نسرین یادگاری بیان کرد: همچنین ۴۰ درصد زنان استان مرکزی در سن بارداری اضافه وزن دارند که این شاخص به شدت بر کیفیت سلامت مادران باردار و مراحل حاملگی اثر منفی دارد.

وی افزود: بدن مادر باید قبل از بارداری پیش‌آمادگی لازم را به عنوان زمینه مساعد برای رشد جنین داشته باشد و چاقی و تغذیه نامناسب می‌تواند خطراتی برای مادر و جنین ایجاد کند، مثلا کمبود ویتامین دی باعث می شود لگن مادر کوچک و امکان زایمان طبیعی ممکن نباشد و یا کمبود ویتامین ب ۱۲ موجب می‌شود بارداری مناسب شکل نگیرد.

وی تاکید کرد: مادر باردار باید رژیم غذایی مناسب داشته باشد چراکه کاهش مواد مغذی در بدن مادر باردار منجر به سوء تغذیه می‌شود.

یادگاری در ادامه خاطرنشان کرد: زنان باید قبل از بارداری تغذیه مناسب را در برنامه غذایی خود بگنجانند تا با وزن مناسب بتوانند بارداری ایمنی را تجربه کنند.

رییس گروه تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه استفاده زیاد از کافین منجر به ناباروری می‌شود، افزود: به تازگی طیفی از  دختران جوان رغبت به مصرف قهوه و مواد خوراکی کافین‌دار پیدا کرده‌اند که ممکن است در آینده برای بارور آنان مشکل آفرین باشد.

وی تصریح کرد: پنج و چهار صدوم درصد زنان استان در شروع بارداری لاغر هستند و  حدود ۳۱ درصد زنان باردار در شهرستان‌های زیر پوشش خدمات علوم پزشکی اراک در طول دوران بارداری وزن‌گیری مناسبی ندارند در صورتی که مادر قبل از بارداری باید وزن مناسب داشته باشد.

یادگاری در پایان افزود: زنان در دوران بارداری باید هشت تا ۱۲ کیلو وزن بگیرند که بیشتر از این وزن برای مادر و جنین خطرناک است.

گفتنی است ۴۹ درصد از جمعیت یک میلیون و ۴۱۴ هزار نفری استان مرکزی را زنان تشکیل می‌دهند.

 

سایر رسانه‌ها