

 

وم ۲۰ میلیون تومانی: ۱۷۰ هزار تومان

 

وام ۳۰ میلیون تومانی: ۲۵۰ هزار تومان

 

وام ۴۰ میلیون تومانی: ۳۳۰ هزار تومان

 

وام ۵۰ میلیون تومانی: ۴۰۰ هزار تومان

 

وام ۶۰ میلیون تومانی: ۵۰۰ هزار تومان

 

وام ۷۰ میلیون تومانی: ۶۰۰ هزار تومان

 

مبلغ وام مستاجران چقدر است؟

با وجود وعده پرداخت سریع وام به مستاجران تا این لحظه مبلغ دقیق آن مشخص نیست و به گفته معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی این وام قرار است بخشی از مبلغ رهن و اجاره مستاجران را در حدود میزان افزایش سال جاری تامین کند.

همزمان دفتر اقتصاد مسکن روی طرحی کار می کند که در آن قرار است میزان افزایش مصوب نرخ اجاره در سال جاری مشخص شود و مبلغ وام حمیاتی مستاجران در حد همین افزایش خواهد بود.

پیشتر عنوان شده بود که با این اوصاف پیش بینی می شود مبلغ وام مستاجران عددی بین 10 میلیون الی 50 میلیون تومان باشد که بسته به شرایط واحد مسکونی و شهر متغییر است.

 

ام ۷۰ میلیون تومانی ودیعه مستأجران

 

دیروز  نایب رئیس مجلس، از ارائه تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی وام ودیعه مسکن از ابتدای مهر ماه خبر داد، اما وزارت راه و شهرسازی، این خبر را تکذیب کرد.

نیکزاد

 

در اطلاعیه وزارت راه و شهرسازی آمده است:

«در حالی که امروز نایب رئیس مجلس، از ارائه تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی وام ودیعه مسکن از ابتدای مهر ماه خبر داد، اما وزارت راه و شهرسازی، این خبر را تکذیب کرد.
 
بر اساس این گزارش، وزارت راه و شهرسازی برای توانمندی مستأجران اقدام به ارائه طرحی به نام  تسهیلات ودیعه مسکن  کرد؛ این طرح برای بررسی و تصویب به بانک مرکزی ارسال شده، اما هنوز خبری از تصویب طرح نیست.
 
به گفته برخی منابع در وزارت راه و شهرسازی، قرار است سه شنبه این هفته مسئولان مسکنی این وزارت، مدیران بانک عامل بخش مسکن و برخی مدیران عامل شبکه بانکی با رئیس کل بانک مرکزی، جلسه‌ای در این رابطه برگزار کنند.
 
هنوز جزئیات این طرح مشخص نیست و منتظر تصویب و نهایی شدن آن از سوی بانک مرکزی هستیم.»