ویتامین B12 یا کوبالامین یکی از ویتامین‌های مهم و ضروری بدن به‌شمار می‌رود که وجودش برای سلامت بافت عصبی و عملکرد مغز و تولید گلبول‌های قرمز خون لازم است. کمبود ویتامین B12 ممکن است علائم عصبی برگشت‌ناپذیری به‌همراه داشته باشد. در این مقاله، درباره میزان مصرف ویتامین B12 و منابع غذایی آن سخن خواهیم گفت.

نکات مهم درباره ویتامین B12

ویتامین B12 برای عملکرد مغز در پردازش گلبول‌های قرمز مهم است.

کمبود ویتامین B12 ممکن است به مشکلات عصبی و کم‌خونی منجر شود.

افراد بزرگ‌تر از ۱۴ سال باید روزانه بیش از ۲.۴ میکروگرم ویتامین B12‌ مصرف کنند.

ویتامین B12‌ به‌طور طبیعی در گوشت موجود است؛ اما افرادی که گوشت نمی‌خورند (مانند گیاه‌خواران)، می‌توانند ویتامین B12 را از‌طریق مکمل‌ها دریافت کنند.

ویتامین B12 چیست؟

ویتامین B12 همانند سایر ویتامین‌های گروه B ویتامینی محلول در آب است. این بدان‌معنی است که می‌تواند در آب حل شود و از‌طریق جریان خون عبور کند. جالب است بدانید بدن انسان می‌تواند ویتامین B12 را تا چهار سال ذخیره و هرگونه ویتامین B12 اضافی یا ناخواسته را از‌طریق ادرار دفع کند. ویتامین B12 بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین ویتامین ازنظر ساختاری است. این ویتامین به‌طور طبیعی در محصولات گوشتی وجود دارد و فقط ازطریق پردازش تخمیر باکتریایی می‌تواند به‌صورت صنعتی تولید شود.

فواید ویتامین B12

ویتامین B12 برای عملکرد طبیعی مغز و سیستم عصبی بدن بسیار مهم و در تشکیل گلبول‌های قرمز خون مؤثر است و به ایجاد و تنظیم DNA کمک می‌کند. متابولیسم هر سلول در بدن به ویتامین B12 بستگی دارد؛ زیرا بر پردازش اسیدهای چرب و تولید انرژی تأثیر می‌گذارد‌. ویتامین B12 با کمک به بدن انسان در جذب اسید‌فولیک، آزادسازی انرژی را امکان‌پذیر می‌کند. بدن انسان هر دقیقه میلیون‌ها گلبول قرمز تولید می‌کند که این سلول‌ها بدون ویتامین B12 نمی‌توانند به‌درستی تکثیر شوند. در‌صورتی‌که میزان ویتامین B12 خیلی کم باشد، تولید گلبول‌های قرمز خون کاهش می‌یابد و نتیجه کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون کم‌خونی رخ خواهد داد.

موادغذایی حاوی ویتامین B12

کباب و گوشت گاو

ویتامین B12 به‌طور طبیعی در محصولات حیوانی همانند ماهی، گوشت، تخم‌مرغ و محصولات لبنی یافت می‌شود و معمولا در غذاهای گیاهی وجود ندارد. منابع غذایی مناسب برای ویتامین B12 عبارت‌اند از:

گوشت گاوذای

گوشت بره

ماهی، به‌ویژه ماهی تُن

محصولات لبنی همانند شیر و پنیر و ماست

برخی از محصولات مخمر تغذیه‌ای

تخم‌مرغ

برخی از انواع شیر سویا و غلات صبحانه غنی‌شده با ویتامین B12

همیشه بهتر است رژیم غذایی متعادلی داشته باشید و مقادیر سالمی از مواد‌مغذی را دریافت کنید. بد نیست بدانید با داشتن رژیم غذایی سالم به‌راحتی از علائم کمبود این ویتامین جلوگیری خواهید کرد.