به گزارش افکارنیوز،

حلقه، انگشتر وسیله‌ای نمادین و یا زینتی که در بسیار جوامع باب شده است و از آن استفاده می‌کنند. معمولا حلقه زمانی استفاده می‌شود که فرد در شرف ازدواج باشد و یا ازدواج کرده باشد و از انگشتر تقریبا تمام مردم استفاده می‌کنند.

تاریخچه حلقه ازدواج

در یونان مدرن دو حلقه مورد استفاده قرار میگیرد، حلقه‌ی طلایی برای داماد و نقره برای عروس که به نشانه یگانگی و برابری مبادله می‌شود، ولی در واقع ارزش بیشتر حلقه‌ی مردان نشاندهنده‌ی برتری موقعیت آنهاست. در دوره‌ای نیز حلقه‌ی آهنی مرسوم بود که به نشانه‌ی تعهد برای نامزد (عروس) فرستاده می‌شد.

این حلقه‌ی آهنی به عنوان نماد دوام و پایداری پیمان ازدواج ساخته می‌شد. در دوره‌های قبل حلقه‌هایی از جنس برنج و مس نیز دیده شده است. از نظر شکلی نیز یک حلقه‌ی ساده همیشه تنها شکل حلقه‌ی ازدواج نبوده و گاهی اشکال مختلفی روی آن تراشیده و کندهکاری شده مثل یک کلید برای نشان دادن اقتدار خانگی زن.

در قرن‌های ۱۵ و ۱۶ ایتالیایی‌ها از حلقه‌ی ازدواج استفاده میکردند که عمدتاً از جنس نقره بوده و با مینای سیاه_مینا کاری می‌شد. اروپاییان قرون وسطی نیز از الماس برای حلقه‌ی ازدواج استفاده می‌کردند و قدرت آن را حافظ پیمان ازدواج میدانستند. دهقانان ایرلندی نیز بر این عقیده بودند که ازدواج بدون حلقه‌ای از جنس طلا قانونی و مشروع نیست. در ارکنی (منطق‌های در اسکاتلند) دو میدان بزرگ به احترام ماه و خورشید وجود داشت.

قرن‌ها پیش اگر دوشیز‌های قصد ازدواج داشت به گردش دور سنگی میپرداخت که به نام ماه نامگذاری شده بود و پسر نیز به دور حلقه‌ی خورشید میگشت سپس هر دو در محل سنگی که به نام آدین (خدای خدایان) نامگذاری شده بود به یکدیگر ملحق شده و دست‌های آن‌ها در محل حلقه‌ی زناشویی که سوراخی در سنگ بود، به یکدیگر میرسید و آن‌ها به این وسیله وفاداری و تعهد نسبت به یکدیگر را اعلام کرده و زن و شوهر می‌شدند.

مراسم طلاق بسیار ساده‌تر بود، به گونه‌ای که زن و شوهر میتوانستند با یکدیگر وارد کلیسا شده و سپس هر یک از دری متفاوت بیرون بروند.

در میان انگلونورمان‌ها حلقه در انگشت میانی دست راست قرار میگرفت، اما در اواخر قرن ۱۷ این رسم تغییر کرد. کویکر‌ها یعنی اعضای کلیسای The Society of Friends حلقه‌ی ازدواج را به عنوان بقایای برتری مشرکان و کافران رد کردند و اکنون نیز برخی پیوریتن‌ها سعی میکنند به همان دلیل، چنین رسمی را منسوخ کنند. اگرچه حلقه برای ازدواج در کلیسای انگلستان کاملا ضروری بود، اما جنس و سایز آن اهمیتی نداشت.

در ایسلند که نامزدی و ازدواج هر دو به وسیله پول پذیرفته می‌شد، حلقه کمتر ضروری به نظر می‌رسید چرا که انتظار میرفت دختر هدایای خود را نقدی دریافت کند. با این حال حلقه در این کشور استفاده میشد، اما به سختی حلقه‌ی انگشت نام می‌گرفت چرا که به اشکال مختلف از استخوان، سنگ، کهربای سیاه، طلا و نقره ساخته می‌شد و گاهی اوقات به حدی پهن بود که اجازه نمی‌داد دست از آن عبور کند. در مراسم نامزدی داماد چهار انگشت و کف دست خود را از این حلقه عبور می‌داد و با این روش می‌توانست دست عروس خود را بگیرد. انداختن حلقه در انگشت چهارم دست چپ بر اساس این اعتقاد قدیمی صورت می‌گیرد که رگ این انگشت به طور مستقیم به قلب می‌رسد.

