به گزارش افکارنیوز،

حجت الاسلام حسین احمدی شاهرودی با بیان اینکه همه نیازهای بشر در قرآن کریم پاسخ داده شده است، گفت:‌ قرآن کریم برای بازوبند نوزادان و یا جهیزیه عروس نیست، بلکه با عمل به مبنی قرآن مجید می توان یک تمدن باشکوه اسلامی ساخت؛ به طور کلی راه های آرامش را می شود از طریق این کتاب آسمانی استخراج کرد.

عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین ادامه داد: حضرت زهرا(س) فرمودند «گوش فرا دادن به قرآن کریم به علاوه تفکر و تدبر در آن انسان را نجات می بخشد؛ در اسلام نمونه هایی را می شود نام برد که عمل به آنها سبب ایجاد آرامش برای انسان می شود که از آنها می توان به حسن نیت، انجام صله رحم، زیارت امام حسین(ع)، سپاسگزاری از نعمت های خداوند و سخن زیبا بر زبان جاری کردن اشاره کرد.

وی ادامه داد: دشمنان همواره دارای یک آرایش فرهنگی علیه اسلام بوده و هستند؛ استعمارگران درصدد هستند که فرهنگ، اقتصاد و عادات باطل خودشان را در همه دنیا گسترش بدهند که کی از آن عادات نپسند، «یوگا» است.

حجت‌الاسلام احمدی شاهرودی با اشاره به اینکه یوگا از «اشو» در ایران بیشتر رواج دارد، ابراز داشت: این ورزش تقریباً مربوط به قرن چهارم یا پنجم قبل از میلاد است؛ البته یوگا 200 سال بیشتر نیست که وارد جوامع غربی شده و سبب اعتراض کلیسا شده است؛ اهل کلیسا با بررسی هایی که کردند به این رسیدند که کارهای یوگا یک سلسله رفتارهای شیطانی است.

رییس مؤسسه خورشید حیات با بیان اینکه ادعا شده در یوگا عرفان وجود دارد، عنوان کرد:‌ افراد موافق با یوگا معتقدند که این ورزش سبب کنترل خیال، کنترل ذهن و کنترل فکر می شود.

یوگا با عرفان اسلامی مغایرت دارد

وی با اشاره به اینکه برخی معتقدند یوگا و عرفان اسلامی در حقیقت یکی است، بیان کرد: به یقین میان این دو تفاوت های بسیاری است؛ موافقان ورزش یوگا می گویند با این ورزش به آرامش، تمرکز و نفی خواطر دستیابی پیدا می کنیم به ویژه برای نفی خواطر که راهی بهتر از یوگا برای دستیابی به آن وجود ندارد، اما غافل از اینکه برای همه موارد ذکر شده در دین اسلام راهکارهای بسیار فراوان و مطلوبی وجود دارد.

حجت‌الاسلام احمدی شاهرودی خاطرنشان کرد: عبادت همراه با حضور قلب، خواندن قرآن کریم، روایات، شعر و ذکر خفی از جمله مواردی است که در اسلام برای دستیابی به آرامش وجود دارد.

برای کنترل شهوت در مکان شهوت آلود حاضر شو!

نویسنده و مؤلف حوزوی با بیان اینکه یکی از تمرین های یوگا کنترل شهوت است، گفت:‌ این کار را از طریق اینکه فرد در مکان شهوت آلود حاضر شود و سعی کند به شهوت فکر نکند، پیگیری می کنند، در حالی که مجرد رفتن به این مکان ها از دیدگاه دین مبین اسلام مشروعیت ندارد، چراکه اثرات وضعی بسیار ناگواری دارد.

شمه ای از مبانی غلط یوگا

وی افزود: یکی از مبانی غلط یوگا این است که می گویند عقل سالم در بدن سالم است و با بدن معیوب نمی توان به مراتب بالای انسانی دست یافت، اما در عرفان اسلامی شرط رسیدن به کمال داشتن بدن سالم نیست، چراکه ممکن است شخصی در اوج قله انسانیت باشد، اما از بدنی معیوب برخوردار باشد.

یوگا درصدد ترویج بی قید و بندی

حجت‌الاسلام احمدی شاهرودی با اشاره به اینکه یوگا در صدد برداشتن قید و بندهایی از قبیل رعایت حدود بین محرم و نامحرم در میان انسان ها است، اظهار داشت: موافقان یوگا می گویند رعایت حدود بین محرم و نامحرم یک سلسله قیودی است که دست و پاگیر انسان ها شده و انسان باید برای تقرب به خداوند باید از این قیود بگذرد؛ نتیجه این اعمال به فراموشی و غفلت از دین خدا، اخلاق و سایر آموزه های اسلامی می شود.

پایبند بودن به مبانی اسلام اساسی ترین علت کسب آرامش

عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین در پایان پایبند بودن به مبانی اسلام را اساسی ترین سبب کسب آرامش معرفی کرد و ابراز داشت: اینکه گاهی مشاهده می کنیم رسانه ملی راه هایی از قبیل یوگا، هیپنوتیزم و غیره را برای رسیدن به آرامش معرفی می کند، کار درستی نیست، چراکه این کارها منجر به آرامش حقیقی نخواهد شد.