البته این واقعیت هم وجود دارد که فلز کم استقامت‌تر در انگشت و دستی که کمتر از دست و انگشتان دیگر استفاده می‌شود، کمتر دچار صدمه و آسیب می‌شود. گفته می‌شود که حلقه در میان انگلو نورمان‌ها در دست راست انداخته می‌شد و بعد‌ها به دست چپ تغییر کرد یعنی همان دستی که از نظر رتبه پایین‌تر است.

همچنین عده‌ای معتقدند این انگشت به دلیل این رسم قدیمی بر دیگر انگشت‌ها مرجح شده که انگشت اول (شست) را به نام پدر، انگشت دوم به نام پسر و انگشت سوم را به نام روحالقدس نامگذاری کردهاند؛ بنابراین داماد پس از اینکه این سه انگشت را نام برد و از آن‌ها گذشت حلقه را به دست عروس میاندازد.

قدیمی‌ترین گزارش از تبادل حلقه‌ی ازدواج از مصر باستان به دست آمده که مربوط به ۴۸۰۰ سال پیش است.

برای رومی‌ها پذیرش حلقه از جانب بانوی جوان پذیرش نوعی محدودیت بود و پذیرش این قانون که دختر دیگر آزاد نیست.

اکنون نیز حلقه و پذیرش آن بخشی از مراسم مذهبی در کلیساست. اکثر مردم اکنون حلقه‌ی ازدواج را در دست چپ خود میاندازند.

گرچه برخی زنان اروپایی در دست راست هم از آن استفاده میکنند.

در اسکاندیناوی هم رسمی است که برخی از زنان از سه حلقه استفاده میکنند. یکی برای نامزدی، یکی برای ازدواج و دیگری برای مادری. عروس‌های یهودی نیز حلقه‌ی ازدواج را در انگشت سبابه میاندازند، انگشتی که با آن طبق آنچه در تورات خواندهاند به این کتاب اشاره میکنند.

آیا مردان از حلقه‌ی ازدواج استفاده میکنند؟ استفاده‌ی مردان از حلقه نسبتا جدید است.

تا میانه قرن ۲۰ بیشتر زنان بودند که حلقه در دست می‌کردند که شاید یادآور روز‌هایی بود که زنان جزیی از املاک و دارایی‌های همسر بودند.

بعد از جنگ جهانی دوم، بسیاری از مردان با جدایی‌های طولانی مدت از همسران خود مواجه شدند و از آن زمان آن‌ها نیز شروع به استفاده از حلقه به عنوان نشانه‌ای از تاهل خود کردند آنچه موجب می‌شود همواره به یاد همسران خود باشند.

حلقه از طلاست تا ارزشمندی و ماندگاری عشق عروس و داماد به یکدیگر را نشان دهد و شکل آن حلقوی است، زیرا حلقه به دور خودش می‌چرخد و هرگز انتهایی نخواهد داشت و نماد این است که علاقه‌ی عروس و داماد به هم پایانی ندارد.

در دست داشتن حلقه نشانه‌ی تعهد داشتن زوج در طول زندگی به یکدیگر است و از آن جایی که زوج هرگز آن‌ها را از دست هایشان بیرون نمی‌آورند انتخاب حلقه امری مهم تلقی می‌شود.

در انتخاب حلقه دقت کنید قبل از خریدن آن کمی فکر کنید و ببینید دقیقا چه حلقه‌ای با چه ویژگی‌هایی می‌خواهید تا بتوانید راحت‌تر انتخاب کنید.

فرق حلقه با انگشتر

توجه داشته باشید که حلقه با انگشتر فرق دارد. انگشتر‌های بزرگ و پرنگین حلقه به شمار نمی‌آیند، حلقه معمولا ظریف است که گاهی بدون نگین و ساده است و گاهی روی آن یک ردیف نگین قرار دارد گاهی نیز می‌تواند یک نگین درشت روی آن کار شده باشد.

حلقه ساده یا پر نگین

اگر به دنبال یک حلقه‌ی ارزشمند هستید می‌توانید حلقه‌ای بخرید که نگین‌های درشت‌تر و کم تری داشته باشد. حلقه‌های تک نگین می‌توانند یک انتخاب ارزشمند باشند.

در صورتی که حلقه‌ی شما نگین دارد حتما توجه کنید که هر نگین در یک قاب محکم شده باشد، چون در غیر این صورت احتمال افتادن و جداشدن نگین‌ها بیشتر است. نگین‌هایی که با چسب چسبیده اند یا قاب محکمی ندارند ممکن است با ضربه و زمین خوردن از حلقه جدا شوند.

حلقه‌ای را انتخاب کنید که برای دست شما تنگ و کیپ نباشد، چون شما می‌خواهید این حلقه را یک عمر به دست کنید و در طول این سال‌ها ممکن است کمی چاق شوید. معمولا حلقه را نیم سایز بزرگ‌تر از اندازه‌ی دست خریداری می‌کنند، زیرا حلقه اگر گشاد هم باشد از دست تان لیز می‌خورد و می‌افتد.

ببینید: جالب‌ترین جعبه حلقه ازدواج

بهترین حالت برای عروس خانم‌ها این است که یک حلقه‌ی ساده برای دم دست و انجام کار‌های منزل و ... بخرند و یک حلقه‌ی نگین دار (یک ردیف نگین یا یک نگین درشت) برای زمانی که می‌خواهند به میهمانی بروند بخرند.

از خریدن حلقه‌هایی که گوشه‌ها و زائده‌های تیزی دارند بپرهیزید، زیرا تیزی آن‌ها در هنگام کار‌های روزانه و یا لباس پوشیدن به این سو و آن سو و حتی به پوست بدن گیر می‌کنند.

خریدن حلقه‌های جفت را برای آن‌هایی که به دنبال سمبولی برای ازدواج شان هستند توصیه می‌کنیم. مردم می‌توانند یک زوج را از روی حلقه‌های جفت شان در میهمانی‌ای که میهمان‌ها زیاد با یکدیگر آشنا نیستند بشناسند. البته هنگام خرید حلقه‌ی جفت دقت کنید که رنگ طلا سفید یا زرد بودن آن و شکل حلقه به دست هر دوی عروس و داماد بیاید و حلقه‌ی عروس کمی مردانه و حلقه‌ی داماد دارای خصوصیات زنانه نباشد.

روش درست دست کردن حلقه

طریقه‌ی درست دست کردن حلقه در روز عقد بدین صورت است که دست چپ همسرتان را به آرامی در کف دست چپ خودتان بگذارید بدون آن که دستش را محکم گرفته یا به آن فشار آورید سپس با دو انگشت شست و سبابه‌ی راست تان حلقه را به آرامی در انگشت او بیندازید.

نگهداری حلقه

حلقه نیاز به مراقبت دارد و برای این کار باید به چند نکته توجه کنید:

اولا حتی الامکان با حلقه دستشویی نروید و یا با آن ظرف نشویید، زیرا احتمال افتادن نگین، آلودگی و کدر شدن حلقه وجود دارد.

دوم این که هرگز حلقه را با صابون نشوئید، زیرا شفافیت خود را از دست می‌دهد و جرم می‌گیرد. در صورت استفاده‌ی مکرر از حلقه تان بهتر است سالی یکبار آن را برای آبکاری به همان فروشگاهی بیرید که حلقه را از آن خریده اید تا مثل روز اول نو و شفاف شود.

بورس طلا و جواهرات تهران

اگر در تهران زندگی می‌کنید باید مطلع باشید که بازار بزرگ تهران، پاساژ میلاد نور، کریمخان، میدان محسنی و پاساژ قائم در میدان تجریش بورس طلا و جواهرات هستند.

هنگام خرید حلقه خسیس نباشید و برای این بخش از ازدواج تان راحت‌تر هزینه کنید.

زیرا حلقه نماد پیوند شما در تمام سال‌های عمرتان است و در بیش‌تر خانواده‌ها به صورت یادگاری نسل به نسل منتقل می‌شود. ضمنا اگر خیلی اقتصادی فکر می‌کنید می‌توانید از یک بعد دیگر نیز به آن نگاه کنید: حلقه از طلاست و طلا همیشه ارزشمند است و جز سرمایه و پس انداز‌های ایرانیان محسوب می‌شود.

حک اسم یا تاریخ عروسی روی حلقه

اگر دوست داشته باشید می‌توانید تاریخ ازدواج تان و یا اسم خود و همسرتان را درون حلقه‌ی ازدواج تان حک کنید. امروزه اکثر طلا فروشی‌ها این کار را انجام می‌دهند و هزینه‌ی ناچیزی را در قبال این کار دریافت می‌کنند.

البته بهتر است حلقه‌های تان را به بعضی از طلا فروشی که با دستگاه مخصوص این کار را انجام می‌دهند بسپارید.

زیرا در بعضی از طلا فروشی‌ها این کار را با دست انجام می‌دهند که نه تنها زیبایی نخواهد داشت بلکه از ارزش حلقه تان نیز می‌کاهد.

اگر قصد خرید حلقه‌ی جفت داشتید از این که حلقه‌ی آقای داماد گران‌تر شد تعجب نکنید. معمولا حلقه‌ی آقایان به خاطر بزرگ بودن انگشتان شان طلای بیشتری دارد و در نهایت گران‌تر از حلقه‌ی خانم‌ها می‌شود.